شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۴
در گفت و گو تفصیلی با خراسان‌تایم مطرح شد:

مهم ترین هدف حضور ایران در سوریه و عراق دفاع از حریم اهل‌بیت (ع) می‌باشد

افشین عابدینی: شهداي مدافع حرم ، شهیدانی هستند كه مظلوميتشان در تاريخ ماندگار خواهد شد زیرا آنان بخاطر ثروت، شهرت و مقام پا به عرصه جهاد نگذاشتند.
مهم ترین هدف حضور ایران در سوریه و عراق دفاع از حریم اهل‌بیت (ع) می‌باشد
 
مدافعان حرم نیروهایی نظامی هستند که توسط جمهوری اسلامی ایران سازماندهی و به کشورهای سوریه و عراق اعزام می‌شوند و هدف آن‌ها حفاظت از حریم اهل‌بیت می‌باشد که البته در همین چند روز گذشته خبرهایی مبنی بر شهادت یکی دیگر از این سربازان رشید به نام شهید محسن حججی را شنیدیم.
پیرامون شهدای مدافع حرم گفت‌ و گویی داشتیم با افشین عابدینی تحلیلگر سیاسی و مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند.

خراسان‌تایم: به نظر شما علت اصلی حضور نیروهای ایرانی در سوریه و عراق و جنگ با داعش چه می‌باشد؟
افشین عابدینی: سياست نظامي و دفاعي اسلام بر اصل كمك به هم‌نوع و هم‌كيش استوار است لذا بر اساس اين اصل بزرگان ديني ما بارها فرموده‌اند:«آن كسي كه نداي دادخواهي مظلومي را بشنود و به او كمك نكند مسلمان نيست»
هدف ما از كمك به مردم سوريه و عراق به نوعي عمل به تكليف شرعي و نيز سياست كمك به مظلوم است كه توسط معصومين (عليهم‌السلام) بنا نهاده و بوسيله امام راحل عظيم الشأن احياء شده است.

خراسان‌تایم: می‌توانید دلایل دیگری نیز بر حضور ایران در آن مناطق بیان‌کنید؟
افشین عابدینی: بله، از جمله دلایل ديگري كه درباره كمك به سوريه وجود دارد می توان از طرفی جبران كمك هاي خاندان اسد به ايران در زمان دفاع مقدس و از طرف ديگر موقعيت حساس جغرافيايي سوريه در هم مرزي با لبنان و سرزمين‌هاي اشغالي را نام برد، در واقع مهم‌ترين متحد ما در منطقه خاورميانه يعني حزب‌الله لبنان كه به لحاظ عقيدتي با ما داراي اشتراكات زيادي است در اتحاد با سوريه مي‌تواند به عنوان مجري بسياري از دستورات جمهوري اسلامي در سطح منطقه عمل كند و تضعيف نظام بشار اسد عملاً باعث آسيب ديدن اين متحد ما مي‌گردد.
موضوع ديگري كه ما را در كمك به عراق و سوريه ترغيب مي كند و در واقع غيرت شيعه را به اثبات مي‌رساند مبحث دفاع از حریم ائمه(ع) می‌باشد كه شايد مهم ترين دليل كمك به كشورهاي عراق و سوريه باشد.

خراسان‌تایم: اگر داعش بگوید که به حرمین کاری نداریم ما دیگر وظیفه‌ای در سوریه و عراق نداریم؟
افشین عابدینی: در شرايط فعلي كه موازنه قدرت به نفع جريان حامي اسد در حال چرخش است و خون شهداي مدافع حرم به ثمر نشسته است ، ادعاي عدم حمله به مضجع شريف حضرت زينب ( س ) و ساير قبور مطهر در سوريه و نيز عدم آسيب رساندن به قبور نوراني نجف ، عتبات عاليات ، كاظمين و سامرا در عراق به جهت ايجاد جنگ رواني و عدم توجيه حضور نيروهاي ايراني در مناطق جنگي عراق و سوريه است.
در واقع داعش به دنبال اين است تا با دادن نوعي اطمينان به ايران در خصوص عدم تعدي به مضاجع شريف ، ايران را از ادامه حضور در جنگ منصرف نمايد، غافل از اينكه هنوز فراموش نكرده‌ايم كه
داعش در ابتدا به دنبال از بين بردن شعائر اسلامي است و سپس قصد ضربه زدن به جريان شيعه را دارد و در جهت رسيدن به مقاصد شوم خويش حتي از تخريب قبور صحابي مانند حجر ابن عدي نيز دريغ نمي كند چه برسد به قبور مطهر بزرگان شيعه لذا حالا كه خود را در حال شكست مي‌بيند عملا در تلاش است تا به خيال واهي خود ، جمهوري اسلامي را نسبت به عدم حضورش در سوريه ترغيب كند تا بتواند رژيم اسد را سرنگون كند و در صورت سرنگوني اسد داعش يقينا موضوع تخريب قبور نوراني ائمه را دنبال خواهدكرد.

خراسان‌تایم: متاسفانه شاهداین هستیم که عده‌ای شهدای مدافع حرم را زیر سوال می‌برند و پیرامون حضور ما در سوریه و عراق عبارت چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است را به کار می‌برند، نظر شما پیرامون این تفکر چه می‌باشد؟
 افشین عابدینی: يكي از مسائل مهمي كه نخبگان نظامي دنيا در دفاع از كشورشان مطرح مي‌كنند بحث دفاع خارج از مرز هاست در اصول استراتژيك نظامي همواره سعي بر اين است كه كشور كمترين آسيب را در مواجه با تهديدات متحمل شود و اين مهم اتفاق نمي افتد مگر با كشاندن جنگ به خارج از مرزهاي كشور خود.
كشورهايي كه امروز جزو ابر قدرت‌هاي نظامي دنيا محسوب مي‌شوند همواره دنبال اين مسئله هستند و این سیاست، حضور نيروهاي آمريكايي و متحدانش را در منطقه خاورميانه توجيه مي‌نمايد، در واقع آنها با به آشوب كشيدن منطقه خاورميانه سعي دارند كشورهاي خويش را از آتش جنگ دور نگه دارند و البته تاكنون موفق نيز بوده‌اند.
جمهوري اسلامي نيز با اتكا به همين سياست سعي دارد ، خط مقدم جنگ را در خارج از مرزهاي خويش نگه داشته و عملا كشور را از آسيب حفظ نمايد و تنها اين روش است كه مي‌تواند امنيت كشور را با تحمل كمترين هزينه پايدار نمايد.

خراسان‌تایم: به نظر شما حضور در آن مناطق از نظر منطقی نیز قابل اثبات می‌باشد؟
افشین عابدینی: بله،  منطق و عقل حكم مي كند علاج واقعه را قبل از وقوع انجام داد يعني قبل از اينكه جنگ به مرزهاي خودمان برسد جلوي آن را بگيريم نه زماني كه كشور در آتش جنگ فرو رفت ، چرا كه يقينا آن زمان هزينه سنگين‌تري را بايد بپردازيم
امام خامنه‌اي(مدظله‌العالی) در اين مورد و در توجيه حضور مدافعان حرم در عراق و سوريه نكته كليدي را فرمودندكه اميدوارم همه با تدبر در اين فرمايش بنگرند " اگر مدافعين حرم نبودند امروز ما بايد در كرمانشاه و همدان مي‌جنگيديم "

خراسان‌تایم: بعد از اتفاقی که در افغانستان افتاد بعضی رسانه‌ها می‌گفتند که تیپ فاطمیون بایدبه کشور خود برگردند و آنجا به دفاع بپردازند.نظر شما پیرامون این صحبت‌ها چیست و با چه هدفی بیان می‌شود؟
 
افشین عابدینی: يقينا واقعه میرزا اولنگ نشانگر يك مسئله است و آن هم پيروزي مطلق ما در سوريه و عراق مي‌باشد.
 جريان تكفيري سعي دارد با اقداماتي از اين قبيل توجه مدافعان حرم را از موضوع دفاع از حرم اهل بيت منحرف كند و آنها را متوجه خانواده و شهر و ديارشان كرده تا بتواند از حضورشان در جبهه‌ها بكاهد غافل از اينكه ما پيرو بزرگ مردي هستيم كه در واقعه كربلا تمام خانواده خويش را در راه رضاي پروردگار خويش قرباني نمود.
در مكتب شيعه ، جان متعلق به خداوند و امانتي در دست ما است و همين انديشه است که شهادت را در نظر ما شيرين مي‌نمايد چرا كه بهترين نوع بازگرداندن آن به صاحب حقيقي‌اش ، شهادت في سبيل الله می‌باشد.

خراسان‌تایم: منشا این سخنان از کجا می‌باشد؟
افشین عابدینی: يقينا اين سخنان اساس و منبع آن از سياست‌هاي أربابان داعشي‌ها نشأت مي‌گيرد، البته راه به جايي نخواهد برد و شيعه را در رسيدن به اهدافش مصمم تَر مي‌كند.
ضمن اينكه يقينا اين مسئله باعث هوشياري بيشتر برادران ما در تيپ فاطميون خواهدبود و باعث مي گردد تا انتظار دفاع از خانواده شان را از دولت افغانستان نداشته باشند و خود اين وظيفه را بر عهده گيرند.

خراسان‌تایم: به نظر شما چرا شهدای مدافع حرم به این میزان میان ایرانی ها محبوب گشته اند و با شهادتشان چه پیامی را به ما منتقل می‌کنند؟
 افشین عابدینی: پیرامون شهداي مدافع حرم سخن گفتن بسيار دشوار است چرا كه شبيه‌ترين شهدا به سيدالشهداء (عليه‌السلام) هستند.
شهدايي كه بار سنگين علمدار كربلا را در دفاع از حرم عقيله بني هاشم به دوش دارند و مانند ايشان با بدني بدون سر به ديدار مراد خويش مي‌شتابند.
شهداي مدافع حرم ، شهدايي هستند كه مظلوميت شان در تاريخ ماندگار خواهد شد زیرا آنان بخاطر ثروت ، شهرت و مقام پا به عرصه جهاد نگذاشتند درصورتی که  تهمت‌هاي فراواني شنيدند.
آنچه از وصيت نامه شهداي مدافع حرم در كنار دفاع از ساحت مقدس اهل بيت (عليهم السلام)به دست مي‌آيد اين است كه مدافعين حرم رفتند تا آيندگان بدانند " اگر از سرهايمان كوه بسازند هرگز در تاريخ نخواهندخواند امام خامنه ای(مدظله العالی) تنها ماند ".
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۷۵۹۵
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , عراق و سوریه , شهدای مدافع حرم