دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۲
رئیس اتاق اصناف خراسان‌جنوبی:

مسؤولان واحدهای تولیدی را منبع درآمد مالیاتی در نظر نگیرند/ورود سرمایه‌گذار خارجی در گرو رضایت سرمایه‌گذار داخلی

رئیس اتاق اصناف خراسان‌جنوبی گفت: نگاه مسؤولان استانی به واحدهای تولیدی باید تغییر کند و واحدهای تولیدی را یک منبع درآمد مالیاتی در نظر نگیرند تا این واحدها مورد حمایت واقع شوند.
مسؤولان واحدهای تولیدی را منبع درآمد مالیاتی در نظر نگیرند/ورود سرمایه‌گذار خارجی در گرو رضایت سرمایه‌گذار داخلی
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از فارس، مرتضی یزدان‌شناس اظهار داشت: مشکل واحدهای تولیدی استان رکود و کاهش تولید بوده و این مشکل برای همه مشخص است و در سطح کشور نیز این وضعیت وجود دارد.
وی افزود: اگر امسال را مقام معظم رهبری به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی معرفی کردند قطعاً به دلیل دغدغه رسیدن به رونق تولید داخلی است تا زمینه اشتغال و خلق ثروت فراهم شود.
رئیس اتاق اصناف خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه آنچه که در استان غالباً با آن مواجه هستیم و مشکلاتی را پیرامون آن داریم بحث عوارض و مالیات‌هایی است که به واحدهای تولیدی تحمیل می‌شود، گفت: هزینه‌های تولید افزایش پیدا می‌کند و تولیدکنندگان توان رقابت با کالاهای وارداتی را ندارند و در مجموع به رکود و تعطیلی کشیده می‌شوند.
مسؤولان واحدهای تولیدی را یک منبع درآمد مالیاتی در نظر نگیرند
یزدان‌شناس تصریح کرد: برای حل این مشکل نگاه مسؤولان استانی به واحدهای تولیدی باید تغییر کند و واحدهای تولیدی را یک منبع درآمد مالیاتی در نظر نگیرند تا این واحدها مورد حمایت واقع شوند.
وی با بیان اینکه گاهی آمار تعطیلی واحدها کم نیست و قابل توجه است، گفت: مشکل دیگر واحدها در بحث تأمین اجتماعی است که در حوزه بررسی‌هایی که از دفاتر به عمل می‌آید علاوه بر اینکه واحدها هر ماه حق و حقوق تأمین اجتماعی را پرداخت می‌کنند اما تحت عنوان حسابرسی از دفاتر مالی به آن‌ها مبالغی تحمیل می‌شود که در نهایت این عامل نیز باعث کاهش توان رقابت واحد تولیدی می‌شود.
لزوم توجه به بحث فرهنگی در استفاده از کالای داخلی
رئیس اتاق اصناف خراسان‌جنوبی با تأکید بر لزوم توجه به بحث فرهنگی در استفاده از کالای داخلی، افزود: دید مردم در حال تغییر است اما استقبال مردم از کالای ایرانی مسئله بسیار مهمی است که باید مدنظر باشد.
حمایت از تولیدات داخلی به طور عملی در ادارات اتفاق نمی‌افتد
یزدان‌شناس اذعان داشت: ادارات دولتی می‌توانند به رونق تولید کمک کند چرا که بخش مهمی از حوزه مصرف را تشکیل می‌دهند و بایستی نگاهشان به تولیدات داخلی استان یک نگاه حمایتی باشد.
وی ادامه داد: علی‌رغم صحبت‌هایی که می‌شود اما گاهی این موضوع در عمل اتفاق نمی‌افتد و کالای خارجی و یا خارج از استان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این مسئله نیز توان رقابت کالاهای داخلی را در استان کاهش می‌دهد.
حل نشدن مشکل واحدهای تولیدی هزینه‌های زیادی را به دولت تحمیل می‌کند
رئیس اتاق اصناف خراسان‌جنوبی بیان کرد: بایستی مسؤولان عالی و اقتصادی استان بنشینند و در این زمینه فکری بردارند چون اگر این مشکل حل نشود به دلیل تعطیلی این واحدها و فرار سرمایه از استان هزینه‌های زیادی به دولت تحمیل خواهد شد.
ورود سرمایه‌گذار خارجی در گرو رضایت سرمایه‌گذار داخلی است
یزدان‌شناس خاطرنشان کرد: تلاش برای جذب سرمایه‌گذار در استان وجود دارد اما این تلاش زمانی جواب خواهد داد که سرمایه‌گذاران داخلی احساس رضایت خود را اعلام کنند چرا که اگر گلایه‌ سرمایه‌گذار داخلی به گوش سرمایه‌گذار خارج از استان برسد قطعاً میل و رغبتی برای ورود به استان نخواهد داشت.
وی با بیان اینکه کسی که می‌خواهد در استان سرمایه‌گذاری کند مطمئناً کسب اطلاعاتی را از سرمایه‌گذار داخلی و تحلیل وضع موجود خواهد داشت، گفت: اگر سرمایه‌گذار داخلی را دریابیم قطعاً سرمایه‌گذار خارجی جذب خواهد شد.
گلایه از برخوردهای سلیقه‌ای اقتصاد و دارایی 
رئیس اتاق اصناف خراسان‌جنوبی با اشاره به گلایه برخی از واحدها از برخوردهای سلیقه‌ای اقتصاد و دارایی برای تقسیط مالیات، گفت: گاهی تشخیص مالیات‌ها برای واحدهای اقتصادی منوط به نظر یک کارشناس در حوزه دارایی است که آن کارشناس می‌تواند با تشخیص خود باعث ضربه زدن به واحد اقتصادی و یا ادامه حیات آن واحد شود.
یزدان‌شناس بیان کرد: ما معتقد هستیم که نباید حیات اقتصادی یک بنگاه در اختیار یک کارشناس و به تشخیص خودش بدون توجه به سایر مستندات باشد و این معضل مهمی است که مسؤولان ذیربط  باید ورود و تمهیدات لازم را بیندیشند.
تبلیغات خارجی اوج ساعت تماشای بیننده را به خود اختصاص داده است
وی به اهمیت تبلیغات سمعی و بصری در گرایش به استفاده از کالای داخلی اشاره کرد و گفت: قبلاً کالاهای ساخت ایران تبلیغات خیلی خوبی داشت و واحدها توان این را داشتند که کالا را با تبلیغ به فروش برسانند اما الان تبلیغات خارجی اوج ساعت تماشای بیننده را به خود اختصاص داده است.
رئیس اتاق اصناف خراسان‌جنوبی بیان کرد: سیاست‌های صدا و سیما هرچند تغییر کرده اما باید بیشتر به این موضوع توجه شود و حتی فیلم‌هایی که ساخته می‌شود باید به بیننده القا کند که باید از کالای ایرانی حمایت کنند.
یزدان شناس یادآور شد: مسؤولان مجری کار و برنامه‌ریزان باید اول خود به این باور برسند و در زندگی شخصی خود از کالای ایرانی استفاده کنند.


انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۴۶۰۴
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , رکود , مالیات