دوشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۱۶
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد تاکید کرد:

اقتصاد وابسته به نفت ثمره عدم اجرای صحیح سیاست های اصل 44 است

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد از "اجرای کامل اصل 44 و واگذاری امور به مردم" به عنوان بهترین راهکار اقتصاد مقاومتی یاد کرد و گفت: این بدان معناست از پتانسیل جوانان به بهترین نحو استفاده شود و در عین حال چرخ تولید و اقتصاد نیز به خوبی بچرخد.
اقتصاد وابسته به نفت ثمره عدم اجرای صحیح سیاست های اصل 44 است
 
افشین عابدینی در گفتگو با خبرنگار خراسان تایم با بیان اینکه دولت نتوانسته اهداف تعریف شده در حوزه اقتصاد مقاومتی را به خوبی به مرحله اجرا در آورد، گفت: اگر دولت در حوزه اقتصاد، تولید و اشتغال و در راستای اهداف تعریف شده از سوی رهبری موفق عمل می کرد بدون شک ما باید شاهد تغییر اولویت ها از سوی رهبر معظم انقلاب در تعیین شعار سال می بودیم.
 
وی تقویت قاچاق کالا را ثمره عملکرد ضعیف دولت در حوزه اقتصادی دانست و ادامه داد: . متاسفانه به تولید ملی آنچنان که باید بها داده نمی شود و آمار بیکاران روز به روز در حال افزایش است و سیستم بانکی به عنوان یکی از محوری ترین پشتیبان های تولیدی دارای ضعف های بسیاری است.
 
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد ضمن انتقاد از شیوه بانکداری کشور، اظهار داشت: متاسفانه سیستم بانکی ما ربوی است و در شیوه موجود تولید کننده باید اکثر درآمد خویش را تحت عنوان سود وام به بانک بپردازد و لذا این سبک بانکداری و پرداخت تسهیلات با سود بالا به تولیدکننده، نه تنها حمایت از تولید نیست بلکه تضعیف تولید ملی را به همراه دارد .
 
عابدینی با اشاره به تاکیدات رهبری در پیام نوروزی سال 96 مبنی بر لزوم اقدام اساسی در مقابل رانت خواری، ممانعت از واردات بی رویه و قاچاق کالا، ادامه داد: خیلی از آقازاده ها با استفاده از رانت اقدام به واردات غیرقانونی و قاچاق کالا می کنند که این خود نابودی تولید ملی و افزایش بیکاری را به دنبال دارد و لذا باید اینها برخورد جدی صورت بگیرد.
 
وی در تحلیل اوضاع اقتصادی کشور و لزوم پیش روی آن به سمت و سوی اقتصاد غیر نفتی خاطرنشان کرد:  راهکار اقتصاد غیر نفتی و سیاست های آن سال ها پیش از سوی مقام معظم رهبری به دولت ها ابلاغ شد تا با یک شیب ملایم و البته تعریف شده اقتصاد را از اقتصاد تک محصولی و متکی به نفت به سوی اقتصاد غیر نفتی ببرند.
 
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد هدف از ابلاغ سیاست های اصل 44 را "فعالیت گسترده بخش های تولیدی" "ورود مردم به چرخه تولید" و "رهایی از اقتصاد نفتی" دانست و ادامه داد: اگر آن سیاست ها توسط دولت ها به درستی در بودجه نویسی اعمال می گشت اینک می توانستیم با افتخار اعلام کنیم که اقتصاد ما مستقل از نفت است.
 
عابدینی از لزوم فعالیت همه وزارتخانه ها در راستای احقاق اقتصاد غیر نفتی گفت و تاکید کرد: برای حرکت به سمت اقتصاد بدون نفت باید تمام بخش های دولت اقدامات موثری انجام بدهند و نمی شود تنها از یک وزارتخانه انتظار داشت که در این جهت برنامه ریزی و اقدام نماید.
 
وی افزود:  به نظر می رسد وزارتخانه هایی نظیر جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و سایر وزارتخانه های مرتبط با موضوع اشتغال که بیشتر با بخش تولید سر و کار دارند باید شرایط حمایتی ویژه ای را فراهم کنند تا از فروش محصولات بصورت خام و غیر فرآوری شده به خارج از کشور جلوگیری گردد.
 
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد تاکید کرد: در مورد وزارت نفت نیز موضوع به همین طریق است یعنی حداقل توقع ما از وزارت نفت این است که با فراهم کردن زیرساخت های لازم از خام فروشی نفت اجتناب کرده و بیشتر به سمت و سوی فروش فرآورده های حاصل از نفت مبادرت نماید تا ضمن بهره وری بهینه از این نعمت استراتژیک، باعث افزایش درآمد کشور و اشتغال بیشتر گردد.  
 
عابدینی در تحلیل "اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال" به عنوان شعار سال مطرح کرد: همانطور هم که قبلا گفتم در سال های اخیر دو مقوله تولید ملی و اشتغال آنچنان که شایسته است مورد توجه مسئولین قرار نگرفته است و لذا شاهد رشد بی سابقه بیکاری در جامعه بوده ایم و دولت هم به جای به کارگیری نیروهای جوان ترجیح داده است نیروهای بازنشسته را دعوت به کار کند.
 
وی با بیان اینکه فرمان حضرت درباره اشتغال در راستای فرصت سازی از تهدیدهای احتمالی است، تاکید کرد: اگر مولفه های مطرح شده را در کنار یکدیگر قرار بدهیم خواهیم دید که اگر انرژی جوانان به عنوان یکی از مولفه های امنیت ملی در راه درستی بکار گرفته نشود می تواند به یک تهدید مبدل گردد.
 
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد از سی میلیون جمعیت جوان کشور به عنوان یک سرمایه عظیم در دسترس یاد کرد و اظهار داشت: اگر از این سرمایه عظیم انسانی به درستی استفاده گردد اقتصاد کشور با رشد چشم گیری رو به رو می شود که این مسئله می تواند امنیت روانی را برای مردم و امنیت ملی را برای کشور به ارمغان بیاورد.
 
عابدینی از "اجرای کامل اصل 44 و واگذاری امور به مردم" به عنوان بهترین راهکار اقتصاد مقاومتی یاد کرد و گفت:  این بدان معناست از پتانسیل جوانان به بهترین نحو استفاده شود و در عین حال چرخ تولید و اقتصاد نیز به خوبی بچرخد.
 
وی از "لزوم پایین آوردن هزینه های تولید" به عنوان دیگر راهکار اقتصاد مقاومتی نام برد و افزود: راهکار دیگری که به ذهن می رسد پایین آوردن هزینه های تولید با اعمال سیاست هایی هم چون افزایش یارانه تولید، تخفیف های مالیاتی به تولیدکنندگان، اصلاح سیستم بانکی و پرداخت تسهیلات بدون سود و یا با سود پایین به تولیدکنندگان است.
 
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد گفت: فراهم آوردن این شرایط باعث می شود مردم ایران نیز مانند بسیاری از کشورها به جای انباشت پول در بانک ها و گرفتن سود بانکی به سرمایه گذاری در تولید روی بیاورند که تحقق این امور در حقیقت به معنای افزایش تولید و رفع بیکاری در کشور است.
 
عابدینی افزود: اگر به موارد گفته شده مبحث نظارت صحیح نیز اضافه گردد می توان امیدوار بود که گره های اقتصادی کشور در کوتاه مدت رفع شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۴۷۱۱
کلمات کليدی: سیاست ، اصل 44 ، سیاست های اصل 44 ، آقا ؛ رهبری ؛ افشین عابدینی ، انتخابات ؛ حسن روحانی ؛ اقتصاد ، اشتغال،