پنجشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۸
بخش اول / مخترع و پژوهشگر جوان استان خراسان جنوبی از اختراع منحصر به فرد خود می گوید:

اختراعی که از میان 116 هزار نفر ایده و اختراع موفق به کسب رتبه نخست کشوری شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خراسان تایم طرح فناورانه جناب آقای حسین نیک کار در جمع آثار برتر جشنواره جهادگران علم و فناوری کشور قرار گرفت.
اختراعی که از میان 116 هزار نفر ایده و اختراع موفق به کسب رتبه نخست کشوری شد
 
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خراسان تایم طرح فناورانه جناب آقای حسین نیک کار تحت عنوان "کمربند هوشمند علائم حیاتی"  درجمع آثار برتر جشنواره جهادگران علم و فناوری کشور قرار گرفت و این طرح در مراسم اختتامیه جشنواره که 11 اسفند در سالن همایش های بین المللی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود، تجلیل خواهد شد.

حسین نیک کار در گفتگو با خبرنگار خراسان تایم ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه و نیز درود و صلوات بر روان پاک شهدای آتشنشان، گفت: اینجانب حسین نیک کار، 27 ساله، دانش آموخته رشته فیزیولوژی ورزش در مقطع کارشناسی ارشد و عضو باشگاه پژوهشگران جوان ایران هستم.
 
وی افزود: کارهای پژوهشی بنده در زمینه های مختلفی از جمله سرطان و تاثیر ورزش بر روی بیماری هایی نظیر آترواسكلروز و بیماری های قلبی عروقی بوده است که در این راستا بعضی از مقالات من در ISI و نیز برخی در ژورنال های معتبر جهان چاپ شده است.
 
مخترع و پژوهشگر جوان کشور از "پیوند رشته تربیت بدنی با کارهای پژوهشی" به عنوان هدف خود گفت و ادامه داد: سعی کردم تا با کارهای پژوهشی در این رشته باعث تقویت علمی این رشته بشوم همچنین این امر خدمتی باشد به مردم کشور و سلامت جامعه.
 
نیک کار با بیان اینکه ایده اختراع " کمربند هوشمند علائم حیاتی " از زمان آشنایی با فضای بسیج علمی بوجود آمد، خاطرنشان کرد: از وقتی با سنسور  زیستی یا بیوسنسور آشنا شدم تصمیم گرفتم این دستگاه را  در قالب کمربند طراحی کنم که این امر یک کار جدید و کاربردی در عرصه اختراعات به شمار می آمد.
 
وی با بیان اینکه در زمینه اختراع این دستگاه با سختی های فراوانی مواجه شده است، تاکید کرد: با تمام سختی ها به توفیق و لطف الهی در جشنواره جوان سرباز از میان 116 هزار نفر ایده و اختراع موفق به کسب رتبه اول اختراع در استان و کشور شدم.
 
مخترع و پژوهشگر جوان کشور با اشاره به اینکه برای اختراع و پژوهش زمان زیادی را صرف کرده است و حتی در دوران سربازی بدین امر اشتغال داشته است، افزود: برخی روزها بعد از اتمام ساعت کاری پادگان مستقیما به کارگاه بسیج علمی پژوهشی می رفتم و مشغول پیشبرد اختراعات می شدم و در این اواخر تا ساعت 22 کار به طول می انجامید.
 
نیک کار ادامه داد: پژوهشی که در راستای این اختراع انجام شده است 3 الی 4 ماه به طول انجامیده است و سعی کرده ایم که کمربند هوشمند علائم حیاتی یک دستگاه کاملا کاربردی و چند بعدی باشد.
 
وی بحث تشخیص علائم حیاتی افراد را امری ضروری و حیاتی قلمداد کرد و گفت: این اختراع کاملا کاربردی و چند بعدی است و لذا برای سربازها، غارنوردها، ورزشکاران و حتی آتش نشان ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 
مخترع و پژوهشگر جوان کشور با اشاره به اینکه اگر آتشنشان های حادثه پلاسکو حامل این کمربند بودند کاملا موقعیت یابی می شدند، تاکید کرد: از دیگر ویژگی های این کمربند امکان موقعیت یابی کاربران است و علاوه بر آن پزشکان در زمینه تشخیص علائم حیاتی افراد می توانند از آن بهره ببرند.


Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۳۸۹۱
کلمات کليدی: حسین نیک کار ، کمربند علایم حیاتی ، حیات ، پلاسکو، جشنواره ، استان خراسان جنوبی