يکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۲۸
دبیرحزب مردم سالار:

سازش با آمریکا راه برون رفت از بحران اقتصادی نیست

دبیرحزب مردم سالاری استان خراسان‌جنوبی گفت:درحالی‌که مردم در شرایط وخیم اقتصادی قراردارند اما این اوضاع با سازش و تعامل با کشوری چون آمریکا مساعد نخواهدشد.
سازش با آمریکا راه برون رفت از بحران اقتصادی نیست
 
به گزارش گروه سیاسی خراسان‌تایم زاهدی؛ دبیرحزب مردم سالاری در استان خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگارسیاسی خراسان‌تایم اظهارداشت:
واقعیتی که درمورد بحث تحریم‌ها هست، این است که تحریم مسئله تازه‌ای برای جمهوری اسلامی ایران نیست و از زمان پیروزی انقلاب اسلامی همواره در معرض اینگونه تحریم‌ها بوده‌ایم و نظام اسلامی همواره مورد تحریم و تهدید واقع شده‌است. به نظر می‌رسد تنها راه برون‌رفت از این تحریم‌های ظالمانه و یکطرفه که از اهداف طرف تحریم‌کننده نشات می‌گیرد، اتحاد مردم و جریان‌های مختلف و مسئولین نظام جمهوری اسلامی ایران است. مشابه اتفاقی که هم‌اکنون برای ما افتاده‌است، سال‌ها قبل در ژاپن پیش آمد و حتی در جنگ جهانی اول برای آلمان هم اتفاق افتاد. وقتی همه ما متحد شویم و به هیچکس تکیه نکنیم و روی پای خود بایستیم، این زمانیست که به خودکفایی رسیده‌ایم و وقتی به خودکفایی برسیم نیازی به بیگانگان نخواهیم‌داشت که نگران تحریم و تهدید آنان باشیم. این‌ها چه تحریم بکنند و چه نکنند و بخواهند تحریم کنند و نکنند، این آسیب همیشه است. این بصورت یک پتانسیل بالقوه همیشه نسبت به کشور و نظام ما وجوددارد و آن‌ها هیچوقت دوست ندارند کشور ما در شرایط پیشرفت، بلوغ و بالندگی قراربگیرد.
زاهدی افزود: حتی اگر به لحاظ زبانی هم بخواهیم این قضیه را آنالیز کنیم، واقعیت این است که مردم ایران، مردمی احساسی هستند و اگر از کاری منع شوند، بیشتر آن را انجام خواهندداد. آن‌ها می‌خواهند مارا تحریم کنند اما ما بیشتر مقابله می‌کنیم. ما بر سر مسائل کلان کشور با هیچکس تعارف نداریم و با آنان مقابله می‌کنیم و هرچه اتحاد مردم و مسئولین و مخصوصا احزاب و جریان‌های سیاسی( که در مسائل داخلی دچار چالش و تنش با یکدیگر هستند)، در مسائل کلان ملی این چالش‌ها را کنار بگذارند و همه یکصدا و متحد شوند تا بتوانند با این صدمات بیرونی مقابله کنند. این اتحاد رمز مقدس نظام جمهوری اسلامی ایران است که بازهم بتواند از این پیچ تاریخی بزرگ به سلامت عبورکند.
دبیر حزب مردم سالاری گفت:بحث سازش با آمریکا یک بار سیاسی دارد. درباره تعامل، مقام معظم رهبری می‌فرمایند همیشه چیزهای خوب کشورهای بیگانه را از آنان بگیرید و برای خودتان استفاده کنید و به سمت مسائلی که با آن‌ها مشکل دارید، نروید. مذاکره و تعامل، اما نه سازش تا زمانی‌که برای ما هزینه نداشته‌باشد و مارا به اهداف و مقاصدمان برساند، خوب است. اما بعید است طرف مقابل حاضر شود بر سر اهداف درست و انسانی ما مذاکره کرده و کناربیاید. گاهی می‌بینیم آنان تعدادی پیش‌شرط برای مذاکره مطرح می‌کنند، اما نمی‌توان با اینچنین کشوری مذاکره کرد و به تفاهم رسید.
زاهدی در خصوص اینکه عده ای همیشه به فکر سازش با آمریکا هستند گفت: خواهش من این است کلمه سازش را به کار نبرید چون سازش زمانی به کار می‌رود که ما زیر فشارهای خیلی سنگین قرارگرفته باشیم و از روی استیصال و ناچاری سر میز مذاکره برویم که بعید است در این شرایط قرار گرفته‌باشیم.
زاهدی عنوان کرد: درحالی‌که مردم در شرایط وخیم اقتصادی قراردارند اما این اوضاع با سازش و تعامل با کشوری چون آمریکا مساعد نخواهدشد بلکه نسخه حل مشکلات کشورمان، در داخل کشور است. اما اگر جایی احساس کنیم می‌توانیم بر سر تمام معیارهای خودمان بایستیم و طرف مقابل به تمام معیارهای ما احترام می‌گذارد و به آن پایبند است، مثل مسئله هسته‌ای که ایران و آمریکا با هم به توافق رسیدند و توافق برجام نتیجه آن بود که دستاوردهای بزرگی از آن نصیب ما شد که مقام معظم رهبری نیز بیان کردند. به خاطر همین دستاوردهای ماست که هم‌اکنون آمریکا برجام را نقض کرده‌است. در این مسئله نمی‌توان گفت ما سازش کرده‌ایم، بلکه ما پیروز شده‌ایم. اگر اینگونه اتفاقی بخواهد بیفتد، مشکلی نیست اما طرف مقابل با توجه به اهداف رذیلانه‌ای که دارد، در این مسائل سازش نخواهدکرد.
وی در ادامه گفت:اگر در شرایط بُردی که مورد تایید مقام معظم رهبری باشد قراربگیریم، این تعامل مورد تایید است و موافق آن هستیم. اما کنار آمدن طرف مقابل با این شرایط بعید است،
دبیرحزب مردم سالاری گفت: مقام معظم رهبری نیز اظهار بی‌اعتمادی به طرف مقابل نموده‌اند. این به این معناست که اگر ما حاضر به مذاکره شویم، آن‌ها به توافقات پایبند نخواهندبود. وگرنه مقام معظم رهبری مخالف با مذاکره نیستند و به این دلیل آن را رد می‌کنند که طرف مقابل راضی نیست صادقانه عمل کند، قاعده بازی را رعایت نمی‌کند و اهداف نادرستی را دنبال می‌کند، پس لازم نیست با آنان مذاکره کنیم. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۹۹۰۷
کلمات کليدی: خراسان‌تایم ، بازی سازش ، مذاکره