سه شنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۶
مشاور زنگنه:

اگر آمریکا تجربه تحریم دارد، ما تجربه دورزدن تحریم را داریم/صفر شدن فروش نفت ایران ممکن نیست

مشاور وزیر نفت در خصوص تلاش آمریکا برای توقف کامل صادرات نفت ایران گفت: اگر آمریکا تجربه تحریم دارد، ما هم تجربه دورزدن تحریم را داریم.
اگر آمریکا تجربه تحریم دارد، ما تجربه دورزدن تحریم را داریم/صفر شدن فروش نفت ایران ممکن نیست
 
به گزارش گروه سیاسی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم، مؤید حسینی صدر اظهار کرد: اینکه آمریکایی‌ها ادعا می‌کنند میزان صادرات ایران را به صفر می‌رسانند در کوتاه‌مدت عملی نیست.
وی گفت: با توجه به تقاضا در بازار و کمبود تولید نفت، جایگزینی نفت ایران عملی نیست.
حسینی صدر افزود: ایران با چند کشور بزرگ مرز زمینی دارد و به‌آسانی می‌تواند با کشور‌های دیگر در زمینه تجارت نفت کار کند.
وی خاطرنشان کرد: تحریم‌های آمریکا تحریم‌های شورای امنیت نیست و بسیاری از شرکت‌های بین المللی و خارجی زیر بار آن نمی‌روند و تجارت نفت چیزی نیست که با دستور یک کشور جلوی آن گرفته شود.
حسینی صدر گفت: همان طور که آمریکایی‌ها تجربه تحریم دارند ما نیز تجربه دور زدن تحریم‌ها را داریم و برای فروش نفت استرس نداریم.
وی گفت: ذخایر ارز کشور بسیار بیشتر از آن است که در واردات اقلام اصلی دچار مشکل شویم.
حسینی صدر اضافه کرد: دلیل آشفتگی در بازار به تحریم‌ها بازنمی‌گردد بلکه جو روانی و غفلت برخی مسئولان است.
وی گفت: شیره مالیدن و باج دادن آمریکا به برخی کشور‌ها تأثیر چندانی ندارد و آنان نمی‌خواهند انرژی گران‌تری بخرند.
حسینی صدر با بیان اینکه حدود 70 درصد از دیپلماسی نفتی در اختیار وزارت نفت است و این وزارتخانه کار خود را به‌درستی انجام داده است اعلام کرد: در این زمینه و برای افزایش سرمایه گذاری در حوزه نفت قرارداد‌های نفتی را جذاب و بازبینی کردیم.
وی با ابراز اینکه پس از برجام، تجهیزات مهم صنعت نفت در پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و بخش اکتشاف تأمین شد گفت: اروپایی‌ها بار‌ها گفته‌اند در صنعت نفت کشورمان هستند و توافق امضا می‌کنند، اما در عمل با احتیاط جلو می‌آیند.
حسینی صدر افزود: در جذب سرمایه گذاری خارجی از نمره 100 نمره 80 گرفته‌ایم، اما در فروش نفت نمی‌توانیم قرارداد‌های 5ساله یا 10ساله ببندیم.
وی گفت: پس از لغو تحریم‌ها میزان فروش نفت از 1میلیون بشکه نفت خام در چندماهه اخیر به 2.7 میلیون بشکه رسیده و ضریب بازیافت نیز افزایش یافته است.
حسینی صدر همچنین گفت: برای طرح ان.تی.پی. نیز که طرف خارجی به‌دلیل تهدید‌های آمریکا صحنه را خالی کرد برای ظرفیت تولید 500هزار تن با کارشناسان داخلی در عسلویه قرارداد امضا کردیم.
وی گفت: آمریکا فردی را برای تحریم‌های ایران مشخص کرده است و وی روزانه برنامه‌های خود را بررسی می‌کند، اما ما در کشور فردی را مشخص نکرده‌ایم در حالی که باید یکی از مسئولان یا وزرا یا بالاتر از آنان مسئول هماهنگی در زمینه مقابله با تحریم‌های آمریکا باشد.
حسینی صدر تصریح کرد: اینکه 24 میلیون تن فولاد تولید و 10 میلیون مصرف می‌کنیم و قیمت فولاد 3برابر شده است به‌دلیل نداشتن مسئول اتاق تحریم و بازی‌های داخلی است.
وی گفت: اراده برای تشکیل بورس نفت و آمادگی فروش این محصول به بخش خصوصی وجود دارد و برای فروش نفت در مناطق آزاد و سرمایه گذاری بخش خصوصی در این مناطق باید ساز و کار‌هایی ایجاد شود.
حسینی صدر افزود: اکنون 60 میلیون تن ظرفیت تولید فرآورده‌های پتروشیمی در کشور است و مشتریان خارجی ما نمی‌توانند جایگزینی برای این فرآورده‌ها پیدا کنند بنابراین مشکلی در صورت اعمال تحریم برای فروش آن‌ها نداریم.
وی گفت: تحریم حوزه پتروشیمی غیرممکن است.
حسینی صدر اظهار کرد: یکی از راهکار‌های مقابله با تحریم‌های نفتی تبادل کالا به کالا با کشور‌هایی است که سابقه خوبی در این زمینه دارند.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۸۰۰۷
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , تحریم‌ , صادرات