پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۳
رئیس شبکه دامپزشکی خوسف مطرح کرد

اظهارنظرهای غیرمسؤولانه در حوزه دامپزشکی؛ عامل ایجاد تشویش اذهان عمومی

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان خوسف با بیان اینکه جایگاه دامپزشکی و حساسیت این دستگاه با سلامت مردم در ارتباط است، گفت: در برخی مواقع صحبت‌هایی از برخی افراد در حوزه‌های مختلف مرتبط با دامپزشکی نظارت، فراورده‌های خام دامی و بیماری‌های دامی شدید می‌شود که غیر کارشناسانه و غیرمسؤولانه است
اظهارنظرهای غیرمسؤولانه در حوزه دامپزشکی؛ عامل ایجاد تشویش اذهان عمومی
 
 
 
به گزارش خراسان‌تایم به نقل از فارس رضا محمودی در گفتگو با خبرنگار گروه اقتصادی فارس در خوسف اظهار داشت: در برخی مواقع صحبت‌هایی از برخی افراد در حوزه‌های مختلف مرتبط با دامپزشکی مخصوصاً نظارت بر فرآورده خام دامی و بیماری‌های دام و طیور شنیده می‌شود که بسیار غیر کارشناسانه و غیرمسؤولانه است که بسیاری از این افراد هیچ تخصص و جایگاهی در این زمینه ندارند.
وی با بیان اینکه این اظهارات غیر کارشناسانه متأسفانه در لایه‌های مختلف جامعه دیده می‌شود، اضافه کرد: این اظهارات باعث ایجاد تشویش و التهاب در سطح جامعه می‌گردد.
رئیس شبکه دامپزشکی خوسف با بیان اینکه بسیار دیده می‌شود که افراد ورای تخصص و حوزه مسؤولیتی که دارند اقدام به اظهارنظر می‌کنند، تصریح می‌کنند: این اتفاق در خصوص بیماری‌های درجه‌یک همچون تب برفکی و آنفولانزای فوق حاد پرندگان بسیار بیشتر دیده می‌شود که این افراد احساس می‌کنند می‌توانند در خصوص بیماری‌ها و سیاست‌های سازمان دامپزشکی اظهارنظر کنند.
محمودی بیان داشت: این خود باعث تزریق اطلاعات غلط در جامعه می‌شود، گرچه انتقاد هرچند منصفانه یا غیرمنصفانه اگر به دور از توهین باشد باعث تفکر و تعقل و پیشرفت می‌شود.
وی با بیان اینکه بسیار دیده شده است در صورتی که حتی اگر علائم بالینی نزدیک به یک بیماری مشاهده شود به خاطر تشخیص تفریقی که بین بیماری‌های دیگر با علائمی نزدیک به این بیماری‌ها وجود دارد، تصریح کرد: مطمئناً خطا در تشخیص ایجاب می‌کند که از علائم کالبدگشایی و نتایج آزمایشگاهی در تشخیص نهایی و اظهارنظر کارشناسی کمک گرفت.
رئیس شبکه دامپزشکی خوسف با بیان اینکه جایگاه دامپزشکی و حساسیت این دستگاه با سلامت مردم در ارتباط است، اضافه کرد: تأمین غذای سالم مستلزم نظارت دامپزشکی است و بدون دخالت و نظارت متخصصان دامپزشکی امکان تولید شیر، گوشت و فرآورده‌های دامی وجود ندارد.
محمودی افزود: دامپزشکی از طریق کنترل بیماری‌های مشترک بین انسان و دام مانند سل، تب مالت، هاری و همچنین از طریق نظارت بر مواد غذایی که مصرف می‌کنیم، چه در زمان تولید، چه در زمان فرآوری و بسته‌بندی مواد غذایی، نقش دامپزشکی کاملاً محسوس و تعیین‌کننده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۱۴۳۲
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , دامپزشکی , خوسف