چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۰
در شورای مسکن خراسان‌جنوبی مطرح شد

نیاز ۶۶ میلیاردی برای تکمیل شبکه فاضلاب مسکن مهر استان/ استحکام پایین ۴۱ درصد واحدهای روستایی

مدیرعامل شرکت آبفای شهری خراسان‌جنوبی مجموع اعتبار مورد نیاز جهت اجرا و تکمیل شبکه فاضلاب سایت‌های مسکن مهر استان را ۶۶ میلیارد تومان دانست.
نیاز ۶۶ میلیاردی برای تکمیل شبکه فاضلاب مسکن مهر استان/ استحکام پایین ۴۱ درصد واحدهای روستایی
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، شورای مسکن خراسان‌جنوبی پیش از ظهر امروز با حضور قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر، نماینده وزیر نیرو در مسکن مهر، استاندار خراسان‌جنوبی و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی پیرامون بررسی مشکلات واخدهای مسکن مهر استان برگزار شد.
استاندار خراسان‌جنوبی در این جلسه با بیان اینکه مسکن مهر یکی از پروژه‌های بسیار مهم در استان است که به مراحل پایانی رسیده است، اظهار داشت: امیدواریم امسال شاهد اتمام پروژه مسکن مهر در استان باشیم.
محمد صادق معتمدیان با اشاره به مشکلات خدمات روبنایی و کمبودها در سایت‌های مسکن مهر استان، اضافه کرد: کمبود حدود 380 واحد آموزشی در مرکز استان و اختصاص کمترین سرانه فضای سبز به این استان گوشه‌ای از مشکلات موجود در استان است.
باید تفاوتی بین خراسان‌جنوبی و سایر استان‌ها باشد
وی با ابراز آگاهی از هزینه سرسام‌آور و سنگین زیرساخت‌ها و انتقال آن، مطرح کرد: باید تفاوتی بین خراسان‌جنوبی و سایر استان‌های کشور باشد زیرا خراسان‌جنوبی در ابتدای راه توسعه قرار گرفته و نیازمند توسعه است.
استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به محرومیت‌های زیرساختی تاریخی در خراسان‌جنوبی، مطرح کرد: این استان در رده آخر از بعد اعتبارات عمرانی بوده و امور جاری را نیز به سختی می‌گذرانیم، بنابراین نیاز است برای خراسان‌جنوبی تصمیمات انقلابی گرفته شود و مطمئنا هیچ وزیری به خاطر خدمت به مردم مدیری را عزل نمی‌کند.
مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی نیز با اعلام اینکه مسکن مهر استان در مراحل پایانی است، گفت: در حال حاضر از مسکن مهر استان تعداد 840 واحد باقی مانده که از این  تعداد 797 واحد مربوط به تعاونی مسکن 04 بیرجند است که عملیات احداث آن به اتمام رسیده و فقط آسفالت معابر باقی مانده است.
وجود کمبودها در زمینه خدمات روبنایی
مهدی جعفری بیان داشت: در بحث زیربنایی مسکن مهر استان مشکل خاصی وجود نداشته و اقدامات خوبی توسط دستگاه‌های اجرایی انجام شده اما در زمینه خدمات روبنایی کمبودهای وجود دارد که باید تأمین شود.
وی با اعلام اینکه از مجموع 31 هزار و 247 واحد سهمیه و تعهد احداث مسکن مهر خراسان‌جنوبی تاکنون 22 هزار و 130 واحد در شهرهای بالای 25 هزار نفر تکمیل و تحویل متقاضیان شده، اضافه کرد: 57 درصد واحدهای مسکن مهر در شهر بیرجند قرار دارد.
مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی کمبود فضای آموزشی، نبود شبکه فاضلاب، کمبود فضای سبز و آسفالت را از مهم‌ترین مشکلات سایت‌های مسکن مهر خراسان‌جنوبی دانست و اضافه کرد: برای تکمیل خدمات روبنایی سایت‌های مسکن مهر استان نیازمند 84 میلیارد تومان اعتبار هستیم.
لزوم اتخاذ سیاست‌های تشویقی و تنبیهی!
جعفری با اشاره به فروش اقساطی واحدهای مسکن مهر استان، تبیین کرد: 98 درصد واحدها فروش اقساطی شده اما 256 واحد مسکن در شهرهای بالای 25 هزار نفر و 184 واحد مسکن در شهرهای زیر 25 هزار نفر فروش اقساطی نشده که باید در خصوص این تعداد واحدها سیاست تشویقی و یا تنبیهی اجرا شود تا فروش اقساطی آن‌ها انجام شود.
وی خواستار فروش اقساطی انشعابات برق واحدهای مسکن مهر تعاونی 04 ارتش به مدت 24 ماهه و حتی‌المقدور محاسبه هزینه انشعابات به تعرفه قبل از افزایش 25 درصدی، تخصیص شش میلیارد ریال جهت اجرای تقاطع غیر همسطح در ورودی مهرشهر، تخصیص حداقل 20 میلیارد تومان برای اجرای شبکه جمع‌آوری فاضلاب و اختصاص قیر برای سایت‌های مسکن مهر استان شد.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان‌جنوبی نیز از تشکیل پرونده برای 46 هزار و 693 واحد مسکن روستایی خبر داد و اظهار داشت: از این تعداد 38 هزار و 780 واحد با بانک انعقاد قرارداد شده و تعداد 32 هزار و 465 واحد ساخت آن به اتمام و به بهره‌برداری رسیده است.
استحکام پایین 41 درصد واحدهای روستایی استان
علی اصغر آسمانی‌مقدم با اشاره به استحکام خانه‌های روستایی در برابر حوادث طبیعی و غیرطبیعی مانند سیل و زلزله، بیان داشت:  براساس سرشماری نفوس و مسکن در سال 95 از 88 هزار و 835 واحد مسکونی استان 44 درصد منازل از استحکام لازم در برابر حوادث برخوردار و 41 درصد واحدهای مسکونی روستایی از استحکام بسیار پایینی برخوردار هستند.
وی اضافه کرد: همچنین در 14.5 درصد خانه‌های روستایی خراسان‌جنوبی از مصالح کم‌دوام استفاده شده و اصول فنی به طور کامل در آن‌ها رعایت نشده است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان‌جنوبی از ارائه تسهیلات 25 میلیون تومانی به روستائیان جهت مقاوم‌سازی منازل مسکونی خبر داد و گفت: در استان به دلیل عدم توانایی مردم در بازپرداخت تسهیلات مقاوم‌سازی مسکن روستایی استقبالی صورت نمی‌گیرد.
آسمانی‌مقدم با اعلام اینکه از مجموع 30 شهر خراسان‌جنوبی 27 شهر زیر 25هزار نفر جمعیت دارند، تصریح کرد: در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت استان برای هشت هزار و 418 واحد مسکونی انعقاد قرارداد انجام شده که عملیات اجرایی هشت هزار و 288 مسکن مهر در این شهرها به اتمام رسیده است.
نیاز 66 میلیاردی برای تکمیل شبکه فاضلاب مسکن مهر استان
مدیرعامل شرکت آبفای شهری خراسان‌جنوبی از اجرای بیش از 20 کیلومتر خط انتقال و شبکه جمع‌آوری فاضلاب در مهرشهر بیرجند خبر داد و گفت: از حدود 30 هزار واحد مسکونی تعهد شده در سایت‌های مسکن مهر استان 26 هزار واحد از انشعابات آب برخوردارند.
مهدی هاشمی‌مقدم از بسته شدن پرونده شبکه توزیع آب در سایت‌های مسکن مهر استان خبر داد و بیان داشت: در مسکن مهر مهرشهر نیازمند لوله‌گذاری اصلی و فرعی فاضلاب به طول 41 کیلومتر هستیم که اعتبار برآورد شده برای این مهم 18 میلیارد و 700 میلیون تومان است.
وی مجموع اعتبار مورد نیاز جهت اجرا و تکمیل شبکه فاضلاب سایت‌های مسکن مهر استان را 66 میلیارد تومان اعلام و مطرح کرد: از این میزان اعتبار27 میلیارد تومان برای شبکه فاضلاب مهرشهر، 16 میلیارد تومان برای حل مشکل شبکه فاضلاب قاین و مابقی برای سایر سایت‌های مسکن مهر در سطح استان است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۰۵۹۷
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , مهرشهر , مسکن مهر