پنجشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۳
قاسمی در واکنش به موضع‌گیری‌های ضد ایرانی مقامات انگلیسی و سعودی

انگلستان منافع اقتصادی زوگذر را با صلح و امنیت جهانی معامله نکند

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به موضع‌گیری‌های ضد ایرانی مقامات انگلیسی و سعودی، به انگلستان و سایر کشورها توصیه کرد که ریاض را برای توقف جنگ در یمن تحت فشار قرار داده و منافع زودگذر اقتصادی خود را با امنیت جهانی معامله نکنند.
انگلستان منافع اقتصادی زوگذر را با صلح و امنیت جهانی معامله نکند
 
به گزارش گروه سیاسی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس،‌ بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به اظهارات و موضع‌گیری‌های ضدایرانی مقامات انگلیسی و سعودی در سفر محمد بن سلمان به لندن، ضمن محکوم کردن چنین همنوایی‌های غیرمسئولانه اظهار داشت: طنز جالبی است که مقامات انگلیسی در دیدار با مقامات کشوری مانند عربستان سعودی که متجاوز به یمن و عامل بروز فاجعه انسانی و جنایت جنگی در این کشور است و سال‌هاست اصلی‌ترین منبع، مروج و حامی افراط گرایی، تروریسم و جنگ افروزی در خاورمیانه و جهان است، اقدام به بیان چنین مواضع و اظهاراتی علیه ایران می‌کنند.

وی مچنین گفت: حمایت‌های سیاسی و تسلیحاتی انگلستان و برخی دیگر از کشورها مانند آمریکا از عربستان سعودی تهدیدی علیه امنیت، صلح و ثبات کل منطقه است. اینگونه همنوایی‌های انگلستان با ریاض، مسئولیت این کشور را در شکل گیری، تشدید و تداوم بحران‌های منطقه غرب آسیا سنگین‌تر و رسیدن به صلح و همکاری بین کشورهای منطقه را دشوار، طولانی و پرهزینه‌تر می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان افزود: انتظار از تمام کشورهای جهان و از جمله انگلستان و به صورت کلی از جامعه بین‌المللی این است که در اقدامی مسئولانه ریاض را برای توقف جنگ و خونریزی در یمن و صدور اندیشه‌های افراطی و تروریستی تحت فشار و بازخواست قرار دهند و منافع زودگذر اقتصادی‌شان را با صلح و امنیت بین‌المللی معامله نکنند.

به گزارش فارس، «بوریس جانسون»، وزیر خارجه انگلستان روز چهارشنبه در کنفرانس خبری مشترک با «عادل الجبیر»، همتای عربستانی‌اش ادعاها علیه ایران را تکرار کرد و گفت: «ایران نقش خطرناک و مخربی در یمن بازی کرده و منطقه را بی‌ثبات می‌کند.»

«جانسون» همچنین ادعا کرد هدف عربستان سعودی از تشکیل ائتلاف برای حمله به یمن، حمایت از «دولت قانونی» این کشور بوده است. 

وی گفت: «حکومت عربستان، ائتلافی را برای حمایت از دولت قانونی در یمن تشکیل داده است.»

عربستان سعودی از فروردین‌ماه سال 1394 برای بازگرداندن قدرت به «عبد ربه منصور هادی»، رئیس‌جمهور مستعفی یمن که از متحدان سرسخت ریاض محسوب می‌شود یمن را هدف حملات سنگین هوایی، زمینی و دریایی قرار داده است. 

این حملات به کشته شدن هزاران نفر از غیرنظامیان و گسترش فقر و بیکاری و آوارگی و بیماری‌های واگیردار در یمن منجر شده است.

عادل الجبیر هم گفت: «با انگلیس بر سر ضرورت مهار ایران و متوقف کردن حمایت این کشور از تروریسم توافق داریم.»

وزیر خارجه عربستان مدعی شد که کشورش از فرایند انتقالی و گفت‌وگوی سیاسی در یمن حمایت می‌کند. او مدعی شد که جنگ یمن به عربستان «تحمیل» شده است. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۲۸۶۳
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , اقتصاد , انگلیس