چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۵
آموزش:

چگونه خمیر پیتزا خانگی درست کنیم

چگونه خمیر پیتزا خانگی درست کنیم
 
به گزارش خراسان‌تایم، پیتزا یکی از غذاهای معروف ایتالیایی می‌باشد که در سرار دنیا طرفداران بی‌شماری دارد و در ایران نیز به همین گونه می‌باشد. خوب بعضی‌ها دوست دارند که خودشان در خانه پیتزا درست کنند و یک پیتزا خونگی را امتحان کنند. یکی از اولین موادی که برای تهیه پیتزا باید درست کنید خمیر آن می‌باشد که کاری بسیار راحت است. پس برای دست کردن خمیر پیتزا همراه ما باشید.

مواد لازم برای درست کردن خمیر پیتزا

 دو سوم لیوان ( ۱۶۵ میلی لیتر ) آب گرم (حدود ۳۸ درجه سانتی گراد/۱۰۵ درجه فارنهایت )
 ۱ قاشق چایخوری (۵ میلی لیتر) شکر
 ۱ قاشق چایخوری (۵ میلی لیتر) خمیر مایه ( مخمر )
 یک دوم قاشق چایخوری (۷٫۵ میلی لیتر) نمک
 ۱ قاشق غذاخوری (۱۵ میلی لیتر) روغن زیتون
 ۲ لیوان + ۱ قاشق غذاخوری (۲۵۰ گرم) ‌آرد

 طرز درست كردن خمیر پیتزا
۱-آب گرم را در یک ظرف بریزید. خمیر مایه و شکر را هم اضافه کنید. به آرامی هم زده و اجازه دهید ۵ تا ۱۰ دقیقه استراحت کرده، تا خمیر مایه عمل کرده و حباب‌هایی در سطح آب ظاهر شود. سپس نمک و روغن را اضافه کنید.

۲-در حین اینکه دارید مواد را هم می‌زنید، آرد را به آن اضافه کنید. دقت کنید باید یواش یواش آرد را اضافه کنید تا زمانی که خمیر سفت شود و دیگر نشود آن را هم زد.


۳-اگر از همزن برقی استفاده می‌کنید، به مدت دو دقیقه با سرعت بالا خمیر را هم بزنید. اگر با دست هم می‌زنید، بهتر است قاشق را کنار بگذارید و حدود سه دقیقه با دست خمیر را ورز دهید. اگر خمیر خیلی سفت است، کمی آب اضافه کنید. هر بار فقط یک قاشق چایخوری اضافه کنید تا به نرمی دلخواه برسد. اگر آرد چسبناک است، آرد به آن اضافه کنید. خمیر باید به مرحله ای برسد که دیگر به دست نچسبد.

۴-یک کاسه بزرگ را با روغن زیتون اضافه چرب کنید. خمیر را به شکل توپ درآورید و درون کاسه بگذارید. آن را برگردانید تا همه سطح خمیر روغنی شود. خمیر را به مدت ۳۰ دقیقه در جای گرم قرار دهید تا به اصطلاح برسد. سپس خمیر را به مدت یک شب تا صبح یا حداکثر سه روز در یخچال قرار دهید.


۵-خمیر را روی سطح آردپاشی شده قرار داده و با دست به ضخامت ۲ تا ۴ سانتی متر (۱ تا ۱٫۵ اینچ) صاف و پهن کنید.

۶-پس از کشیده شدن خمیر به اندازه کافی، کار را با پرتاب کردن خمیر به بالا ادامه دهید.
مشت کرده و خمیر را مانند پارچه‌ای روی مشت گذاشته تا آن را بپوشاند.
دست دیگر را نیز مشت کرده، و در کنار مشت اول، در زیر خمیر قرار دهید.
با دقت کمی مچ‌های خود را باز کرده و خمیر را قدری باز کنید.
جای مچ‌های خود را تغییر دهید (مچ چپ را بلافاصله به جلو ببرید) بنابراین خمیر هم زمان با باز شدن، می‌چرخد.
وقتی خمیر تقریبا به قطر ۲۰ سانتی‌متر (۸ اینچ) باز شد، می‌توانید به سرعت مچ چپ خود را به شکل نیم دایره از صورت خود دور کنید. این کار را هم زمان با چرخاندن مچ راست به جلو و دور از خود، انجام دهید. در صورت وارد کردن اندکی فشار به سمت بالابا مچ دست راست، خمیر مانند یک بشقاب پرنده به چرخش درخواهد آمد. وارد کردن فشار برابر با مچ هر دو دست و نحوه چرخش خمیر را، تمرین کنید. این کار مانع چرخش خمیر به یک گوشه (یا بدتر از آن افتادن خمیر) خواهد شد.
مانع افتادن خمیر شوید. خمیر را به آرامی با هر دو مچ چرخانده و مانع باز شدن و پاره شدن خمیر از نقطه‌ای شوید. به هر حال در صورت ملاحظه پارگی در خمیر، دوباره شروع کرده و مراحل چرخاندن را انجام دهید.


انتهای‌پیام/2/
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۲۰۹۷