سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۹

نگاه خاص توریست‌ها به دست بافته‌های خور

هنرمند گلیم‌باف خراسان‌جنوبی گفت: توریست‌های مختلفی و از بسیاری کشورها به این روستا خور سفر و از صنایع دستی این روستا خریداری می‌کنند.
نگاه خاص توریست‌ها به دست بافته‌های خور
 
به گزارش گروه فرهنگی خراسان‌تایم به نقل از ایسنا، نجیبه نوکا اظهارکرد: روستای خور از روستاهای گردشگری خراسان‌جنوبی بوده و در ۵۵ کیلومتری شهرستان خوسف قرار دارد.
وی در خصوص آغاز فعالیت خود در بافت فرش و گلیم افزود: از کودکی همراه با مادرم فعالیت داشتم اما در حال حاضر حدود پنج سال است که در کارگاه قالی بافی، گلیم بافی و پارچه بافی فعالیت می‌کنم .
این بانوی هنرمند استان با اشاره به احیاء طرح‌های در حال فراموشی روی گلیم‌ها، تصریح کرد: قالی اسب شتری از طرح‌هایی است که به ندرت دیده می‌شود که از این نوع طرح در حال بافت هستیم .
نوکا ادامه داد: این نوع نقوش و طرح‌ها از سوی توریست‌ها بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد اما در ایران قیمت‌های آن پایین است.
وی با اشاره به بافت روگی یا پلاس در این کارگاه، بیان کرد: لباس‌های که قابل پوشیدن نیست را به صورت نخ درآورده و بافته می‌شود که این امر هم صرفه جویی به همراه داشته و هم کمکی به اقتصاد خانواده است .
این بانوی هنرمند استان خاطرنشان کرد: بافت قالی و قالیچه را در ابتدا از مادرم آموزش دیدم و سپس برای گسترش کار، دوره‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای را گذراندم .
نوکا در خصوص بازار فروش صنایع دستی در استان، گفت: بازار فروش محصولات مناسب بوده و از صنایع دستی، خرج خانواده را در می آوریم .
وی افزود: در حال حاضر صادرات به خارج از استان نداریم اما توریست‌های مختلفی از بسیاری کشورها به این روستا سفر  کرده و از صنایع دستی ما خریداری می‌کنند و به این علت مشتریان بسیاری داریم.
تلاش برای برندسازی قالیچه اسب شتری در خراسان‌جنوبی
این هنرمند صنایع دستی استان تصریح کرد: اگر فردی به این حرفه علاقه داشته باشد می‌توانم در آموزش این حرفه و سپس درآمدزایی به او کمک کنم.
وی یادآور شد: در حال حاضر در نظر داریم تا قالیچه اسب شتری را برند سازی کنیم که در این خصوص با میراث فرهنگی در حال رایزنی هستیم .
 

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۵۳۵۲
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , صنایع‌دستی , گردشگری