شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۳۴
تولیت آستان قدس رضوی:

فقر، فساد و تبعیض زیبنده نظام اسلامی نیست/ تکیه بر داشته‌ها و ذخایر کشور؛ راه برون‌رفت از مشکلات

تولیت آستان قدس رضوی فقر، فساد و تبعیض را زیبنده نظام اسلامی ندانست و تأکید کرد: جنا‌ح، حزب و گروه سیاسی باید به حاشیه رانده شود و با یک انسجام ملی جهت ارتقا و پیشرفت کشور گام برداریم.
فقر، فساد و تبعیض زیبنده نظام اسلامی نیست/ تکیه بر داشته‌ها و ذخایر کشور؛ راه برون‌رفت از مشکلات
 
به گزارش گروه سیاسی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدابراهیم رئیسی ظهر امروز در دیدار با دانشجویان و دانشگاهیان فرهیخته و خادم‌یاران آستان قدس رضوی در خراسان‌جنوبی، ضمن گرامیداشت دهه فجر، اظهار داشت: امروزه مسائلی که در کشور داریم بر همه نخبگان و کسانی که آن را رصد می‌کنند پوشیده نیست.
وی با بیان اینکه اگر پیشرفت‌هایی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به دست آوردیم را با نگاه منصفانه بنگریم بر کسی پوشیده نیست، بیان داشت: گام‌های ارزشمندی برداشته شده اما هنوز با نقطه مطلوب فاصله داریم.
*می‌توانیم وضع موجود را به مطلوب نزدیک‌تر کنیم
تولیت آستان قدس رضوی با اعلام این مطلب که می‌توانیم وضع موجود را به مطلوب نزدیک و نزدیک‌تر کنیم، به نحوی که کم‌ترین فاصله را داشته باشیم، تصریح کرد: باید جامعه‌ای داشته باشیم که مشکلات رنج‌دهنده نباشد.
رئیسی به وجود منابع غنی در کشور ایران اشاره کرد و گفت: کشور ایران منابع خدادادی و غنی دارد که عنایت خداوند است لذا باید جهت افزایش بهره‌وری و استفاده درست این منابع گام برداریم.
*داشتن نیروی کارآمد و متخصص؛ سرمایه بزرگ نظام است
وی سرمایه بزرگ کشور و نظام جمهوری اسلامی را داشتن نیروی کارآمد و متخصص دانست و تصریح کرد: ایران دارای نیروهای کارآمد و جوان است که به برکت انقلاب اسلامی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی پرورش یافتند.
تولیت آستان قدس رضوی با اعلام این مطلب که ارتباط بین دانشگاه، صنعت و تولید می‌تواند کشورها را از غنا برخوردار کند، مطرح کرد: علم، اقتصاد و سیاست سه ضلع مثلث است که کشور را توانمند می‌کند.
*نمی‌توان از مسأله سلامت گذشت
رئیسی به اهمیت مسأله سلامت اشاره کرد و یادآور شد: نمی‌توان از موضوع سلامت گذشت چراکه سلامت‌محوری است که باید در آب، غذا و تغذیه دنبال شود.
وی با بیان این مطلب که خراسان‌جنوبی علی‌رغم قرار گرفتن در نقطه مرزی خوشبختانه کمترین میزان جرم را دارا است، ادامه داد: این مهم حاصل کار خوب نیروهای نظامی و انتظامی است.
نماینده مردم خراسان‌جنوبی در مجلس خبرگان رهبری به راه‌های ارتباطی کشورها از طریق دریا اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه در خراسان‌جنوبی هیچ راه ارتباطی با دریا وجود ندارد لذا باید میزان بهره‌وری کشور را از طریق دریا مشخص کنیم.
*سهم ایران از اقتصاد دریا تنها 2.5 تا 3 درصد
رئیسی با تأکید بر اینکه تولید ناخالص برخی کشورها تا 50 درصد از راه دریا و فعال کردن اقتصاد دریا حاصل می‌شود، ادامه داد: سهم کشور ایران از اقتصاد دریا تنها 2.5 تا 3 درصد است.
وی افزود: در کشورهای هم‌جوار ایران مانند هند به میزانی که ایران از نفت برخوردار است آن‌ها از فضای مجازی دیجیتال در برنامه‌هایشان استفاده می‌کنند.
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه زمینه‌های کار در کشور وجود دارد، اضافه کرد: موفقیت‌های کشور حاصل روحیه ما می‌توانیم و روحیه بسیجی و انقلابی است.
رئیسی با اشاره به اینکه در آستانه 40 سالگی انقلاب اسلامی هستیم لذا باید نیم‌نگاهی به دستاوردهای انقلاب اسلامی داشته باشیم، ادامه داد: باید افرادی که در پیروزی انقلاب اسلامی نبودند یک بررسی و مطالعه‌ای نسبت به دستاوردهای انقلاب اسلامی داشته باشند.
*نباید نسبت به حوزه‌های موفقیت کشور بی‌انصافی کرد
وی با یادآوری این مطلب که حوزه‌های موفقیت کشور بسیار بوده و نباید بی‌انصافی کرد،‌ مطرح کرد: دستاوردهای زیادی را در حوزه‌های سیاسی و منطقه‌ای کسب کردیم.
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه باید آمار دانشجویان، اساتید و فرهیختگان را قبل از انقلاب و بعد از انقلاب مورد بررسی قرار داد، اضافه کرد: داشته‌های ارزشمندی داریم اما در کنار این داشته‌ها باید بنگریم آنچه را که در شأن مردم است، وضعیت و شرایط موجود است.
*کشور ایران می‌تواند در جایگاه بهتری قرار گیرد
رئیسی با تأکید بر اینکه کشور ایران با وجود امکانات موجود، نیروهای کارآمد و ذخایر ارزشمند می‌تواند در جایگاه بهتر و برتری قرار گیرد، ادامه داد: از موضوعات مهم کشور تولید، اشتغال، کارآفرینی، سرمایه‌گذاری و افزایش بهره‌وری است لذا باید در این حیطه‌ها تلاش شود.
وی خراسان‌جنوبی را از استان‌های کم‌مصرف در سطح کشور دانست و تبیین کرد: باید الگوی مصرف را در سطح کشور نهادینه کنیم لذا این مهم نیازمند اقدام و عمل است.
تولیت آستان قدس رضوی با تبیین این موضوع که حضرت علی(ع) بزرگ‌ترین تولیدکننده و کم‌مصرف‌ترین فرد در طول تاریخ بود، بیان داشت: همچنین بزرگ‌ترین واقف در صدر اسلام حضرت علی(ع) است.
*تکیه بر داشته‌ها و ذخایر کشور؛ راه برون‌رفت از مشکلات
رئیسی با تأکید بر اینکه باور جدی ما این است که نه به صورت آرمان دست‌نیافتنی بلکه به صورت خواسته‌ای که کاملاً قابل‌اجرا است ما می‌توانیم، عنوان کرد: راه برون‌رفت از مشکلاتی که مردم و مسؤولان را رنج می‌دهد تکیه ‌بر داشته‌ها و ذخایر موجود کشور است.
وی به تشکیل پدیده داعش در شش سال گذشته اشاره کرد و گفت: در تشکیل داعش پول از ناحیه سعودی‌ها، اطلاعات از ناحیه صهیونیست و تجهیزات و پشتیبانی از ناحیه آمریکایی‌ها صورت می‌گرفت، لذا شکست داعش امر غیرممکنی بود که با پای کار آمدن فرزندان مخلص جانفشان به امر ممکن تبدیل شد.
تولیت آستان قدس رضوی به سخن رهبر معظم انقلاب اسلامی پیرامون شکست داعش اشاره و مطرح کرد: ایشان فرمودند ما خواستیم و انجام دادیم؛ دشمن خواست ولی نتوانست انجام دهد.
*اتاق‌های فکر کشورهای اروپایی و آمریکایی از ذهن ایرانی تغذیه می‌شود
رئیسی با اعلام این مطلب که اتاق‌های فکر بسیاری از کارهای علمی و تکنیکی کشورهای اروپایی و آمریکایی را افراد ایرانی تشکیل می‌دهد، بیان داشت: زمانی که بازار کار و تولید در کشور ایجاد شود نه‌تنها جمعیت نخبه کشور حفظ بلکه همان افرادی که از کشور خارج شدند بازمی‌گردند.
وی تبیین کرد: بنده با دختران و پسرانی که در خارج از کشور مشغول به فعالیت هستند صحبت کردم و بسیاری از آن‌ها از عدم سازگاری فرهنگ و زندگی خود در این محیط‌ها سخن به زبان آورند.
*بازگشت ایرانیان به کشور در گرو مهیا شدن شرایط کار و تولید
تولیت آستان قدس رضوی عنوان کرد: تردیدی ندارم در صورت مهیا شدن شرایط کار و تولید ضمن حفظ نیرو افرادی که رفتند بازخواهند گشت و کشور خود را با هیچ چیز دیگر عوض نمی‌کنند.
رئیسی اظهار داشت: توانایی کار و تولید در کشور و دانشگاه‌ها وجود دارد و می‌توانیم مشکلات را به حداقل برسانیم.
وی با بیان اینکه کشور ایران در آستانه 40 سالگی قرار دارد، اعلام کرد: انقلاب اسلامی مدنیتی را به عالم عرضه کرد که دارای شاخصه‌هایی نظیر پیوند سیاست با معنویت، پیوند علم و ایمان است.
*پیوند محکم سیاست با معنویت و علم با ایمان
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه در دنیا مطرح می‌شود که علم با ایمان سازگاری ندارد ولی ما می‌گوییم می‌توانیم بهترین‌ها را داشته باشیم، ادامه داد: امروزه معتقدیم بین علم و ایمان، سیاست و معنویت و توجه به داخل و نگاه به محرومان و نجات محرومان عالم پیوند محکمی حاکم است.
*لزوم احیای ظرفیت‌های موجود در کشور
رئیسی به سخن رهبر معظم انقلاب اسلامی خطاب به مسؤولان مبنی بر اینکه مسأله کشور اقتصاد است اشاره کرد و گفت: ظرفیت‌های زیادی در کشور وجود دارد که باید احیا شود.
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در آستان قدس رضوی هر برنامه‌ای که ریختیم خراسان‌جنوبی و رضوی و شمالی را از یکدیگر جدا نکرده و همه را به عنوان خراسان بزرگ در نظر گرفتیم، ادامه داد: پروژه 600 واحدی که برای زوج‌های جوان در مشهد احداث شد نظیر آن را در خراسان‌جنوبی دنبال کرده و سامان می‌دهیم.
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه نمی‌خواهیم نظیر برخی نهادها که وظیفه سازمانی آن‌ها به توزیع بسته‌های فرهنگی و غذایی ختم می‌شود، این کار را انجام دهیم اعلام کرد: به نام و عشق علی‌بن موسی‌الرضا(ع) می‌خواهیم نوعی از خدمت و کارآفرینی را به مردم هدیه دهیم.
رئیسی با بیان اینکه می‌خواهیم با موضوع خدمت کارهای بسیاری را برای نیازمندان انجام دهیم، از فعال کردن گروه‌های جهادی دانشجویی خبر داد و توضیح داد: سال گذشته بیش از 100 گروه جهادی به مناطق مختلف کشور اعزام شدند.
*حمایت از گروه‌های جهادی در دستور کار آستان قدس
وی با اعلام این مطلب که حمایت از گروه‌های جهادی در دستور کار آستان قدس رضوی قرار دارد، بیان داشت: درصدد هستیم تا به اسم امام رضا(ع) خدمت و تحولی در زندگی فقرا و نیازمندان ایجاد گنیم.
تولیت آستان قدس رضوی از ایجاد تغییر و تحولی در مفهوم خدمت و خادم خبر داد و افزود: پزشکانی که جهت خادمی به حرم رضوی مشرف‌ می‌شوند باید 40 روز را در حرم به خدمت بپردازند لذا طی تغییر و تحولاتی که انجام می‌دهیم 10 روز را در مشهد به خادمی و 30 روز دیگر را در مناطق و مراکز محروم و نیازمند به نام امام رضا(ع) خدمت می‌کنند.
رئیسی باز گردن گرهی از مشکلات مردم و نشاندن لبخند رضایت بر لبان مردم را ارزشمند دانست و بیان داشت: در روایات ذکر شده است بعد از انجام واجبات و ترک محرمات هیچ امری جز گره‌گشایی مردم مهم نیست که تحقق این امر بر عهده مسؤولان و مدیران است.
*گام‌های ماندگاری جهت رفع مشکلات مردم برداریم
وی با بیان اینکه امیدواریم گام‌های ماندگاری جهت رفع مشکلات مردم برداریم، ادامه داد: وجود سنگ‌های تزئینی و ساختمانی یک نوع اقتصاد است که در خراسان‌جنوبی موجود است و باید از این فرصت بهترین بهره را ببریم.
تولیت آستان قدس رضوی کمبود نزولات آسمانی را نوعی تهدید دانست و با اظهار امیدواری از اینکه می‌شود همین تهدید را به فرصت تبدیل کرد، مطرح کرد: امکان اینکه این تهدید را به فرصت تبدیل کرد وجود دارد که به دست فرهیختگان این مرز و بوم اقداماتی در این زمینه در دست اجرا است.
*فقر، فساد و تبعیض زیبنده نظام اسلامی نیست/ حزب‌ها و گروه‌ها به حاشیه رانده شوند
رئیسی فقر، فساد و تبعیض را زیبنده نظام اسلامی ندانست و تأکید کرد: جنا‌ح، حزب و گروه سیاسی باید به حاشیه رانده شود و با یک انسجام ملی جهت ارتقا و پیشرفت کشور گام برداریم.
وی با تأکید بر این موضوع که نباید مسائل حاشیه‌ای به متن تبدیل شود، ادامه داد: متن امروز جامعه نیاز مردم، خواسته‌های انقلاب و نظام است که از حلقوم رهبری به گوش مردم می‌رسد.
تولیت آستان قدس رضوی در پایان خاطرنشان کرد: باید گام‌های بلند و ماندگاری در این کشور برداشته شود.
انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۲۱۷۴
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , فقر , دهه فجر