پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۴
کارشناس مسائل مذهبی مطرح کرد

ضرورت عقلانیت در سیاست از درس‌های امام رضا(ع) به جامعه اسلامی

کارشناس مسائل مذهبی گفت: لزوم عقلانیت در سیاست و استفاده حداکثری از فرصت‌ها از درس‌هایی است که امام رضا(ع) در بخش سیاست به جامعه اسلامی می‌دهند.
ضرورت عقلانیت در سیاست از درس‌های امام رضا(ع) به جامعه اسلامی
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از فارس، حجت الاسلام‌والمسلمین مجتبی شیدایی اظهار داشت: در بررسی سیره امام رضا(ع) نکات مهمی در زندگی این امام رئوف وجود دارد که اکنون برای جامعه کاربردی است.
وی افزود: امام رضا(ع) برای کار کارگران تأکید کرده بودند که قبل از کار مبلغ و مزد کارگر را تعیین کنید که در این مورد ضرورت شفافیت مالی و محرز بودن دستمزد، حقوق و مزایای افراد در جامعه اسلامی مطرح است.
کارشناس مسائل مذهبی بیان کرد: امام با این شیوه به ما می‌گویند که در مسائل اقتصادی قرارداد داشته باشید و بدون شفافیت مالی کار اقتصادی انجام ندهید.
شیدایی با اشاره به اینکه باید در سطح کلان این مسئله مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: شفافیت اقتصادی فوایدی دارد که از جمله مزایای آن این است که احساس رضایت برای کارگر وجود دارد و شفافیت‌های قراردادی مانع از ایجاد کینه، کدورت، توقع‌های بی‌جا و ضایع شدن حق افراد شود.
وی به بعد سیاسی زندگی امام رضا(ع) اشاره و عنوان کرد: امام رضا(ع) در قبول ولایت‌عهدی مأمون تحت شرایطی بودند که چاره‌ای جز قبول ولایت‌عهدی نداشتند و جبر باعث شد قبول ولایت‌عهدی را بدون دخالت در حکومت قبول کنند و جایگاه خود را از هر مسئله‌ای در حکومت جدا کردند.
کارشناس مسائل مذهبی با بیان اینکه امام رضا(ع) فرمودند که نمی‌خواهند باعث مشروعیت دادن به کارهای مأمون شوند، تصریح کرد: حضرت با قبول ولایت‌عهدی به شیعیان نشان دادند که نگاه صفر و صدی در سیاست نداشته باشید.
شیدایی بیان کرد: در مسائل سیاسی امام رضا(ع) انعطاف در مسائل سیاسی را به ما آموزش می‌دهند و بر توجه به عقلانیت در سیاست تأکید دارند.
وی خاطرنشان کرد: امام رضا(ع) از ولایت‌عهدی به خوبی استفاده و جایگاه شیعیان را تقویت کردند و بخشی از شیعیانی که در ایران  و خراسان به صورت پررنگ هستند، محصول حضور مقتدرانه، هوشمندانه و آگاهی‌بخش امام رضا(ع) در دوران عباسی است.
کارشناس مسائل مذهبی عنوان کرد: حکومت‌های طاغوتی تا زمانی که مجبور نشوند دست به ترور نمی‌زنند اما به قدری فعالیت‌های حضرت اثرگذار بود که مأمون نقشه ترور امام را کشید.
شیدایی تأکید کرد: لزوم عقلانیت در سیاست و استفاده حداکثری از فرصت‌ها از درس‌هایی است که امام رضا(ع) در بخش سیاست به جامعه اسلامی می‌دهند.
وی بیان کرد: یکی از برنامه‌های مأمون این بود که به گفته امروزی‌ها کرسی‌های آزاداندیشی برگزار کند تا به گمان خودش حضرت را رسوا کند در حالی که کاملاً نتایج معکوس بود.
کارشناس مسائل مذهبی تصریح کرد: حضرت پیوسته با روی باز پذیرای گفت‌و گو و شنیدن دیدگاه‌های مختلف بودند و با این اقدامات افراد بسیاری جذب ایشان می‌شدند.
شیدایی با اشاره به اینکه در عصر حاضر باید توجه بیشتری به کرسی‌های آزاداندیشی کنیم و ظرفیت را بالاببریم، افزود: شهید مطهری می‌فرماید که از شنیدن افکار مخالف اسلام ناراحت نمی‌شوم چراکه اگر بتوانیم بیدار باشیم مایه خیر و برکت است.
وی خاطرنشان کرد: باید فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی که بی‌هویتی علمی در آن‌ها موج می‌زند و هر فردی هر مطلبی را منتشر می کند، ساماندهی شود.
کارشناس مسائل مذهبی ادامه داد: بایستی با شبهات مجازی درست مواجه شویم و تحمل سلیقه‌های مختلف سیاسی را داشته باشیم و سؤالات پاسخ داده شود و در این صورت مایه برکت است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۹۲۶۹
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , شبهه , امام رضا(ع)