چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۶
رئیس جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی تاکید کرد

نبود صنایع تکمیلی مهمترین مشکل بخش کشاورزی خراسان‌جنوبی/لزوم دستیابی به بازارهای بین‌المللی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: مهمترین مشکل در بخش کشاورزی نبود صنایع تکمیلی مناسب در استان است بنابراین در این حوزه بازاریابی بزرگترین مشکل است چراکه این مشکل در تمام دنیا بوده و همیشه بیشتر شده است.
نبود صنایع تکمیلی مهمترین مشکل بخش کشاورزی خراسان‌جنوبی/لزوم دستیابی به بازارهای بین‌المللی
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، هاشم ولی‌پور مطلق ظهر امروز در اولین همایش ملی فرصت‌های نوین تولید و اشتغال بخش کشاورزی در شرق کشور، اظهار داشت: امروز بخش کشاورزی بزرگترین سهم را در اشتغال استان دارد که برای تثبیت آن از تلاش جامعه دانشگاهی استفاده باید کرد.
 وی با اشاره به اینکه بخش کشاورزی تولیدکننده نیروی انسانی است، افزود: در گذشته معتقد بودند باید نیروی کار در بخش کشاورزی به صنعت و خدمات سوق یابد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: ما باید در حوزه منابع آب 2033 میلیون مترمکعب صرفه‌جویی در مصرف داشته باشیم.
 ولی‌پور مطلق با اشاره به مشکلات بخش کشاورزی، اذعان کرد: مهمترین مشکل در بخش کشاورزی نبود صنایع تکمیلی مناسب در استان است بنابراین در این حوزه بازاریابی بزرگترین مشکل است چراکه این مشکل در تمام دنیا بوده و همیشه بیشتر شده است.
 وی افزود: در سطح ملی باید با همفکری و وحدت کلمه به دنبال توسعه بازارهای بین‌المللی باشیم زیرا بدون بازار فروش محصولات تمامی تلاش‌ها در بخش‌های مختلف بی‌فایده است چراکه توجیه اقتصادی ندارد.
 رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی ادامه داد: باید بازارهای بین‌المللی را بدست آوریم و ارتباطات بین‌المللی با کشورهای مختلف را بهبود دهیم و در این زمینه اتفاقات خوبی انجام شده که تأثیرگذار بوده است.
ولی‌پور مطلق اذعان داشت: اگر بازارهای بین‌المللی اتفاق نیافتد نباید به دنبال توسعه کسب و کار و کشاورزی در استان باشیم.
 وی خاطرنشان کرد: اگر دولت به مهار تورم تاکید دارد که این خود توسعه کشور را به دنبال دارد باید این کار دولت به نفع جامعه باشد.
 رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه برای فتح بازارها باید مشکلات سرمایه‌گذار خارجی تسهیل شود، گفت: اگر به دنبال توسعه فرآیند حضور سرمایه‌گذاری خارجی در استان هستیم، جذب سرمایه‌گذار سبب توسعه و پیشرفت در استان خواهد شد.
ولی‌پور مطلق مهمترین مشکل در حوزه کشاورزی را کمبود منابع آبی عنوان کرد و افزود: میزان بارندگی استان در سال جاری  6/4 درصد بوده که نسبت به مدت مشابه قبل 41 درصد کاهش داشته است.
 وی عنوان کرد: محدودیت منابع آبی از مشکلات اساسی در بخش محصولات زراعی و باغی است و فقر خاک نیز عملکرد تولید را پایین می‌آورد.
 رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: در حوزه دام و طیور نیز بازارهای متغیر، مراتع فقیر، نبود علوفه و نهاده‌های مورد نیاز دام، وارداتی بودن بسیاری از نیازهای طیور، تکنولوژی نامناسب از جمله مشکلات این بخش است.
ولی‌پور مطلق با اشاره به اینکه تولیدات بخش کشاورزی استان 0.455 درصد است، عنوان کرد: ارزش افزوده تولیدات بخش کشاورزی استان 0.85 درصد کشور است که نسبت میزان تولیدات از میانگین کشوری متعادل‌تر است.
وی اذعان داشت: میزان 95 درصد زرشک دنیا و 97 درصد تولیدات عناب مختص خراسان‌جنوبی است.
 رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه خراسان‌جنوبی رتبه پنجم در رابطه با گل نرگس در کشور دارد، ادامه داد: همچنین خراسان‌جنوبی در تولیدات انار رتبه پنجم کشوری و در شتر بیشترین جمعیت بعد از سیستان و بلوچستان را استان دارا است که حدود 30 هزار تن تولید داریم.
ولی‌پور مطلق ادامه داد: برای ایجاد کسب و کارهای بخش کشاورزی مشکلات را بشناسیم و به دنبال رفع آن باشیم.
 وی به برگزاری این همایش اشاره کرد و گفت: برگزاری این همایش بین بخش اجرا و مجموعه‌های علمی ارتباط برقرار می‌کند چراکه ارتباط بین فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با بخش کشاورزی بیشتر می‌شود.
 رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: ورود به بازارهای اقتصادی در جامعه امروز کار مشکلی است بنابراین ضرورت برگزاری چنین همایش‌هایی بسیار مهم است.
ولی‌پور مطلق اذعان کرد: ظرفیت‌های بخش کشاورزی 155 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی در استان است که 5977 هزار تن تولید سالانه دارد و 2 میلیون و 500 هزار واحد دامی طیور سطح زراعی استان به نسبت کشور است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۲۲۶۱
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , کشاورزی , اشتغال