پنجشنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۵۱

مشاهیر خراسان‌جنوبی/13

مشاهیر خراسان‌جنوبی/13
 
مرتضی حسن پور فرد خراشاد

مرتضی حسن پور ، اولین پرستار مرد ایرانی و از پژوهشگران این رشته می‌باشد. وی در سال ۱۳۲۱ در روستای خراشاد از توابع بخش مرکزی شهرستان بیرجند به دنیا آمد. وی پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در زادگاه خود،برای ادامه تحصیل به مشهد رفنه و پس از تکمیل دوره متوسطه در دبیرستان مستوفی وارد آموزشگاه عالی پرستاری جرجانی مشهد شد. پس از تکمیل دوره لیسانس از دانشگاه مشهددر سال 1347 و اخذ درجه لیسانس مدیریت پرستاری از دانشگاه شیراز در سال 1353 جهت تکمیل تحصیلات عازم آمریکا شد. او با اخذ مدرک کارشناسی ارشد پرستاری از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا و مدرک دانشوری در تعلیم و تربیت گروه پزشکی از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و با ناتمام گذاشتن دوره دکتری در تعلم و تربیت گروه پزشکی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در سال 1358 به ایران بازگشت و به عنوان عضو هیئت علمی، در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به تدریس پرداخت.
حسن پور به عنوان اولین پرستار مرد، با تحصیلات آکادمیک در ایران، از سال ۱۳۴۸ در سپاه بهداشت بندرعباس مشغول به خدمت بود و سپس در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، به تدریس پرداخت. وی علاوه بر ریاست دانشکده پرستاری و آموزشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دوره‌های کارشناسی پرستاری را در دانشگاه‌های شهرهای بیرجند، سبزوار، گناباد و رشته‌های کاردانی رادیوتراپی، رادیولوژی و تکنیسین اتاق عمل و کارشناسی علوم آزمایشگاهی را در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، راه اندازی نمود.
حسن پور علاوه بر اینکه دارای تالیفاتی در زمینه پرستاری می‌باشد، از سال ۱۳۸۰، کلاسهایی را در جهت سلامت فردی و اجتماعی، برای دانش آموزان مناطق محروم شهری و روستایی برگزار می‌کند. وی پس از بازنشستگی در سال ۱۳۸۴، هم اکنون به پژوهش در حوزه سلامتی ادامه می‌دهد.
از وی به عنوان مربی نمونه توسط دکتر محمد فرهادی وزیر وقت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تقدیر به عمل آمد. همچنین در سال 1382 از وی به عنوان پیشکسوت جامعه پرستاری توسط دکتر مسعود پزشکیان وزیر وقت و در همان سال به عنوان استاد پرستاری توسط سید محمد خاتمی رئیس جمهور وقت، تجلیل به عمل آمد.
در سال 1386 نیز دکتر کامران باقری لنکرانی وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی وقت از وی به عنوان پیشکسوت تقدیر کرد.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۰۷۷۶