شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۷
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد

مقاومت دولت در برابر بازار متشکله/ خرید و فروش ارز به سبک تلفنی و پیکی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اگر بازار متشکل با توجه به ظرفیت کنونی جامعه ایجاد نشود عوارضی به دنبال خواهد داشت، یکی از عوارض آن خرید و فروش ارز به سبک تلفنی و پیکی است.
مقاومت دولت در برابر بازار متشکله/ خرید و فروش ارز به سبک تلفنی و پیکی
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از فارس، معصومه آقاپور علیشاهی با اشاره به تمرکز دولت بر اقتصاد سکه‌ای و بازار ارز، اظهار داشت: در شرایط فعلی که وضعیت حساس و بحران اقتصادی را طی می‌کنیم قاعدتاً باید دولت سیاست‌گذاری درست داشته باشد تا امنیت روانی را به جامعه بازگرداند. 
وی با بیان اینکه بعد از خروج آمریکا از برجام فشار اقتصادی افزایش یافت، بیان کرد: پیش از خروج آمریکا از برجام، شایعه خروج باعث ایجاد تورم روانی در جامعه شده بود، به واسطه این اتفاق تقاضا در کشور چندین برابر شد؛ اما از طرف مقابل عرضه ارز در کشور محدود شد.
نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انتظار می‌رود دولت در مدت کوتاه، بازار را مدیریت کند، ادامه داد: دولت باید بتواند در مدت زمان کوتاه بازار را کنترل و مانع سفته‌بازی شود، تا حدودی در این زمینه موفق بود، البته نمی‌توان گفت عملکرد 100 درصدی داشته، بلکه موفقیت دولت در زمینه مدیریت بازار ارز50 درصدی بوده است.
وی با اشاره به اقدامات درونی در اقتصاد کشور، اظهار داشت: مجلس نیز همسو با این سیاست‌گذاری گام برمی‌دارد، اما باید در کنار چنین اقداماتی بازار متشکله نیز وجود داشته باشد، در ایران چندین بار بازار دو نرخی ارز را در دوران ریاست جمهوری، دولت‌های قبلی تجربه کرده‌ایم.
مقاومت دولت در برابر بازار متشکله
آقاپورعلیشاهی با بیان اینکه دولت نسبت به ایجاد بازار متشکله مقاومت می‌کند، توضیح داد: اگر بازار متشکل با توجه به ظرفیت کنونی جامعه ایجاد نشود عوارضی به دنبال خواهد داشت، یکی از عوارض آن خرید و فروش ارز به سبک تلفنی و پیکی است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی با تأکید براینکه تقاضای مردم در برخی موارد غیر قابل انکار است، یادآور شد: باید بازار متشکله ایجاد شود تا سفته‌بازی در بازارهای سکه و ارز شکل نگیرد، از سوی دیگر وقتی امنیت روانی دچار چالش شود، بهترین بازار برای حضور  همان بازارهایی است که قابل سفته‌بازی هستند.
وی ادامه داد: حجم نقدینگی نسبت به 10 سال گذشته 3 برابر شده است و دولت باید بتواند این نقدینگی را در بازارهایی مانند مسکن، بورس و سرمایه گذاری هدایت کند، اگر این حجم از نقدینگی هدایت نشود، مانند بیماری وارد بدنه کشور می‌شود و کل بدنه کشور را فرا می‌گیرد و اولین جایی که نابود می‌کند، اقتصاد و ایجاد معضل سیاسی و اجتماعی است.
در برزخ اقتصادی هستیم
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تأکید کرد: از مسؤولان می‌خواهم که در شرایط فعلی با وحدت و به دور از ایرادگیری، پرخاشگری و منفی‌گرایی به دنبال پاسخگویی نیاز جامعه اقتصادی باشند، گفتار درمانی راه‌حل نیست، چراکه در حال حاضر در برزخ اقتصادی هستیم و اگر وضعیت ادامه پیدا موج بیکاری از سوی بنگاه‌های متوسط و کوچک به صورت سیل خانمان‌سوز جاری می‌شود.
آقاپور علیشاهی در توضیح بازار متشکله گفت: این بازار قیمت‌ها را براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌کند، در این بازار نرخ سکه و ارز تعیین می‌شود، در واقع بازار دومی علاوه بر بازار رسمی دلار 4200 تومان است.


انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۴۷۵۱
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , ارز , دولت