چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۹
مسؤول موزه عروسک‌های خراسان‌جنوبی خبر داد

حضور خراسان‌جنوبی در یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری/ وجود 300 قطعه عروسک دست‌ساخته بانوان روستایی در موزه عروسک استان

مسؤول موزه عروسک‌های میراث فرهنگی خراسان‌جنوبی از حضور خراسان‌جنوبی در یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته از سوم تا ششم بهمن‌ماه در تهران خبر داد.
حضور خراسان‌جنوبی در یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری/ وجود 300 قطعه عروسک دست‌ساخته بانوان روستایی در موزه عروسک استان
 
به گزارش گروه فرهنگی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، اسما گنجعلی ظهر امروز در نشست خبری، اظهار داشت: موزه عروسک فرهنگ خراسان‌جنوبی 18 اسفند سال گذشته در باغ و عمارت اکبریه بیرجند با هدف آشنایی مردم به‌ویژه نسل کودک و نوجوان با عروسک‌ها و فرهنگ ایران به‌ویژه عروسک‌ها و فرهنگ و هنر استان تأسیس شد.
 وی با اشاره به اینکه اعتبار لازم برای راه‌اندازی این موزه از محل پروژه ترسیب کربن اداره کل منابع طبیعی، موزه عروسک ملل و میراث فرهنگی تأمین شده است، بیان داشت: موزه عروسک به‌منظور ایجاد اشتغال و کاهش دام در مراتع آغاز به فعالیت کرده است.
مسؤول موزه عروسک‌های میراث فرهنگی خراسان‌جنوبی به بخش‌های موزه عروسک استان اشاره و مطرح کرد: این موزه دارای  5 بخش شامل مجموعه عروسک‌های مردم‌شناسی ساخته زنان تاجمیر که زندگی مردم بلوچ ساکن در تاجمیر را به نمایش می‌گذارد و مجموعه عروسک‌های قومی مردم ساخت خراسان‌جنوبی است.
 گنجعلی از دیگر بخش‌های موزه عروسک فرهنگ و هنر استان را مجموعه عروسک‌های مردم ساخت نواحی مختلف ایران، مجموعه عروسک‌های مشاهیر گذشته و امروز خراسان، مجموعه عروسک‌های چوبی اقوام ایرانی، مجموعه عروسک‌ها و سازه‌های نقوش انسانی و جانوری و مجموعه عروسک‌های گیاهان دارویی و معطر ایران ذکر کرد.
وی از وجود 3000 قطعه عروسک دست‌ساخته بانوان روستایی در موزه عروسک استان خبر داد و یادآور شد: تاکنون آثار دست‌ساخته هنرمندان استان در 90 نمایشگاه ملی، استانی و خارجی به نمایش گذاشته شده است.
 مسؤول موزه عروسک‌های میراث فرهنگی خراسان‌جنوبی عروسک‌ها را سفیر فرهنگی استان دانست و گفت: با ساخت عروسک‌های بومی استان تلاش می‌کنیم فرهنگ فراموش شده استان را احیا و کودکان و نوجوانان را با این فرهنگ آشنا کنیم.
 گنجعلی به بازدیدهای صورت گرفته از موزه عروسک خراسان‌جنوبی اشاره و اعلام کرد: از زمان آغاز به‌کار این موزه تاکنون بیش از 4 هزار بازدید از این موزه انجام شده است که از این تعداد یک هزار و 500 نفر کودکان بودند.
وی اضافه کرد: همزمان با بازدیدها، آیین‌های مختلف استانی و کشوری را با کودکان در این موزه اجرا می‌کنیم.
 مسؤول موزه عروسک‌های میراث فرهنگی خراسان‌جنوبی به برگزاری کارگاه‌های تابستانی و آموزش و ساخت عروسک‌های گلی، پارچه‌ای و بازیافتی اشاره و مطرح کرد: همچنین کارگاه‌های متعددی شامل کارگاه کودک و نوجوان و قصه‌گویی نیز در موزه عروسک استان برگزار شده است.
 گنجعلی تبیین کرد: موزه عروسک خراسان‌جنوبی دومین موزه عروسک‌ها در ایران و اولین موزه عروسک‌های بومی در خراسان‌جنوبی است.
 وی به برگزاری یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران از سوم تا ششم بهمن خبر داد و خاطرنشان کرد: بخش عروسکی خراسان‌جنوبی نیز در این نمایشگاه حضور دارد.
 مسؤول موزه عروسک‌های میراث فرهنگی خراسان‌جنوبی در پایان مطرح کرد: یازدهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته با رویکرد و تمرکز بر ظرفیت‌های گردشگری برگزار می‌شود لذا باید ظرفیت‌های خراسان‌جنوبی مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۱۵۴۵
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , گردشگری , نمایشگاه