شنبه ۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۳
مدیرعامل آب منطقه‌ای‌ خراسان‌جنوبی خبرداد:

وجود ۲۳ دشت "ممنوعه و بحرانی" در خراسان‌جنوبی؛ کاهش ۳۴ درصدی میانگین بارندگی در استان‌

مدیرعامل آب منطقه‌ای‌ خراسان‌جنوبی از وجود ۲۳ دشت ممنوعه و بحرانی در خراسان‌جنوبی خبر داد و گفت: در سال آبی ۹۷-۹۶ میانگین بارندگی خراسان‌جنوبی در مقایسه با مدت مشابه در بلندمدت با ۳۴ درصد کاهش روبه‌رو بوده است.
وجود ۲۳ دشت "ممنوعه و بحرانی" در خراسان‌جنوبی؛ کاهش ۳۴ درصدی میانگین بارندگی در استان‌
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از تسنیم، حسین امامی اظهار داشت: استان خراسان جنوبی در قلب کمربند خشک جهان واقع بوده و اقلیم آن به صورت خشک و سرد در نواحی شمالی تا خشک و معتدل در جنوب است.
وی میانگین بارندگی استان در دراز مدت را 93 میلیمتر عنوان کرد و افزود: همچنین حجم نزولات جوی سالانه 13.9 میلیارد مترمکعب است.
مدیرعامل آب منطقه‌ای خراسان جنوبی با بیان اینکه میزان تبخیر و تعرق در خراسان جنوبی سالانه 12.66 میلیارد مترمکعب است، بیان کرد: میزان پتانسیل منابع آب تجدید شونده 874.52 میلیون مترمکعب است.
امامی میزان برداشت و تبخیر از منابع آب زیرزمینی را در خراسان جنوبی 1001.53 میلیون متر مکعب عنوان و تصریح کرد: کسر مخزن دشت‌ها در دراز مدت 127 میلیون مترمکعب است.
وی خاطرنشان کرد: تعداد رودخانه‌های مهم استان 12 رودخانه و تعداد رودخانه‌های مرزی استان 4 رودخانه هستند.
مدیرعامل آب منطقه‌ای خراسان جنوبی تعداد محدوده‌های مطالعاتی دشت‌های استان را 40 محدوده دانست و یادآور شد: تعداد دشت‌های آزاد در استان نیز 17 دشت است.
امامی از وجود 23 دشت ممنوعه و بحرانی در خراسان جنوبی خبر داد و اظهار داشت: محدوده‌های مطالعاتی آزاد استان به لحاظ کمی و کیفی فاقد پتانسیل قابل اتکاء است. 
وی افزود: درسال آبی 97-96 یعنی اول مهرماه 96 تا 11 اردیبهشت ماه 97، میانگین بارندگی استان در مقایسه با مدت مشابه در بلندمدت با 34 درصد کاهش روبرو بوده است.
مدیرعامل آب منطقه‌ای خراسان جنوبی گفت: در پاییز 96 میانگین دمای متوسط استان نسبت به میانگین درازمدت با افزایش 0.7 درجه سلسیوس مواجه بوده است. 


انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۵۸۴۶
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , بارندگی , خشکسالی