سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۲
رئیس اداره تشخیص و درمان اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت:

آنتی بیوتیک خارج از چرخه در دامپروری زنگ خطر سلامت انسان است

رئیس اداره تشخیص و درمان اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها خارج از چرخه مجاز در صنعت دامپروری زنگ خطری برای سلامت انسان است و تولیدکنندگان از این روند خودداری کنند.
آنتی بیوتیک خارج از چرخه در دامپروری زنگ خطر سلامت انسان است
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از ایرنا، فاطمه صباغ زاده افزود: تغذیه دام و طیور با داروها و مکمل ها باید طبق ضوابط و شرایط خاصی انجام شود و استفاده از هر نوع دارو چه به عنوان مکمل، چه به عنوان درمان تابع شرایطی از جمله علمی بودن آن، محدودیت استفاده، مجاز بودن داروها و نظارت بر مصرف است.
وی اظهار داشت: افراد فعال در حوزه تولید گوشت و پروتئین، مسئولیت سنگینی برعهده دارند ولی متاسفانه در برخی موارد نادر در مزارع پرورش طیور به بهانه کاهش تلفات، صرفه اقتصادی و جلوگیری یا کنترل بیماری ها، در پرورش طیور از آنتی بیوتیک استفاده می شود.
رئیس اداره تشخیص و درمان دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: یکی از مهمترین مشکلات آنتی بیوتیک ها علاوه بر ایجاد مقاومت های آنتی بیوتیکی، سرطان زا بودن دارو است بخصوص این اتفاق زمانی می افتد که مرغداری ها از آنتی بیوتیک هایی استفاده می کنند که عوارض آنها در دنیا شناخته و بیشتر از چرخه فارماکوپه یا دارویی خارج شده است همچنین به صورت غیرمجاز یا قاچاق وارد کشور می شوند.
وی با اشاره به اینکه پرورش طیور نیازمند داشتن برنامه پرورشی و مدیریتی صحیح همراه با تغذیه مناسب و براساس ‏استانداردهای تولید است گفت: مرغداران نباید بر استفاده مستمر از آنتی بیوتیک به بهانه جلوگیری از بروز بیماری های ویروسی تاکید کنند.
صباغ زاده اظهار داشت: تولیدکنندگان با استفاده از راهکارهای رعایت مسایل بهداشتی و قرنطینه ای و به کارگیری و اعمال یک مدیریت صحیح و کاربردی و با نظارت دقیق، از بروز بیماری ها پیشگیری کنند تا با این کار بتوان علاوه بر پرورش طیور، گوشت سالم و بدون عوارض را در اختیار مصرف کننده قرار دهند.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۸۱۱۰
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , دامپزشکی , آنتی بیوتیک