چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۸
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی خبرداد:

فرسودگی شبکه توزیع آبفا در استان خراسان جنوبی سبب هدررفت ۲۵ درصدی آب می‌شود

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی از افزایش ۱۳ درصدی مصرف آب در انشعابات فضای سبز در استان خبر داد و گفت: هدررفت واقعی آب در استان ۲۵ درصد است و بیش از ۲۵ درصد شبکه توزیع آب استان دارای عمر بالای ۲۵ سال است که باید تعویض شود.
فرسودگی شبکه توزیع آبفا در استان خراسان جنوبی سبب هدررفت ۲۵ درصدی آب می‌شود
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم، مهدی هاشمی‌مقدم در نشست خبری با بیان اینکه شرکت آب و فاضلاب استان در 24 شهر استان به ارائه خدمات می‌پردازد اظهار داشت: سه شهر طبس مسینا، قهستان و گزیک در سال گذشته از شرکت آب و فاضلاب روستایی تحویل این مجموعه شده است.
وی با بیان اینکه 2 هزار و 600 کیلومتر طول خطوط انتقال و توزیع آب استان است افزود: آب استان از 134 حلقه چاه تامین می‌شود که تمام دشت‌های استان با بیلان منفی مواجه است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی با بیان اینکه در شرایط کنونی باید مدیریت تقاضا مورد توجه قرار گیرد یادآور شد: یکی از اقداماتی که در این راستا انجام شده است انجام عملیات نشت‌یابی بوده که سبب کاهش هدررفت آب شده است چرا که برخی مناطق دارای بافت شنی است و ترکیدگی‌ها مشخص نیست.
هاشمی‌مقدم، نصب فشارشکن را یکی دیگر از اقدامات این مجموعه برای مدیریت تقاضا عنوان کرد و افزود: با توجه به اختلاف ارتفاع موجود در شبکه تاکنون 22 شیرفشارشکن در سطح استان نصب شده است.
وی ادامه داد: برای کاهش هزینه‌های مشترکان سیستم تله‌متری در استان اجرا شده و وضعیت تاسیسات مورد رصد قرار می‌گیرد تا نواقص رفع شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی توسعه سیستم‌های مراقبت تصویری برای تاسیسات، نصب تاسیسات کنترل فشار و هوشمندسازی شبکه را از جمله برنامه‌های در دست اجرای این مجموعه عنوان کرد. 
هاشمی‌مقدم یکی از نگرانی‌های این مجموعه را اختلاف فاحش قیمت تمام شده و آب بهای پرداختی توسط مشترکان عنوان کرد و گفت: انتظار است که مراجع تصمیم گیری در این زمینه بازنگری انجام دهند.
وی هدررفت واقعی آب را در استان 25 درصد عنوان کرد و افزود: بیش از 25 درصد شبکه توزیع آب استان دارای عمر بالای 25 سال است که باید تعویض شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت کیفی آب بیرجند اظهار کرد: استاندارد ملی کیفیت شیمیایی آب را مشخص کرده است و آب بیرجند در محدوده استاندارد ملی است و بحث گوارایی آب مطرح است‌.
هاشمی‌مقدم در مورد بحث جداسازی آب فضای سبز از آب شرب نیز با بیان اینکه شهرداری‌ها بر اساس قانون مکلف به انجام این عملیات هستند افزود: بر اساس گزارشات تعداد انشعابات فضای سبز نسبت به گذشته کاهش داشته است به گونه‌ای که از 656 انشعاب در سال 95 به 588 رشته انشعاب رسیده است.
وی با بیان اینکه روند جداسازی آب فضای سبز از آب شرب مطلوب نیست ادامه داد: با این حال شاهد افزایش 13 درصدی مصرف آب در انشعابات فضای سبز در استان بوده‌ایم که لازم است شهرداری‌ها در این زمینه اقداماتی انجام دهند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی افزود: در شهرهای نهبندان، خضری دشت بیاض، اسلامیه، سرایان و مود تلاش‌های قابل توجهی در این خصوص انجام شده و در شهرهای حاجی آباد، طبس، عشق آباد و بیرجند برای جداسازی آب فضای سبز از آب شرب باید تمهیدات بیشتری اندیشیده شود.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۱۲۹۸
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , شهرداری , آب و فاضلاب