جمعه ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۶
امام جمعه موقت بیرجند:

ارشاد کردن تنها مختص توده‌های مردم نیست/ انبیاء الهی به زندگی بشریت هویت بخشیدند

امام جمعه موقت بیرجندگفت: باید جمعیتی باشند که به‌صورت مصمم مسؤولان و حاکمان را ارشاد کنند چراکه ارشاد کردن تنها مختص توده‌های مردم نیست بلکه مهم‌ترین بخش آن در ارتباط با حاکمیت است.
ارشاد کردن تنها مختص توده‌های مردم نیست/ انبیاء الهی به زندگی بشریت هویت بخشیدند
 
به گزارش گروه سیاسی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد مختاری ظهر امروز در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی بیرجند اظهار داشت: ضرورت دیانت، ایمان، تقوا و اعتقاد به معارف دین حق و اسلام ناب یک نیاز و ضرورت است.
وی با بیان اینکه  همه ما برای سعادت فردی و اجتماعی موظف به توسعه معارف دین هستیم، تصریح کرد: خداوند  بعد از نعمت آفرینش نعمت بزرگ هدایت را به انسان‌ها بخشید.
امام جمعه موقت بیرجند بعثت و نبوت را از ضروریات تمام ادیان آسمانی دانست و گفت: بر همین اساس خداوند در ماه رجب بر انسان منت نهاد و آخرین پیامبر خود را مبعوث کرد.
مختاری اضافه کرد: اگر انبیا الهی نبودند بشر در این دنیای فانی، محدود و زودگذر عمر باید با حیرت، ناآرامی، سرگردانی و اضطراب دست‌وپنجه نرم می‌کرد.
 انبیای الهی به زندگی بشریت هویت بخشیدند
وی با تأکید بر اینکه انبیای الهی سبب هویت بخشیدن به زندگی بشر شدند، تبیین کرد: انبیای الهی آرمان‌های مهم را در اختیار انسان‌ها قرار دادند و سعادت دنیوی و اخروی بشر را رقم زدند.
امام جمعه موقت بیرجند متذکر شد: اگر به آموزه‌های انبیای الهی به درستی عمل کنیم به سعادت جامع و کامل دنیا و آخرت دست می‌یابیم اما اگر از این آرمان‌های مهم فاصله بگیریم از سعادت دنیا و آخرت محروم خواهیم شد.
مختاری با تأکید بر اینکه انبیا بزرگ‌ترین خادمان بشریت بوده و حق بزرگی بر گردن مردم دارند، خطاب به مردم مطرح کرد: اگر دین را از زندگی حذف کنیم به چه عشقی می‌توان زندگی کرد و آیا در این صورت دنیا قابل عشق ورزیدن است؟
وی اعلام کرد: فردی که اهل تقوا و عمل صالح است و دیگران را به‌حق و امربه‌معروف و نهی از منکر سفارش و در راستای خدامحوری و همگرایی جامعه اسلامی تلاش کند قطعاً ضرر نکرده و برای تحمل این رنج‌ها رضای خدا و سعادت ابدی را کسب می‌کند.
حیرت، ظلم و فساد؛ نتایج دنیاپرستی
امام جمعه موقت بیرجند به حذف دین در دنیا اشاره و مطرح کرد: دنیا با وجود محدودیت‌ها و ویژگی‌های موجود قابل این نیست تا جای دین را بگیرد.
مختاری حیرت، ظلم و فساد را از نتایج دنیاپرستی ذکر کرد و افزود: افرادی که از دین جدا شدند دست به هر جنایاتی می‌زنند و روزبه‌روز قدرت و شهوتشان افزایش یافته و حق دیگران را تضییع می‌کنند.
وی با بیان اینکه اولیای الهی پاک زندگی کرده و ماندگار شدند، تبیین کرد: انبیای الهی و اهل‌بیت(ع) ماندگاران تاریخ هستند لذا انسان‌های با بصیرت باید از این افراد عبرت بگیرند.
امام جمعه موقت بیرجند تأکید کرد: آرامش خانواده و جامعه با دیانت واقعی، فهم و عمل به دین، ایمان و تقوا و پیروی از پیامبر اسلام(ص) محقق می‌شود.
مبعث رسول اکرم(ص)؛ بزرگ‌ترین عید مسلمانان
مختاری در بخش دیگری از سخنانش به مناسبت‌های هفته جاری اشاره و بیان داشت: عید مبعث بالاترین عید مسلمانان و روزی است که نعمت خداوند بر مسلمانان ارزانی شد.
وی با اشاره به اینکه پیامبر اسلام بعد از گذشت چهل سال تزکیه و آماده‌سازی در جبل‌النور مخاطب آیات سوره علق قرار گرفت، اضافه کرد: بعد از پایین آمدن پیامبر از غار حراء و ورود پیامبر به منزل آیات سوره مدثر بر ایشان نازل شد.
امام جمعه موقت بیرجند عنوان کرد: رسول خدا با همت و اراده مستحکم و تکیه بر خداوند حرکت خود را آغاز و به سرعت پیش رفت تا جایی که بعد از گذشت 23 سال جزیره‌العرب را تسخیر و دین اسلام را به اقصی نقاط دنیا گسترش داد.
مختاری از وجود دو میلیارد مسلمان در اقصی نقاط جهان خبر داد و مطرح کرد: باید معارف قرآن و اهل‌بیت(ع) را درک و با تفهیم درست این معارف دنیا را از نابسامانی‌های موجود نجات دهیم.
وی 29 فروردین‌ماه روز ارتش جمهوری اسلامی را از دیگر مناسبت‌های هفته جاری عنوان و تبیین کرد: ارتش جمهوری اسلامی خار چشم دشمنان و مایه امید ملت ایران است.
امام جمعه موقت بیرجند بیان داشت: اوایل انقلاب درون‌مایه‌های انقلابی نظیر شهید صیاد شیرازی، بابایی و شیرودی در ارتش بودند که به سرعت خود را با انقلاب و مردم کشور همراه کردند.
مختاری به همراه شدن ارتش جمهوری اسلامی با مردم در پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و توضیح داد: علی‌رغم اینکه دشمنان و دوستان نادان از انحلال ارتش سخن می‌گفتند امام خمینی(ره) با قاطعیت از ارتش حمایت کردند و ارتش جمهوری اسلامی قوت گرفت.
تربیت؛ مهم‌ترین نیاز انسان
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه انسان‌ها به‌شدت به تربیت نیازمند هستند، تبیین کرد: انسان در حوزه‌های مختلف نیازمند تربیت اخلاقی، اعتقادی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی است و باید یک مربی عالم، مهربان و غنی این تربیت را عهده‌دار شود.
امام جمعه موقت بیرجند خداوند و اولیاء را بهترین مربی هر انسانی دانست و تصریح کرد: در بیش از یک هزار آیه قرآن کریم کلمه رب ذکر شده و در این آیات مطرح شده است که انسان باید تحت تربیت خدا به رشد و تربیت برسد.
مختاری با یادآوری اینکه اگر تربیت در سایه آموزه‌های قرآن کریم و اهل‌بیت(ع) صورت بگیرد انسان از تاریکی به سوی نور می‌رود، اضافه کرد: اگر از تربیت الهی سر باز زدیم و زیر بار زحمات و محدودیت‌های این تربیت نرفتیم طاغوت و شیطان سرپرستی انسان را بر عهده خواهد گرفت و نور فطرت در انسان خاموش و دنیا به تاریکی تبدیل می‌شود.
تربیت سیاسی یکی از ابعاد تربیت
وی یکی از ابعاد تربیت را تربیت سیاسی دانست و توضیح داد: انسان نیازمند تربیت سیاسی بر اساس آموزه‌های قرآن و اهل‌بیت(ع) است.
امام جمعه موقت بیرجند رابطه حاکمیت با مردم را یک بعد تربیت سیاسی دانست و مطرح کرد: در ارتباط با حاکمیت با مانند حوزه‌های دیگر بر اساس حق و عدالت رفتار شود و در این حوزه نباید دچار افراط و تفریط شویم.
مختاری تصریح کرد: بر اساس قرآن و آموزه‌های اهل‌بیت(ع) برخورد حق با حاکمیت و مسؤولان باید به گونه‌ای باشد که نسبت به حاکمان و مسؤولان در سطوح مختلف اهل ارشاد و امربه‌معروف و نهی از منکر باشیم.
نسبت به عملکرد مسؤولان بی‌تفاوت نباشیم
وی ادامه داد: باید جمعیتی باشند که به‌صورت مصمم مسؤولان و حاکمان را ارشاد کنند چراکه ارشاد کردن تنها مختص توده‌های مردم نیست بلکه مهم‌ترین بخش آن در ارتباط با حاکمیت است.
امام جمعه موقت بیرجند با تأکید بر اینکه باید توده‌های مردم نسبت به امامان جامعه اسلامی خیرخواهی کنند، تصریح کرد: نباید نسبت به این موضوع بی‌تفاوت و سرگرم زندگی خود باشیم، باید نسبت به عملکرد و فعالیت‌های وزیر، نماینده و یا قاضی در هر بخش واکنش نشان دهیم.
مختاری سکوت و حرف‌های بی‌اثر را تفریط دانست و یادآور شد: اگر در برابر حاکمیت جامعه اسلامی دست به اغتشاش و هرج‌ومرج و براندازی بزنیم نوعی افراط است، در این صورت نه‌تنها مشکلی حل نمی‌شود بلکه به مشکلات افزوده می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه آحاد جامعه باید تربیت سیاسی شوند، اظهار داشت: باید از تمام نهادهای دولتی، استانی و شهرستانی مطالبه داشته باشیم و اعتراضات خود را به صورت کارآمد و اثرگذار مطرح کنیم.
امام جمعه موقت بیرجند اعلام کرد: دشمنان مغرض سعی می‌کنند همه مشکلات را به نظام جمهوری اسلامی نسبت دهند.
مختاری با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی یعنی نقشه راه مدیریت کشور و قانون اساسی، اضافه کرد: حاکمیت و زمامداران یعنی کسانی که نقشه نظام را پیاده و قوانین را اجرا می‌کنند.
وی با بیان اینکه پیامبر اسلام(ص) در آن زمان حکومتی که بر اساس جاهلیت مدرن شکل گرفته بود عوض کرد، اضافه کرد: پیامبر(ص) مبدأ و مقصد سیستم، ریل حرکت جامعه و تفکرات و قانون‌ها را عوض کرد و نگران این بودند که مبادا کسانی بیایند که نااهل باشند و متأسفانه این چنین نیز شد و افرادی حکومت را به دست گرفتند که جامعه اسلامی به دلیل وجود حکمرانان و زمامداران فاسد به انحطاط رفت.
امام جمعه بیرجند تبیین کرد: نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی مقدس است و مشکلات کشور ربطی به نظام جمهوری اسلامی ندارد.
مختاری اعلام کرد: مردم ایران تا پای جان از نظام جمهوری اسلامی حمایت کرده و اجازه نخواهند داد دشمن کمترین آسیبی به نظام و انقلاب اسلامی وارد کند.
وی با بیان اینکه حاکمان و مجریان جمهوری اسلامی دو دسته‌اند، توضیح داد: دسته اول افرادی هستند که از اول انقلاب حضور داشتند، دارند و خواهند بود و دلداده اسلام و کشورند لذا مردم با قاطعیت و با تمام وجود حمایت خود را از این افراد اعلام می‌کنند.
برائت جستن مردم از حاکمان و مسؤولانی که با آرمان‌های انقلاب و شهدا فاصله دارند
امام جمعه موقت بیرجند ادامه داد: دسته دوم کسانی هستند که متأسفانه زاویه دارند و سر سفره نظام نشسته و با رأی مردم بر کرسی ریاست تکیه زدند اما دل در گرو اسلام و عدالت ندارند و اهل خدمت جهادی و شبانه‌روزی نیستند و با آرمان‌های اسلام، انقلاب و شهدا فاصله دارند لذا با تمام وجود از آنها برائت می‌جوییم و در نزد مردم مشروعیت و مقبولیت ندارند.
مختاری خاطرنشان کرد: آرمان‌های شهدا، عدالت، خدمت‌گذاری صادقانه به مردم باید ماندنی باشد و اگر افرادی نمی‌توانند خود را با این آرمان‌ها وفق دهند باید بروند.
وی خاطرنشان کرد: مردم جمهوری اسلامی زمامداران و حاکمان فاسد را کنار می‌زنند و هرگز نظام جمهوری اسلامی و آرمان‌های شهدا را کنار نخواهند زد و به این آرمان‌ها وفادار خواهند بود.


انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۳۸۳۳
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , مبعث , نماز جمعه