چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۲
نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی گفت:

FATF راه‌حل مشکلات اقتصادی کشور نیست/ متأسفانه برای رفع مشکلات نگاه به بیرون وجود دارد

نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی گفت: برخی در حدی که به رفع مشکل بانکی با پیوستن به fatf امید دارند به رفع موانع ساختاری در بانک‌ها توجه ندارند در حالی که رفع موانع داخلی اهمیت بیشتری دارد.
FATF راه‌حل مشکلات اقتصادی کشور نیست/ متأسفانه برای رفع مشکلات نگاه به بیرون وجود دارد
 
به گزارش گروه سیاسی خراسان‌تایم به نقل از فارس، سیدمحمدباقر عبادی اظهار داشت: fatf برخلاف تصور برخی الزاماً مشکلات بانکی را حل نمی‌کند چرا که اگر این مشکلات چند دلیل داشته باشد ممکن است یک مورد مربوط به این مورد باشد.
وی با بیان اینکه مبادلات با کشورهای خارجی بعد از برجام هنوز روال عادی نداشته و مربوط به fatf نیست چرا که ما هنوز در لیست سیاه آن‌ها نیستیم، گفت: عملاً مشکلات دیگری وجود دارد که سیستم بانکی ما نمی‌تواند درست کند و این موانع باید برطرف شود.
نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برخی در حدی که به رفع مشکل بانکی با پیوستن به fatf امید دارند به رفع موانع ساختاری در بانک‌ها توجه ندارند در حالی که رفع موانع داخلی اهمیت بیشتری دارد.
عبادی ادامه داد: به جای نگاه به درون برای رفع مشکلات نگاه به بیرون وجود دارد و بر خلاف فرمایشات مقام معظم رهبری است.
وی با اشاره به اینکه با پیوستن به این لایحه اتفاق خاصی برای رفع مشکلات نخواهد افتاد، افزود: حتی پس از الحاق به این قرارداد بخش سیاسی نظام سلطه و مشکلات ساختاری بانک‌ها همچنان وجود دارد.
نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: موافق شفافیت آرا در مورد موارد مهم مانند fatf  هستم که باید انجام شود.
عبادی عنوان داشت: اینکه کلاً همه آرای نمایندگان شفاف باشد هم مزایا و هم معایبی را دارد و از مزایای آن این است که افراد از اینکه نماینده به چه مسئله‌ای رأی داده است، اطلاع پیدا کنند.
وی با اشاره به وجود ایرادات در مورد شفافیت همه آرای نمایندگان در همه مسائل، بیان کرد: ممکن است نمایندگان به دلیل فضاسازی رسانه‌ای از رأی کارشناسی خود فاصله بگیرند و افراد برای اقناع رسانه‌ای رأی دهند نه آنچه که به صورت کارشناسی به آن رسیده‌اند.
نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یکی دیگر از ایرادات شفاف‌سازی همه آرا در همه زمینه‌ها این است که نمایندگان وکیل دولت‌ها می‌شوند نه وکیل ملت‌ها چرا که برای مثال زمانی که یک استیضاح وجود دارد نمایندگان محافظه‌کار می‌شوند.
عبادی ادامه داد: فشار مضاعفی بر نمایندگان وارد می‌شود که برخلاف نظر واقعی رأی دهند و به نظرم نمایندگان بیش از آن چیزی که الان وجود دارد تحت تأثیر دولت‌ها قرار می‌گیرند.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به ساختار سیاسی کشور فعلاً شفاف‌سازی همه آرا را به صلاح نمی‌دانم اما در مورد مسائل مهم مانند fatf یا مسائل امنیتی خیلی خوب است که مردم بدانند هرکسی چه رأیی می‌دهد.
نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نگرانی از سمت مردم نیست، گفت: نماینده قانون‌گذار و ناظر است اما عملاً آنچه اتفاق افتاده این است که برای مثال جاده، آب، برق و همه چیز را مردم از نماینده انتظار دارند و نماینده‌ها در ایران مشغول پیگیری کارهای اجرایی می‌شوند و اگر شفاف‌سازی آرا باشد تعامل با ادارات باعث رودربایستی با دولت‌ها شود.
عبادی یادآور شد: در موضوع سؤال از رئیس جمهور چند بار افراد رأی دادند و سپس رأی خود را پس گرفتند و لابی و رودربایستی باعث شد که سؤالات را پس بگیرند.
وی با تأکید براینکه باید جامع نگاه کنیم و در طرح‌های مهم شفافیت آرا باشد، تصریح کرد: این شفافیت در همه مسائل سبب خواهد شد تا افراد ملاحظه دولت‌ها را داشته باشند و شفافیت آرا به صورت مطلق باعث خواهد شد که منافع مردم درست تأمین نشود.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۸۲۹۵
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , FATF , برجام