دوشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۸
استادیار دانشگاه صنعتی بیرجند:

رشد علمی هر جامعه در گرو رشد فرهنگ، اقتصاد و فن آوری است

استادیار دانشگاه صنعتی بیرجند، گفت: رشد علمی هر جامعه در گرو رشد فرهنگ، اقتصاد و فن‌آوری است. در دوره کنونی تقریبا انسانی نیست که تحت آموزش معلمی قرار نگرفته باشد، از این رو کلیه افراد، جامعه استاد شاگردی را تجربه می‌کنند.
رشد علمی هر جامعه در گرو رشد فرهنگ، اقتصاد و فن آوری است
 
دکتر سید وحید علوی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خراسان تایم با اشاره به این‌که آیت الله مطهری استاد تمام وقت دانشکده الهیات دانشگاه تهران بود و تلاش زیادی جهت روشن‌سازی افکار روشن‌فکران و تحصیل‌کرده های جامعه ایفا کردند، خاطر نشان کرد: ایشان توانستند افکار امام خمینی (ره) را برای مردم تبیین کنند و آنها را در مسیر انقلاب هدایت کنند لذا به پاس زحماتشان، روز شهادت ایشان را روز معلم نامیدند.
این عضو رسمی انجمن مهندسی عمران آمریکا با تاکید بر این‌که دانش آموزان و دانشجویان اغلب به عنوان الگو به اساتید خود می نگرند، اظهار کرد: از این‌رو نحوه عملکر و رفتار اساتید و معلمان به شدت می‌تواند بر فرهنگ افراد جامعه تاثیرگذار باشد.
وی ادامه داد: چنانچه پژوهش های تعریف شده اساتید در راستای ارتقای علم و تکنولوژی تعریف و انجام شود و صنعت نیز از نتایج این تحقیقات استفاده کند، هم اقتصاد و هم تکنولوژی جامعه به شدت می‌تواند پیشرفت کند. همچنین وقتی اوضاع اقتصادی بهبود یابد، سطح زندگی و فرهنگ افراد نیز به تبع متحول می شود و در این راستا اساتید مهمترین نقش را میتوانند ایفا کنند.
علوی نژاد با بیان اینکه شناخت اولویتهای صنعتی استان و نیازهای فناوری آن یکی از موارد پیشرفت استان خراسان جنوبی است، اضافه کرد: همچنین می‌توان به تمرکز طرح ها و تحقیقات بر روی مرتفع نمودن اشکالات موجود صنایع و سازمان‌های محلی، شایسه سالاری و استفاده از نیروهای خلاق و علیم، کمک به پیشرفت دانشجویان مستعد، ایجاد زیرساخت تحقیقاتی مناسب در دانشگاه جهت سهولت انجام پروژه ها و ابلاغ نتایج علمی به دست آمده به صنایع مربوطه و به تبع استفاده صنایع از علم به دست آمده اشاره کرد.
 عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی بیرجند در پایان ضمن تبریک به مناسب هفته معلم و استاد، افزود: امیدوارم تمام معلمان و اساتید همواره در مسیر اخلاق، معرفت و تربیت موفق باشند.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۴۴۶۴
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , دانشگاه صنعتی بیرجند , معلم