چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۱
دبیر همایش ملی فرصت‌های نوین تولید و اشتغال بخش کشاورزی در شرق کشور:

سالانه ۵۰۰ هزار نفر به آمار بیکاران افزوده می‌شود/ بیش از ۱۳۰ هزار مهندس کشاورزی بیکارند

دبیر همایش ملی فرصت‌های نوین تولید و اشتغال بخش کشاورزی در شرق کشور گفت: سالانه۵۰۰ هزار نفر به آمار بیکاران کشور افزوده می‌شود و ۱۴ درصد تولید ناخالص کشور در بخش کشاورزی است.
سالانه ۵۰۰ هزار نفر به آمار بیکاران افزوده می‌شود/ بیش از ۱۳۰ هزار مهندس کشاورزی بیکارند
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، عباس خاشعی‌سیوکی صبح امروز در اولین همایش ملی فرصت‌های نوین تولید و اشتغال بخش کشاورزی در شرق کشور، اظهار داشت: سالانه 500 هزار نفر به آمار بیکاران کشور افزوده می‌شود و 14 درصد تولید ناخالص کشور در بخش کشاورزی است که بیش از 4 میلیون نفر در این بخش مشغول به کار هستند.
وی با بیان اینکه طبق آمار اعلامی وزارت علوم بیش از 130 هزار نفر مهندس کشاورزی فارغ‌التحصیل در کشور بیکار هستند، تصریح کرد: 35 درصد آمار بیکاران را فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با بخش کشاورزی تشکیل می‌دهند.
دبیر همایش ملی فرصت‌های نوین تولید و اشتغال بخش کشاورزی در شرق کشور اضافه کرد: بر اساس آمارهای وزارت علوم 130 هزار مهندس کشاورزی بیکار در کشور وجود دارد.
خاشعی‌سیوکی بهره‌وری پایین بخش کشاورزی را فاصله بین دانشگاه و صنعت عنوان کرد و گفت: در بخش کشاورزی کشور ظرفیت‌های زیادی وجود دارد و در راستای هرچه بهتر از این ظرفیت باید از فارغ‌التحصیلان در این بخش استفاده شود.
وی یکی از اهداف این همایش را دعوت از کشاورزان نخبه بیان کرد و گفت: هم‌مرز بودن خراسان‌جنوبی با افغانستان ظرفیتی را در بخش کشاورزی ایجاد کرده که عدم استفاده از این ظرفیت منجر به ایجاد ناامنی در روستاهای مرزی خواهد شد.
دبیر همایش ملی فرصت‌های نوین تولید و اشتغال بخش کشاورزی در شرق کشور ادامه داد: در بخش کشاورزی خالی شدن روستاهای مرزی با وجود امکانات اعطایی دولت به روستائیان، کم‌آبی و بیکاری از جمله دلایلی است که روستاهای مرزی خراسان‌جنوبی را خالی از سکنه کرده است.
خاشعی‌سیوکی با اشاره به اینکه این همایش از اردیبهشت‌ماه سال جاری شروع شده است، اضافه کرد: استقبال زیاد در بحث مقالات موجب شد تا مهلت ارسال مقالات را تمدید کنیم.
وی با اشاره به اینکه 317 مقاله به دبیرخانه همایش رسیده است، گفت: از این تعداد 287 مقاله پذیرفته‌شده است.
دبیر همایش ملی فرصت‌های نوین تولید و اشتغال بخش کشاورزی در شرق کشور گفت: همچنین از 287 مقاله پذیرفته‌شده 17 مقاله به صورت شفاهی ارائه شده است.
خاشعی‌سیوکی با اشاره به اینکه کشور استرالیا از نظر میزان صادرات به عنوان صادرکننده 80 درصد محصولات کشاورزی جز پنج کشور اول دنیا در سال جاری شناخته شده است اضافه کرد: یکی از کارهای مورداستفاده در این کشور استفاده از مزارع سان‌راپ یا قطره‌خورشید است که در این زمینه گلخانه‌هایی با استفاده از انرژی خورشیدی در آن کشور احداث شده است چراکه باید از دانش‌های کشورهای دیگر در جهت ترویج بخش کشاورزی بهره ببریم.
وی ادامه داد: در خراسان‌جنوبی به اندازه کافی نور خورشید وجود دارد که می‌توان از این ظرفیت برای بخش کشاورزی استفاده کرد.
انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۲۲۵۸
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , کشاورزی , اشتغال