دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۴
با مشارکت مردمی در پروژه ترسیب کربن؛

۵۰۰ هکتار عملیات بیابان‌زدایی در نهبندان اجرا شد

مدیرکل منابع طبیعی خراسان جنوبی گفت: با مشارکت مردم عملیات بیابان زدایی در ۵۰۰ هکتار از اراضی پروژه بین المللی ترسیب کربن نهبندان اجرا شد.
۵۰۰ هکتار عملیات بیابان‌زدایی در نهبندان اجرا شد
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری مهر؛ علیرضا نصرآبادی اظهارکرد: به دنبال موفقیت پروژه ترسیب کربن در شهرستان سربیشه، ارزیابی های بین المللی و ملی از پروژه در خرداد ماه گذشته، با همکاری UNDP و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اجرای این پروژه در شهرستان نهبندان در سطحی معادل ۱۵۰ هزار هکتار با ۶۳ روستا و جمعیتی حدود ۸ هزار و ۵۰۰ نفر به مدت پنج سال تصویب شد.
 وی با بیان اینکه اجرای این پروژه در نهبندان از نیمه دوم سال گذشته آغاز شده است، گفت: تا کنون عملیات بیابانزدایی در ۵۰۰ هکتار از اراضی منطقه پروژه بین المللی ترسیب کربن نهبندان اجرا شده است.
 وی بیان کرد: طرح بیابان زدایی پروژه شامل ۲۰۰ هکتار نهال کاری در چاه ولی عصر و فیروزآباد و همچنین ۳۰۰ هکتار مدیریت هرزاب  در زهاب و کجی نمکزار و با همکاری دو هزار و ۸۰ نفر از مردم محلی عملیاتی شد.
وی مهم ترین فعالیت ها انجام شده در ماه های گذشته را، تشکیل صندوق و گروه های توسعه روستایی، ترویج انرژی های نو، توزیع ۵۰ دستگاه آبگرم کن خورشیدی به منظور افزایش شاخص بهداشت و کاهش تخریب مراتع، آغاز عملیات تولید نهال گلدانی در منطقه، آغاز آبیاری سنواتی و انجام یک دور آبیاری در سطح ۲۰۰ هکتار نهالکاری را نام برد.
به گفته نصرآبادی معرفی متقاضیان ایجاد کارگاه های پرورش مرغ خانگی به بانک برای دریافت تسهیلات، برگزاری کارگاه های آموزشی تولید نهال در چهار منطقه شهرک سهل آباد، مزار سید علی، چاهدراز و زهاب برای علاقمندان از دیگر اقدامات است.
وی از اهداف اجرای طرح در بعد جهانی ارائه مدل ترسیب کربن در مناطق خشک و نیمه خشک، در کشور احیای مناطق تخریب یافته منطقه با مشارکت گروه های توسعه روستائی و در استان بهبود شاخص توسعه انسانی مردم و توانمندسازی گروه های توسعه را نام برد.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۳۹۰۵
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , بیابان‌زدایی , ترسیب کربن