شنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۲۰
استاندار خراسان‌جنوبی:

قانون سخت منابع طبیعی نفس روستاییان را می‌گیرد/ استعلامات در استان یک نوع بیماری است

استاندار خراسان‌جنوبی گفت: مجلس شورای اسلامی از ترس اشاعه موضوع زمین‌خواری و کوه‌خواری یک قانون محکم و سختی در منابع طبیعی تصویب می‌کند که گاهی مواقع این قانون سخت نفس روستاییان را می‌گیرد و اجازه توسعه را نمی‌دهد.
قانون سخت منابع طبیعی نفس روستاییان را می‌گیرد/ استعلامات در استان یک نوع بیماری است
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، محمدمهدی مروج‌الشریعه ظهر امروز در مراسم نکوداشت روز شوراها اظهار داشت: مشکل چگونه کنار هم بودن و با هم بودن و روحیه گرد هم آمدن زمان می‌برد و این مشکل گاهی مواقع هیچ راهی برای انسان باقی نمی‌گذارد.
وی با بیان اینکه برخی از مشکلات در کشور ریشه تاریخی دارد، گفت: نارضایتی و کاستی در بخش عمران شهرها، روستاها و بخش‌ها درست است و باید با کمک هم این مشکلات را حل کرد.
استاندار خراسان‌جنوبی افزود: آن مقدار از منزلت، اقتدار و جایگاهی که در قانون اساسی برای عظمت شوراهای اسلامی شهر و روستا به‌عنوان نمایندگان منتخب مردم دیده شده با قوانین بعدی اختلاف پتانسیل زیادی دارد.
مروج‌الشریعه تصریح کرد: باید بسیاری از کارها و اقدامات که در دولت انجام می‌شود از بدنه دولت خارج و به شوراها واگذار شود؛ مسئله اشتغال موضوعی نیست که دولت به آن بپردازد و باید جزو اختیارات شوراها قرار بگیرد.
وی ادامه داد: یکی از مشکلات ما در کشور، نگاه متمرکزگونه است که بسیاری گمان می‌کنند دولت باید تمام مشکلات را حل کند لذا تا وقتی این مصیبت است ما برای حل معضلات منطقی مردم دچار مشکل خواهیم شد.
استاندار خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: لایحه جامع خدمات مدیریت شهری بر روی آن کار شده و هرچند دارای نقدهایی نیز است اما باید اشکالات برطرف شود تا این لایحه اجرایی شود.
مروج‌الشریعه اظهار کرد: برای قانون بودجه که دولت و یا مجلس تصویب می‌کند برای هر دو ایراد وارد است چراکه هر موضوعی برای استان‌ها در این مصوبه قرار می‌دهند.
وی افزود: باید ساختار موجود در کشور بازنگری شود، دیر یا زود لایحه جامع خدمات مدیریت شهری تصویب می‌شود لذا باید فضای ذهنی تصمیم‌گیران کشور را آماده کنیم که به چه سمتی برود.
استاندار خراسان‌جنوبی گفت: باید یک هسته مشاوره‌ای فکری در شوراها داشته باشیم تا بسیاری از مسائل تنظیم و مشکل حل شود و شورای عالی استان نیز از تحرک بیشتری برخوردار شود تا تأثیرات عمیقی ایجاد کند.
مروج‌الشریعه عنوان کرد: دادن اختیارات به شهرستان یک حرف درست و منطقی است لذا واگذاری اختیارات بی‌منت به شهرستان‌ها از مرکز استان مهم است؛ بسیاری از مسائل در استان نیازمند پیگیری و دلسوزی دارد.
وی بیان کرد: نوشتن یک قانون و جمع‌بندی برنامه‌ها و اختیارات در شهرستان‌ها به فرماندار قاین واگذار می‌شود و هر چه عابدی فرماندار قاین در این مورد و تفویض اختیارات بنویسد مبنا قرار می‌دهیم و در سایر شهرستان‌های استان و کشور به‌عنوان الگو تبیین می‌شود.
استاندار خراسان‌جنوبی تصریح کرد: باید یک جامعه نجات پیدا کند، نباید یک نفر برای پیگیری مسئله کوچکی از طبس یا نهبندان به مرکز استان مراجعه کند چراکه مدیری می‌خواهد ژست مدیریت بگیرد!
مروج‌الشریعه افزود: امروز در درون استان‌ها و مناطق هم‌افزایی بالایی داریم که برخی نیاز به مجوز گرفتن از کشور دارد و برخی نیز در استان قابل‌حل است.
وی بیان کرد: مخاطب شعار سال تمام مردم و مسؤولان است و باید حمایت از کالای ایرانی را به فرهنگ تبدیل و اجرایی کنیم، کارپردازان استان باید آموزش‌های لازم را ببینند و این آموزش نیز از استانداری آغاز خواهد شد.
استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در ابتدای سال به کارپردازان و ذی‌حسابان هشدار داده شد لذا هیأت بازرسی به‌زودی تشکیل می‌شود و گروه‌های بازرسی به ادارات اعزام می‌شوند تا اسناد خرید کالای ایرانی را چک کنند، گفت: وقتی‌که کالایی در استان تولید می‌شود لزومی ندارد که از سایر استان‌های کشور کالای مورد نظر را تهیه کنیم.
مروج‌الشریعه با بیان اینکه مصوبات دولت باید بدون چون‌وچرا اجرا شود، تصریح کرد: سخنرانی‌ها کافی نیست بلکه نیاز به اقدام و عمل است؛ بهترین دانشگاه‌ها و مرزهای دانش‌بنیان است اما همچنان معضل فرهنگی وجود دارد.
وی افزود: استعلامات در استان یک نوع بیماری است که دچار آن هستیم، بخشی از استعلامات به قانون برمی‌گردد که باید اصلاح شود.
استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به مشکلات منابع طبیعی، تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی از ترس اشاعه موضوع زمین‌خواری و کوه‌خواری یک قانون محکم و سختی در منابع طبیعی تصویب می‌کند که گاهی مواقع این قانون سخت نفس روستاییان را می‌گیرد و اجازه توسعه را نمی‌دهد.
مروج‌الشریعه گفت: نیاز به کمیسیون پنج‌نفره به ریاست استاندار با حضور مدیرکل بازرسی استان، مدیرکل دادگستری استان، مدیرکل جهاد کشاورزی استان و مدیرکل منابع طبیعی استان است تا برخی از مشکلات برطرف شود.


انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۴۴۳۰
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , استاندار خراسان جنوبی , جهاد کشاورزی