يکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۱
مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی:

خراسان‌جنوبی ۴۹۱ هکتار بافت فرسوده دارد/ احیای بافت فرسود نیازمند همکاری شهرداری‌ها

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی گفت: مساحت کل بافت فرسوده مصوب استان در شهرهای بیرجند، قاین، سرایان، فردوس، بشرویه و نهبندان معادل ۴۹۱ هکتار است.
خراسان‌جنوبی ۴۹۱ هکتار بافت فرسوده دارد/ احیای بافت فرسود نیازمند همکاری شهرداری‌ها
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از ایسنا، مهدی جعفری اظهار کرد: مساحت بافت فرسوده شهرستان بیرجند،۲۳۰ هکتار و روستاهای ادغام شده استان ۲۱۹.۴۰ هکتار است.
وی افزود: مساحت محدوده تاریخی استان، 34.75 و اراضی ناهمگون شهری ۱۵۳.۲ هکتار و مجموع مساحت محلات هدف شناسایی شده در استان 1271.6 است.
مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: یکی از موانع ترمیم بافت فرسوده، عدم تمایل شهرداری‌ها برای ورود مستقیم در امر نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده استان است.
جعفری افزود: عدم استقبال و مشارکت ساکنین محلات هدف در سال‌های گذشته با شرکت‌های ساختمانی در امر تجمیع و نوسازی، نیاز به حمایت دستگاه‌های دولتی و اعتمادسازی از دیگر محدودیت‌های ساخت است.
وی ادامه داد: همچنین نیاز  به اقدامات بسترسازی گسترده و جلب اعتماد مردمی و واقع شدن حدود نیمی از بافت فرسوده در محدوده و حریم بناهای تاریخی از دیگر موانع ساخت است.
مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی بیان کرد: خطرات احتمالی سکونت در این بافت‌ها و ضرورت نوسازی با ارائه راهکار و پیشنهاد به ساکنین محلات هدف نیاز به اطلاع رسانی و آموزش دارد.
مشارکت حداکثری مردم؛ مهم‌ترین موضوع در احیاء بافت‌های ناکارآمد شهری
جعفری با بیان اینکه مشارکت حداکثری مردم مهم‌ترین موضوع در احیاء بافت‌های ناکارآمد شهری است، افزود: پروژه‌هایی طی سنوات گذشته توسط شرکت عمران و بهسازی شهری ایران تامین اعتبار و مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌اند و یا در حال انجام هستند.
وی ادامه داد: پروژه سالن ورزشی موسی بن جعفر(ع) با اعتباری بالغ بر ۳۰۰۰ میلیون ریال و خانه محله کارگران بیرجند با اعتباری بالغ بر ۵۵۰۰ میلیون ریال از جمله این پروژه‌ها است.
مدیرکل راه و شهرسازی خراسا‌ن‌جنوبی اظهار کرد: پروژه اجرای فاز یک و دو احیا و بازآفرینی محور تاریخی بهارستان با اعتباری بالغ بر ۸۲۰۰ میلیون ریال، مطالعات بازآفرینی شهری و طرح بهسازی و نوسازی محدوده‌ها و محلات هدف بازآفرینی شهری در بیرجند از این پروژه‌ها است.
جعفری بیان کرد: ایجاد نهاد توسعه محلی با اعتباری بالغ بر ۴۰۰۰ میلیون ریال، اجرای روکش آسفالت خیابان شهید مصطفی خمینی بیرجند با اعتباری بالغ بر ۱۲۳۰ میلیون ریال و خیابان شهید فهمیده بیرجند با اعتباری بالغ بر ۱۰۴۰ میلیون ریال نیز از دیگر این پروژه‌ها است.
وی ادامه داد: پروژه اصلاح شبکه و انشعابات آب محله کارگران بیرجند با اعتباری بالغ بر ۱۴۶۰ میلیون ریال با پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصد و محله موسی ابن جعفر (ع) بیرجند با اعتباری بالغ بر ۱۴۶۲ میلیون ریال با پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصد و محلات قدی و خونیکی‌های قاین با اعتباری بالغ بر ۱۳۹۰ میلیون ریال با پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصد در حال انجام است.
مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی یادآورشد: همچنین پروژه زیرسازی و جدول‌گذاری و آسفالت محله قدی قاین با اعتباری بالغ بر ۱۵۷۵ میلیون ریال و محله خونیکی‌های قاین با اعتباری بالغ بر ۲۰۲۵ میلیون ریال و محله شهید کاوه قاین با اعتباری بالغ بر ۱۴۸۵ میلیون ریال در حال حاضر در حال اجرا است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۲۷۵۰
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , بودجه , شهرداری