جمعه ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۲۱

واکنش قاسمی به اتهامات کمیته چهارجانبه عربی علیه ایران

سخنگوی وزارت خارجه ایران با رد بیانیه کمیته چهارجانبه عربی، از اینکه برخى کشورهاى منطقه همچنان بر موضع دشمنى و استمرار حرکت باطل اصرار مى‌ورزند و دشمن مشترک امت اسلامی را به فراموشی سپرده‌اند، ابراز تاسف کرد.
واکنش قاسمی به اتهامات کمیته چهارجانبه عربی علیه ایران
 
به گزارش گروه سیاسی خراسان‌تایم به نقل از فارس، بهرام قاسمی سخنگوى وزارت امور خارجه کشورمان با رد صریح اتهامات وارده در بیانیه «هشتمین نشست کمیته وزارتى چهارجانبه عربى» که در حاشیه نشست‌هاى مقدماتى اجلاس سران اتحادیه عرب برگزار شد، این اتهامات را واهى، بى اساس و ناشی از توهم و توهین آمیز خواند. 
قاسمى با اشاره به مبنا قرار دادن رویکرد خصمانه و مخرب برخی افکار هدایت کننده و نادرست در این بیانیه، از اینکه برخى کشورها همچنان از سر ناآگاهی بر موضع دشمنى و استمرار حرکت اشتباه فرسایشى خود در مقابل جمهورى اسلامى ایران اصرار مى‌ورزند و دشمن اصلی و مشترک امت اسلامی را به فراموشی سپرده‌اند، ابراز تأسف کرد. 
سخنگوى دستگاه دیپلماسى تأکید کرد: تمام موارد مذکور در بیانیه کمیته چهارجانبه عربى که با حضور دبیرکل اتحادیه عرب برگزار شده است، دروغ ، بى پایه و اساس و ادامه روندى است که متأسفانه منطقه را بیش از پیش از رسیدن به ثبات و آرامش دور می کند.
قاسمی در پایان ابراز امیدواری کرد که اجلاس سران اتحادیه عرب که قرار است طى چند روز آینده برگزار شود، بتواند در شناخت عوامل  موثر  و اصلى ثبات زا  در منطقه به دور از استاندرادهای چندگانه  به شناختی عمیق و دقیق از علل بحران‌های کنونی و با واقع بینى مبتنى بر تاریخ سیاسى منطقه در جهت همگرایى کشورهای عربی و اسلامی گام بردارد.
نشست مقدماتی سران عرب در سطح وزرای امور خارجه به میزبانی عربستان سعودی دیروز (پنجشنبه) در ریاض برگزار شد و در طی این اجلاس عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی با تکرار اتهام‌های قبلی خود علیه ایران گفت که این کشور و تروریسم 2 روی سکه هستند.
«عادل الجبیر» مدعی شد: «تا زمانی که ایران در امور کشورهای منطقه دخالت می‌کند، منطقه روی صلح و ثبات را نخواهد دید».
او ادعا کرد که ایران از نیروهای انصارالله یمن حمایت تسلیحاتی و موشکی می‌کند.
«احمد ابوالغیط»، دبیرکل اتحادیه عرب نیز هم نوا با سعودی‌ها، ایران را به دخالت در امور کشورهای عربی از جمله بحرین متهم کرد.
کمیته چهارجانبه عربی در سطح وزیران، آنچه آن را «تداوم مداخلات ایران در امور داخلی کشورهای عربی» نامید، محکوم کرد.
این کمیته با صدور بیانیه ای در پایان این نشست «اظهارات تحریک آمیز مسئولان ایرانی علیه کشورهای عربی» را محکوم کرد.
کمیته مذکور در قبال آنچه اقدامات ایران برای شعله ور کردن اختلافات مذهبی و نژادی در کشورهای عربی می‌نامد، اظهار نگرانی کرده است.
کمیته چهارجانبه عربی همچنین توسعه برنامه موشک‌های بالستیک ایران را محکوم و ادعا کرد که تهران گروه انصارالله را به موشک مجهز می‌کند.
کمیته مزبور همچنین مدعی دخالت ایران در امور داخلی بحرین شد و در اظهاراتی مداخله‌جویان از ایران خواست که  به اجرای قطعنامه شورای امنیت در خصوص برنامه موشکی خود پایبند باشد و عنوان کرد که در صورت عمل نکردن به تعهدات خود، مجددا تحریم‌ها اعمال شود.


انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۳۸۳۹
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , تحریم , بیانیه