دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۱
استاندار خراسان‌جنوبی خطاب به مدیران

به دنبال توسعه شهرک‌های صنعتی در بیرجند نباشید/ مهم‌ترین رسالت مرکز استان؛ ایجاد مراکز هایتک و برج‌های تجاری بزرگ

استاندار خراسان جنوبی خطاب به مسؤولان استانی گفت: به دنبال توسعه شهرک‌های صنعتی در شهر بیرجند نباشید و فکر نکنید توسعه شهرک‌های صنعتی خدمت است چراکه شأن بیرجند ایجاد مراکز پشتیبانی در تجارت، تولید و گردشگری است.
به دنبال توسعه شهرک‌های صنعتی در بیرجند نباشید/ مهم‌ترین رسالت مرکز استان؛ ایجاد مراکز هایتک و برج‌های تجاری بزرگ
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، محمدمهدی مرج‌الشریعه عصر امروز در ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی شهرستان بیرجند، اظهار داشت: باید جایگاه شهرداری مرکز استان در جلسات مرتبط با مرکز استان و شهرستان به صورت ویژه دیده شود.
وی همچنین از رئیس دفتر نماینده ولی فقیه در استان خواست تا مسائل مرتبط و مصوبات جلسه را به استحضار نماینده ولی فقیه در استان برساند.
استاندار خراسان‌جنوبی به نقش مرکز استان در راستای توسعه استان اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه 50 درصد جمعیت شهری در شهر بیرجند ساکن هستند باید تدابیری در این راستا اندیشیده شود.
کلمه محلی زیبنده بیرجند نیست
مروج‌الشریعه رسالت مرکز استان را فرامنطقه‌ای دانست و با اشاره به اینکه کلمه محلی زیبنده بیرجند نیست، اعلام کرد: اگر به مفاهمه مشترک با هم در این ادبیات کلان برسیم آن انتظاراتی که از موتورهای محرک مرکز استان داریم محقق می‌شود.
وی از برگزاری شورای اداری استان در 22 اسفندماه جاری خبرداد و بیان داشت: حضور مدیران استان در این جلسه یک الزام است.
استاندار خراسان‌جنوبی توضیح داد: در گذشته طرح‌های بیش از 2.5 میلیارد تومان جهت پرداخت باید به تهران ابلاغ می‌شد اما اکنون این اختیار به استانداران محول شده و استانداران این اختیار را دارند تا سقف 6 میلیارد تومان به طرح‌ها کمک کنند و دیگر نیازی نیست به تهران ابلاغ شود.
مروج‌الشریعه با اشاره به اینکه تلاش می‌کنیم تا این رقم را بالاتر ببریم، تصریح کرد: هر چقدر اختیارات استانی بیشتر شود معضلات کشوری کمتر می‌شود.
وی همچنین به مصوبه شب گذشته مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و یادآور شد: مصوبه با ارزشی است که امیدواریم به تصویب شورای نگهبان برسد و اگر 20 سال پیش این مصوبه را می‌داشتیم وضعیت تولیدکنندگان اینگونه نبود.
استاندار خراسان‌جنوبی اضافه کرد: طبق این مصوبه در هر استانی کارگروه مستندات عدم پرداخت بانکی به ریاست استاندار تشکیل می‌شود و چنانچه کارگروه مستندات و دلایل بانک‌ها را نپذیرد بانک مرکزی به دستور استاندار موظف به ابلاغ تسهیلات است.
لزوم ارتقاء مؤلفه‌های کاری سیستم بانکی و دستگاه‌های اجرایی
مروج‌الشریعه با اشاره به اینکه سیستم بانکی و دستگاه‌های اجرایی باید دو مؤلفه کاری خود را ارتقا بخشند زیرا رصدها سخت‌تر خواهد بود، ادامه داد: سلامت سیستم و افزایش و ارتقا درجه کارشناسی دو مؤلفه‌ای است که پیشرفت و توسعه کشور مدیون و مرهون کارکرد این دو مؤلفه است.
وی اعلام کرد: شهر بیرجند مانند مابقی شهرستان‌ها از منابع تسهیلاتی و سرمایه‌گذاری ثابت برای توسعه زیرساخت‌های عمرانی و تسهیلات بخش خصوصی نقش خود را دارد.
استاندار خراسان‌جنوبی متذکر شد: اگر مدیران هوشمند استانی و شهرستان بیرجند به ویژه فرماندار نتوانند به هنگام روند تغییرات را در حوزه‌های جمعیتی، توجه به بنیان‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، مسائل شهری، نوع مبلمان شهری، ساخت و سازها و اسکان جمعیت مورد توجه قرار دهند تبدیل به معضل بزرگی خواهد شد که در مابقی شهرستان‌ها چنین معضلی نخواهیم داشت.
مروج‌الشریعه متذکر شد: اگر نتوانیم بیرجند را با داشته‌های خوب آن براساس یک استراتژی روشن کنیم همه ما در چرخه‌ای دور خواهیم زد که فقط گذران زندگی است.
فکری برای پذیرش اسکان و اقامتگاه‌های مهاجرین بردارید
وی همچنین مطرح کرد: اگر مسؤولان شهرستان بیرجند فکری برای چگونگی پذیرش اسکان و اقامتگاه‌های مهاجرین به مرکز استان نداشته باشند به زودی تبدیل به معضلی خواهد شد که ساکنان آن به دلیل ناهمگونی در پازل جمعیتی ایمن و امنیت نخواهند داشت.
مرکز پیرامون؛ از نظریات خوبی که می‌توان برای شهر بیرجند انتخاب کرد
استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه یکی از نظریات خوبی که می‌توان برای شهر بیرجند به عنوان استراتژی انتخاب کرد مرکز پیرامون است، اضافه کرد: مرکز پیرامون اگر به درستی تعریف، بارگزاری، هدایت، پتانسیل‌یابی، اجرا و بازبینی نشود به معضل بزرگی تبدیل خواهد شد.
مروج‌الشریعه با تأکید بر اینکه باید برای حاشیه‌نشینی بیرجند فکری شود، تصریح کرد: اگر جمعیت حاشیه‌نشینی شهر بیشتر شود در آینده قابل مدیریت و برنامه‌ریزی نخواهد بود.
وی عنوان کرد: اگر مرکز پیرامون به بالاترین ثروت خود برسد ولی به کانون‌های اطراف آن توجهی نشود این کانون تولید ثروت و توسعه از حداقل مؤلفه‌های ایمنی برخوردار نخواهد بود و ما بدهکار نسل آینده خواهیم بود.
شأن شهر بیرجند چیز دیگری است/لزوم احداث برج‌های تجاری بزرگ جهت پشتیبانی بازاریابی بین‌المللی
وی خطاب به مسؤولان استانی متذکر شد: به دنبال توسعه شهرک‌های صنعتی در شهر بیرجند نباشید و فکر نکنید توسعه شهرک‌های صنعتی خدمت است چراکه شأن شهر بیرجند چیز دیگری است و آن هم ایجاد مراکز پشتیبانی در تجارت، تولید و گردشگری است.
استاندار خراسان‌جنوبی اولین رسالت شهر بیرجند را ایجاد مراکز هایتک دانست و توضیح داد: از دیگر رسالت‌های شهر بیرجند احداث برج‌های تجاری بزرگ جهت پشتیبانی بازاریابی بین‌المللی است.
مروج‌الشریعه استفاده از نیروهای جوان، بالقوه و هوشمند در عرصه بازاریابی با هدف صادرات محصولات استراتژیک استان را یکی از راه‌های توسعه استان دانست و افزود: باید کانون و مرکزی برای انجام این کار فراهم شود.
وی با یادآوری این مطلب که بیرجند را به قطب همه چیز تبدیل کنیم درست نیست، بیان داشت: نباید این تلقی در اذهان به وجود آید که بالا یا پایین‌هایی داریم باید هر فردی در افق طراز توسعه خود قرار گیرد.
تقسیم کار؛ مهمترین گام شروع ارائه خدمات تخصصی بین مرکز و پیرامون
استاندار خراسان‌جنوبی تقسیم کار را مهمترین گام شروع ارائه خدمات تخصصی بین مرکز و پیرامون دانست و تبیین کرد: بیرجند باید به عنوان بزرگترین مرکز پشتیبانی خدمات حمل و نقل و گردشگر در مرکز پیرامون مطرح شود.
مروج‌الشریعه همچنین اعلام کرد: بیرجند می‌تواند به عنوان بزرگترین مرکز تجاری جمع‌آوری و ارائه کالاهای سوغات قابل ارائه به گردشگر و زائر که در کانون‌های پیرامون تولید می‌شود، باشد.
مرکز استان؛ بهترین محل برای برگزاری بزرگترین همایش‌های تخصصی
وی با بیان اینکه مرکز استان می‌تواند محل برگزاری بهترین و بزرگترین همایش‌های تخصصی در رشته‌های مختلف باشد، بیان داشت: همچنین برندسازی صنایع‌دستی در مرکز استان با رویکرد ملی و بین‌المللی نقشی است که برای مرکز استان قائل هستیم.
استاندار خراسان‌جنوبی تأکید کرد: باید پیشرفته‌ترین موزه‌های تاریخی، طبیعی و فرهنگی در مرکز استان باشد، کارکرد موزه‌ها تنها بازدید نیست بلکه نقش موزه‌ها فراتر از این یعنی معرفی استان است.
مروج‌الشریعه بر ضرورت احداث بهترین و بزرگترین ترمینال صادراتی خراسان‌جنوبی در جوار فرودگاه بیرجند تأکید و عنوان کرد: باید طی یک توافق سه جانبه فی‌مابین فرودگاه، منطقه ویژه اقتصادی و ترمینال صادراتی، بزرگترین مرکز پشتیبانی از صادرات استان ایجاد شود.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۲۷۹۷
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , اقتصاد مقاومتی , شهرک صنعتی