سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۴
مدیرعامل شرکت رفاه و گردشگری تأمین اجتماعی:

تأمین آب شرق کشور امری محال است

مدیرعامل شرکت رفاه و گردشگری تأمین اجتماعی گفت: تأمین آب برای منطقه شرق کشور به طور تقریبی امری محال است و اگر هم وجود داشته باشد بسیار گران خواهد بود.
تأمین آب شرق کشور امری محال است
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، ابراهیم بای‌سلامی پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاحیه دهمین کنگره انجمن ژئوپلیتیک ایران و دومین همایش ملی جغرافیا و برنامه‌ریزی مناطق مرزی ایران اظهار داشت: باید از بحث ژئوپلیتیک برای تقویت خود آن به بحث ژئواکونومیک گذر نماییم.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در موقعیتی که قرار گرفته‌ایم که ماحصل یک اقدام ژئوپلیتیک کلان در جهان است، تصریح کرد: قدرت‌های جهانی ما را از دو تمدن دیگر که قرن‌ها با آن‌ها در ارتباط بوده‌ایم جدا ساخته‌اند و با این اقدام ژئوپلیتیکی از هند و چین جدا شده‌ایم و این دلیل اصلی محرومیت و عقب‌ماندگی منطقه شرق ایران است.
مدیرعامل شرکت رفاه و گردشگری تأمین اجتماعی ادامه داد: ژئوپلیتیک با رویکردهای سیاسی و هیدرولوژیکی نقش مهمی در عقب‌ماندگی شرق کشور داشته  است.
بای‌سلامی با بیان اینکه ایجاد کشورهای افغانستان و پاکستان منجر به عقب‌ماندگی شرق ایران شده است، یادآور شد: امروز باید از مفاهیم ژئوپلیتیکی به مفاهیم ژئوکونومیکی برسیم که اقتصاد نفوذپذیری و نفوذناپذیری کشورها را نشان می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه در محور شرق ایران کنونی مسئله ژئوپلیتیکی تثبیت شده و توانایی نفوذ ما کم است، یادآور شد: آنچه باید برای شرق کشور انجام می‌گرفت ارتقاء سطح مدیریت سیاسی بود.
عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با اشاره به فراهم بودن بسترهای توسعه در شرق کشور، افزود: برای رسیدن به توسعه منطقه شرق، در فضا، محیط و مباحث انسانی و جمعیتی تغییرات اساسی بر مبنای داشته‌ها باید وجود داشته باشد.
بای‌سلامی تعیین راهبردها و برنامه‌ریزی را برای رسیدن به توسعه امری لازم و ضروری دانست و گفت: برای توسعه باید زیرساخت‌ها آماده شوند و بحث راه‌آهن و فرودگاه جدی گرفته شود تا منطقه شرق کشور بتواند در سطح کشور حضوری فعال داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه تأمین آب برای منطقه شرق کشور به طور تقریبی امری محال است و اگر هم وجود داشته باشد بسیار گران خواهد بود، اضافه کرد: اگر چه در این استان و استان‌های شرقی پتانسیل‌های زیادی وجود دارد اما ژئواکونومیک با انسان‌ها اتفاق می‌افتد و بنابراین باید به توانمندسازی انسانی بپردازیم.
مدیرعامل شرکت رفاه و گردشگری تأمین اجتماعی خطاب به استاندار خراسان‌جنوبی، گفت: شاید دولت فرصت نکند ولی استاندار این استان باید برنامه‌ریزی نماید تا جوانان با تحولات نوین که در اقتصاد شکل گرفته آشنا شوند.
بای‌سلامی خراسان‌جنوبی را منطقه‌ای با داشتن انسان‌های با استعداد توصیف و خاطرنشان کرد: ژئواکونومیک متکی بر توانمندسازی انسان‌ها و مشارکت‌های محلی است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۳۹۴۸
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , ژئوپلیتیک , آب