چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۵۸
از محل موقوفه بنیاد فرهنگی البرز انجام می‌شود

تجلیل از ۱۱۴ رتبه برتر علمی خراسان‌جنوبی/ ثبت ۴۶ فقره وقف جدید در استان

مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی گفت: از محل موقوفه بنیاد فرهنگی البرز ۱۱۴ رتبه برتر علمی خراسان‌جنوبی تجلیل می‌شوند.
تجلیل از ۱۱۴ رتبه برتر علمی خراسان‌جنوبی/ ثبت ۴۶ فقره وقف جدید در استان
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام‌والمسلمین پرویز بخشی‌پور صبح امروز در نشست خبری، از وجود دو هزار و 893 نیت روضه‌خوانی، تعزیه‌خوانی و اطعام در خراسان‌جنوبی خبر داد و اظهار داشت: در دهه اول محرم امسال حدود یک میلیارد تومان از محل عواید این موقوفات صرف عزاداری و اطعام عزاداران حسینی شده است.
وی بیان داشت: در بسیاری از روستاها موقوفاتی با نیت عزاداری و اطعام عزاداران حسینی وجود دارد که اهالی روستا به دنبال مجوز نمی‎آیند و خودشان عواید حاصل از موقوفات را هزینه می‌کنند.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی از برگزاری همایش اهدای جایزه البرز و تجلیل از 114 استعداد برتر علمی استان از محل موقوفه بنیاد فرهنگی البرز خبر داد و توضیح داد: این همایش روز شنبه 28 مهرماه در بیرجند برگزار می‌شود.
بخشی‌پور با بیان اینکه خراسان‌جنوبی دومین استانی است که توانست از عواید این موقوفه منتفع شود، تبیین کرد: 114 رتبه برتر علمی استان که شامل70 دانش‌آموز مقطع ابتدایی تا دیپلم، 10 دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی، 10 دانشجوی سایر دانشگاه‌های استان، 10 نیروی برتر قرآنی، 10 نفر از طلاب برجسته علوم دینی و چهار نفر از مخترعین هستند تجلیل می‌شوند.
وی با اشاره به اربعین حسینی و وظایف اوقاف در این راستا، تبیین کرد: با توجه به سیاست‌های سازمان اوقاف و تبیین اهداف قیام امام حسین(ع) رفتن به اماکن زیارتی خصوصا کربلا و مشهد مدنظر است که اوقاف خراسان‌جنوبی در همین راستا اقدام به برپایی هشت موکب در نقاط مختلف استان می‌کند.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی با اشاره به حضور زائران پاکستانی و افغانستانی اربعین حسینی در خراسان‌جنوبی، گفت: استان سیستان و بلوچستان مرز ورودی شیعیان پاکستانی و افغانستانی است و با توجه به اینکه تعداد موقوفات منطبق بر این مهم در سیستان و بلوچستان کم است استان‌های خراسان‌جنوبی، کرمان و همدان به عنوان معین این استان انتخاب شده تا از محل موقوفات منطبق جهت میزبانی شایسته از زائران پاکستانی و افغانستانی اقدام کنند.
بخشی‌پوراز ثبت 46 فقره وقف جدید در استان خبر داد و افزود: در زمینه موقوفات قرآنی سهمیه در نظر گرفته شده برای استان هفت موقوفه بوده که خوشبختانه تاکنون 9 فقره وقف قرآنی در استان به ثبت رسیده است.
وی با اشاره به اخذ 156 سند مالکیت موقوفات در استان از ابتدای امسال تاکنون، مطرح کرد: همچنین حدود دو هزار سند در اداره ثبت اسناد وجود دارد که مراحل ثبت آن انجام می‌شود.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی از اجرای فعالیت‌های عمرانی در بقاع متبرکه خبر داد و اعلام کرد: از ابتدای امسال تاکنون 9 هزار و 703 متر عملیات عمرانی شامل احداث، مرمت و تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام در بقاع متبرکه استان در حال اجرا است.
بخشی‌پور با اشاره به موقوفه آب لوله بیرجند، گفت: از محل عواید این موقوفه مقرر گردید هشت سقاخانه در شهر بیرجند احداث شود که تاکنون پنج سقاخانه احداث و در دهه وقف به بهره‌برداری خواهد رسید.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۸۶۸۳
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , اوقاف , وقف