چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۴
خبرهای خوش مدیرکل ارشاد برای اهالی فرهنگ:

سالن نمایشی گلبانگ بیرجند در دهه فجر افتتاح می‌شود/ اجرای ۱۶ پروژه فرهنگی در استان

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۶ پروژه فرهنگی در حال ساخت در استان وجود دارد، گفت: تکمیل این پروژه‌ها نیاز به ۱۶ میلیارد تومان اعتبار دارد.
سالن نمایشی گلبانگ بیرجند در دهه فجر افتتاح می‌شود/ اجرای ۱۶ پروژه فرهنگی در استان
 
به گزارش گروه فرهنگی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، ناصر نبی‌زاده صبح امروز در نشست خبری برای تشریح پروژه‌های عمرانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌جنوبی با گرامیداشت فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اظهار داشت: زیرساخت‌های فرهنگی یکی از مهم‌ترین بخش‌های مورد نیاز در حوزه فرهنگی است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر 16 پروژه فرهنگی در حال ساخت در استان وجود دارد، تصریح کرد: از این تعداد سه پروژه مربوط به بیرجند و مابقی مربوط به دیگر شهرستان‌های استان می‌شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه تکمیل این پروژه‌ها نیاز به 16 میلیارد تومان اعتبار دارد، یادآور شد: برخی از این پروژه ها از پیشرفت بیش‌از 60 درصدی برخوردار بوده که می‌توان در این راستا به پروژه‌هایی شامل خانه فرهنگ بیرجند، توسعه فضاهای فرهنگی نهبندان، مجتمع فرهنگی هنری سربیشه، سالن آمفی‌تئاتر خوسف، فاز اول مجتمع فرهنگی هنری بشرویه و پلاتوی طبس اشاره نمود.
نبی‌‌زاده عنوان کرد: امسال با عنایت و پیگیری‌های صورت گرفته با توجه به همه مشکلاتی که حوزه عمرانی کشور با آن روبرو بوده خوشبختانه با همکاری مسؤولان استانی در حوزه اعلام اعتبارات در بخش پروژه‌های عمرانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش 24 درصدی مواجه بوده‌ایم.
وی افزود: حوزه عمرانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سال گذشته پنج میلیارد و 600 میلیون تومان اعتبار داشته و امسال این مبلغ به شش میلیارد و 950 میلیون تومان افزایش یافته است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه در حوزه زیرساختی فرهنگی در استان با کمبود شدید مواجه هستیم، گفت: هر یک از پروژه‌های عمرانی حوزه فرهنگ و هنر که در استان شکل بگیرد در ارتقاء فضای فرهنگی استان مؤثر خواهد بود.
 نبی‌زاده از افتتاح سه پروژه عمرانی در دهه مبارک فجر امسال و تا پایان سال در استان خبر داد و گفت: یکی از این پروژه‌ها که با توجه به نبود زیرساخت‌ نمایشی در استان افتتاح می‌گردد، افتتاح سالن نمایشی گلبانگ در بیرجند بوده که پیش‌بینی می‌شود با توجه به در حال اتمام بودن پروژه در دهه فجر افتتاح گردد.
وی ادامه داد: برای این پروژه حدود 250 میلیون تومان اعتبار هزینه شده است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌جنوبی اضافه کرد: یکی دیگر از پروژه‌هایی که تلاش می‌کنیم تا پایان امسال افتتاح و در اختیار اهالی فرهنگی استان قرار دهیم فضای فرهنگی و نمایشی استاد کامیابی خانه فرهنگ است.
نبی‌زاده از آغاز عملیات اجرایی سه پروژه در استان همزمان با دهه فجر خبر داد و یادآور شد: یکی از این پروژ‌ه‌ها شامل فاز نخست مجتمع فرهنگی هنری طبس با زیربنای 700 مترمربع بوده که اعتبار پیش‌بینی شده برای آن 700 میلیون تومان و نیاز اعتباری برای تکمیل نیز یک‌میلیارد و 400 میلیون تومان است.
وی ادامه داد: امیدواریم با اختصاص اعتبارات لازم طی دو سال آینده فاز نخست این مجتمع به پایان برسد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه با کمبود بسیار فضاهای فرهنگی در طبس روبرو هستیم، اضافه کرد: خوشبختانه اتاق تمرین طبس با بیش‌از 70 درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت بوده که به ایجاد بستر فرهنگی این شهرستان کمک خواهد نمود.
نبی‌زاده با اشاره به اینکه یکی دیگر از پروژه‌های عمرانی فرهنگ و ارشاد اسلامی که در دهه فجر امسال عملیات اجرایی آن آغاز می‌گردد، پروژه سالن آمفی‌تئاتر بشرویه است، گفت: این سالن در فضای یک‌هزار و 200 مترمربع با ظرفیت 400 نفر کلنگ‌زنی می‌شود که امسال برای آن یک‌میلیارد و 100 میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.
وی اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود برای تکمیل این پروژه نیاز به سه میلیارد تومان اعتبار باشد تا بتوانیم در دو سال آینده شاهد افتتاح آن باشیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌جنوبی از آغاز عملیات اجرایی پلاتوی نهبندان در دهه مبارک فجر خبر داد و افزود: این پروژه در واقع یک مجتمع فرهنگی بوده که یکی از بخش‌های آن پلاتو است.
نبی‌زاده تصریح کرد: امسال 150 میلیون تومان برای ساخت پلاتوی مجتمع فرهنگی نهبندان در نظر گرفته شده و برای کامل کردن آن نیاز به 400 میلیون تومان اعتبار است.
وی به پروژه سالن علامه فرزان اشاره داشت و یادآور شد: سال گذشته با همکاری و پیگیری مسؤولان استان 200 میلیون تومان اعتبار برای ساخت این پروژه اختصاص یافت که بلافاصله کارهای اجرایی آن آغاز گشت.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌جنوبی ادامه داد: امسال برای پروژه سالن علامه فرزان دو میلیارد تومان به شکل تفاهم‌نامه‌ای در نظر گرفته شده که خوشبختانه با پیگیری‌های صورت گرفته یک‌میلیارد و 400 میلیون تومان اعتبار تخصیصی برای آن تعریف شده که از این میزان حدود 500 میلیون تومان به صورت نقدی اختصاص یافته است.
نبی‌زاده اضافه کرد: همچنین این پروژه حدود 160 میلیون تومان اعتبار دیگر به صورت نقدی داشته و 5 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل شدن نیاز دارد.
وی با بیان اینکه ظرفیت این سالن در بازسازی جدید این پروژه برای 600 نفر افزایش می‌یابد، تصریح کرد: این سالن دارای سن حرفه‌ای و گردان، دکور متحرک، سیستم‌های مناسب و  سیستم اطفاء حریق خواهد بود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌جنوبی با اشاره به سفر معاون برنامه و بودجه ریاست جمهور به استان گفت: در بازدیدی که از پروژه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی در بیرجند و قاین انجام گرفت پیشنهاد کمک به سه پروژه سالن علامه فرزان، خانه فرهنگ بیرجند و مجتمع فرهنگی هنری قاین صورت گرفت و قول همکاری برای تکمیل این پروژه‌ها با نیاز اعتباری شش میلیارد و 900 میلیون تومان داده شد.
نبی‌زاده تصریح کرد: از دیگر مباحثی که با دکتر نمکی مطرح گشته کمک به سالن‌های سینمایی استان با توجه به قدمت بالای 50 سال این سالن‌ها و همچنین ایجاد سینماهای امید در سه شهرستان کوچک استان بوده است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۰۴۹۳
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , دهه فجر , آمفی تئاتر