دوشنبه ۷ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۹
گفتگو با دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی

دولت به مسئله تولید و رفع بیکاری بی توجهی می کند / اقتصاد غیر نفتی آرزو شده است

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی تنها راهکار اصلی تحول در نظام اقتصاد سیاسی کشور را تحقق اقتصاد مقاومتی به معنای کامل دانست و تاکید کرد: چگونه می توان انتظار داشت که با اقتصاد نفتی به اقتصاد مقاومتی دست پیدا کرد؟
دولت به مسئله تولید و رفع بیکاری بی توجهی می کند / اقتصاد غیر نفتی آرزو شده است
 
محمد امین کریمی در گفتگو با خبرنگار خراسان تایم، عملکرد دولت در دو حوزه رفع بیکاری و افزایش سرمایه گذاری را بسیار غیر قابل قبول قلمداد کرد و گفت: با اینکه دولت در مسئله شاخص کاهش تورم موفق عمل کرده است ولی در مقابل شاخص بیکاری و رشد سرمایه گذاری منفی است و این یعنی بیکاری افزایش و ترغیب جهت سرمایه گذاری کاهش یافته است.
 
وی با بیان اینکه کاهش نرخ تورم بدون کاهش نرخ بیکاری و افزایش روند سرمایه گذاری فایده ای برای کشور ندارد، افزود: یکی از علت های اساسی ضعف در این دو حوزه مهم عدم توجه کافی دولت به تولیدات داخلی و مبحث راهبردی اقتصاد مقاومتی است.
 
دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی خراسان جنوبی تنها راهکار اصلی تحول در نظام اقتصاد سیاسی کشور را تحقق اقتصاد مقاومتی به معنای کامل دانست و تاکید کرد: چگونه می توان انتظار داشت که با اقتصاد نفتی به اقتصاد مقاومتی دست پیدا کرد؟
 
کریمی با بیان اینکه صادرات غیر نفتی یکی از ابزارهای اساسی تحقق اقتصاد مقاومتی است، گفت: اتکا و وابسته شدن به اقتصاد نفتی اشتباه محض است و راهکار خروج از وابستگی نفتی باید به طور جدی در دستور کار دولت قرار بگیرد و در این راستا تدبیر بشود.
 
وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در 13 اردیبهشت ماه سال 73، خاطرنشان کرد: آیت الله خامنه ای از بستن چاه‌ های نفت و شکل‌گیری اقتصاد کشور بر اساس تولیدات غیر نفتی به عنوان آرزوی واقعی خود نام می‌برند و همگان را به تلاش در مسیر تحقق این امر مهم فرا می‌خوانند.
   
 
دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی خراسان جنوبی گفت: رهبری معتقد هستند که بايد اقتصاد را از نفت جدا كرد و دولت‌ ها بایستی در برنامه‌های اساسی خودشان اين را بگنجانند.
 
کریمی با اشاره به بیانات رهبری در حوزه اقتصاد نفتی و لزوم خروج از آن گفت: ایشان در سخنرانی خودشان فرمودند "هفده، هجده سال قبل به دولت و مسئولان متذکر شدم كاری كنيد كه ما هر وقت اراده كرديم، بتوانيم درِ چاههای نفت را ببنديم. آقايانِ به قول خودشان «تكنوكرات» لبخند انكار زدند كه مگر می‌شود؟ بله، مي شود؛ بايد برنامه‌ريزی كرد. وقتی برنامه‌ی اقتصادی يك كشور به يك نقطه‌ی خاص متصل و وابسته باشد، دشمنان روی آن نقطه‌ی خاص تمركز پيدا می كنند."
 

وی با بیان اینکه امسال هشتمین سال پیاپی است که مقام معظم رهبری کلید واژه "اقتصاد" را به عنوان شعار سال انتخاب می کنند، تصریح کرد: تاکیدات رهبری بر روی مسئله اقتصاد و به طور خاص اقتصاد مقاوتی نشان از آن دارد که از زاویه نگاه معظم له بحث "معیشت مردم" و "اقتصاد" مسئله اصلی کشور و بلکه اولویت فوری و حیاتی کشور است.
 
دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی خراسان جنوبی ادامه داد: در همین راستا دولتمردان باید در جهت گیری ها و اولویت های کاری خود "اقتصاد مقاومتی" "اشتغال" و "معیشت مردم"  را مدنظر داشته باشند.
 
کریمی افزود: کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر نیز باید بدانند که شاخص اصلی برای موفقیت در انتخابات ارائه برنامه عملیاتی در زمینه تولید و اشتغال  و دوری کردن از شعار دادن است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۴۶۰۸
کلمات کليدی: محمد امین کریمی ، کریمی ، رهبری ، اقتصاد ، اقتصاد غیر نفتی ، نفت ، معیشت ، مردم ، ملت ، تولیدات ، تولید، کارگاه ، بیانات