يکشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۳۶
رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی تاکید کرد:

تسهیلات قرض الحسنه، مشوق کلزاکاران خراسان جنوبی

رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی گفت: امسال برای تمام مزارع بالای سه هکتار کشت 15 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه 24 ماهه و به ازای هر هکتار سه میلیون تومان تسهیلات سرمایه در گردش قابل پرداخت بود که این امر از مشوق های کلزاکاران بود.
تسهیلات قرض الحسنه، مشوق کلزاکاران خراسان جنوبی
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از ایسنا، هاشم ولی پور مطلق، امروز(26 فروردین)، در بازدید خبرنگاران از سایت الگویی مقایسه ارقام کلزا روستای گیو شهرستان خوسف اظهار کرد: در خراسان جنوبی تنها دو سال است که کلزا کشت می شود.  
وی با بیان اینکه در سال های قبل کشت کلزا توسط کشاورزان و جهاد کشاورزی به صورت جدی انجام نمی شد، افزود: با توجه به شرایط اقلیمی متفاوت شهرستان های استان، برای کشت کلزا متناسب با اقلیم هر منطقه، نمونه های مختلفی از بذر در اختیار کشاورزان شهرستان ها قرار گرفت.
رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: امسال برای تمام مزارع بالای سه هکتار کشت 15 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه 24 ماهه و به ازای هر هکتار سه میلیون تومان تسهیلات سرمایه در گردش قابل پرداخت بود.
ولی پور مطلق تصریح کرد: همچنین 80 درصد یارانه خرید بذر کلزا و شارژ اضافه آب جهت آبیاری مزارع برای هر هکتار تا 4500 متر مکعب از دیگر مشوق هایی بود که در اختیار کشاورز قرار گرفت.
وی ادامه داد: در هشت مزرعه شهرستان ها پنج نمونه بذر کلزا در یک مزرعه کشت شد تا بازدهی بذر متناسب با هر اقلیم و اطلاعات مربوط به آن سال آینده در اختیار کشاورزان قرار بگیرد.
رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی اظهار کرد: دولت و وزارت جهاد کشاورزی برای خرید تضمینی دو محصول گندم و دانه های روغنی از جمله کلزا فوق العاده مصمم بوده و همواره دنبال خرید حداکثری آن هستند.
ولی پور مطلق ارزش محصول کلزا را 2.5 برابر گندم دانست و ادامه داد: آب مصرفی محصول کلزا 3500 متر مکعب در هکتار کمتر نسبت به سایر غلات از جمله گندم است.
وی یادآور شد:کشت این نوع محصول سبب افزایش درآمد کشاورزان شده و از طرفی حاصلخیزی خاک را به دنبال دارد.
 

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۳۸۹۵
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , کلزا , جهاد کشاورزی