سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۱
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبی مطرح کرد

تکمیل موزه‎های دفاع مقدس بیرجند و طبس؛ نیازمند اعتبار 14 میلیاردی/ 70 یادمان شهید ساخته شد

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبی گفت: برای تکمیل موزه شکست استکبار در طبس و پارک موزه دفاع مقدس در بیرجند نیازمند 14 میلیارد تومان اعتبار هستیم.
تکمیل موزه‎های دفاع مقدس بیرجند و طبس؛ نیازمند اعتبار 14 میلیاردی/ 70 یادمان شهید ساخته شد
 
به گزارش گروه فرهنگی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، محمدرضا فخر صبح امروز در نشست خبری، با بیان اینکه همزمان با سالروز شهادت فاطمه زهرا(س) خراسان‌جنوبی میزبان یک شهید گمنام است، اظهار داشت: مراسم تشییع و تدفین پیکر این یادگار دوران دفاع مقدس در روستای افین شهرستان حاجی‌آباد برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه بنیاد حفظ آثار رسالت نشر ارزش‌هایی را دارد که سلحشوران دفاع مقدس طی هشت سال از آن دفاع کردند، تصریح کرد: رهبر انقلاب اسلامی دفاع مقدس را گنجینه نظام دانسته و بیان داشتند؛ «اگر بخواهیم مشکلات ما حل شود باید نگاه، رفتار و منش ما به دوران دفاع مقدس باشد».
مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبی دوران دفاع مقدس را دوران خودباوری دانست و یادآور شد: در این دوران به جوانانی که خود را باور کردند اعتماد و در مقابل پاسخ مناسب به این اعتماد حاصل شد.
فخر با اشاره به اینکه در دوران دفاع مقدس وحدت آحاد مردم مورد باور قرار گرفت و این امر سرنوشت جنگ را به نفع انقلاب تغییر داد، اضافه کرد: آنچه در این دوران به مردم کشور ایران بسیار یاری رساند ولایت‌مداری و ولایت‌پذیری بود.
تکیه بر توان داخلی؛ رمز پیروزی بر دشمنان
وی با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس متوجه شدیم که با تکیه بر توان داخلی اگر همه کشورهای جهان در مقابلمان ایستادگی کنند باز هم پیروز می‌شویم، گفت: در این دوران روحیه سلحشوری در بین جوانان بالا رفت که اکنون نیز این روحیه در بین آحاد ملت وجود دارد.
مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبی تبیین کرد: در بحث نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در حوزه دفاعی به استقلال رسیده و وارد عرصه‌های نوآوری شده‌ایم به طوری که برترین سیستم‌های قدرت نظامی دنیا، کشور ایران را به عنوان سیزدهیمن کشور در حوزه دفاعی به جز در نظر گرفتن بسیج اعلام کرده‌اند.
اشاره‌ای به دستاوردهای انقلاب در بخش‌های مختلف
فخر با اشاره به اینکه علاوه بر حوزه دفاعی در سایر حوزه‌ها نیز موفقیت‌های بی نظیری را در چهل ساله انقلاب به دست آورده‌ایم، اضافه کرد: در حوزه نرم‌افزاری نیز دستاوردهای مهمی در بخش دفاعی کسب کرده و وابستگی به خارج را در این حوزه به حداقل رسانده‌ایم.
وی ادامه داد: در حوزه نیروی هوایی نیز علاوه بر بازسازی هواپیماهای فرسوده، رونمایی از ساخت چند هواپیمایی جدید انجام شده است.
مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه به برکت قدرت پدافند هوایی کشور ایران امن‌ترین آسمان دنیا را دارد، تصریح کرد: سامانه پدافند هوایی آفاق به طور کامل آسمان کشور را رصد می‌کند.
فخر به موفقیت‌های حاصل شده در حوزه نیروی دریایی کشور اشاره و یادآور شد: در این حوزه نیز زیر دریایی کلاس غدیر، موشک و اژدر هوت و و اژدر والفجر طراحی و در اختیار نیروی دریایی قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه ایران در حوزه قایق‌های تندرو برترین کشور جهان بوده که به برکت آن امنیت خاورمیانه را تأمین کردیم، اضافه کرد: در بحث موشک‌ها که مورد طمع کشورهای غربی برای محدودسازی بوده از لحاظ دقت و سرعت دستاوردهای خوبی به دست آورده‌ایم.
مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه در بحث سلاح‌های سبک کارهای بزرگی انجام شده و سلاح‌های سبک بسیار پیشرفته و با سرعت بالا ساخته شده، گفت: همچنین در حوزه بهداشت و درمان نیز اخیرا سامانه بیمارستان صحرایی راه‌اندازی و رونمایی شد.
جمع‌آوری ٣٠٠ هزار سند در حوزه دفاع مقدس
فخر توزیع بیش از ٣ هزار جلد کتاب در حوزه دفاع مقدس در بین کتابخانه‌های استان، حمایت از 800 اثر تجسمی، تبدیل فیلم‌های باقی مانده از دوران دفاع مقدس به فیلم‌های دیجیتال، انجام 2 هزار و 600 ساعت تاریخ شفاهی با رزمندگان دفاع مقدس و جمع‌آوری ٣٠٠ هزار سند در حوزه دفاع مقدس و نمایه‌سازی ٢٠٠ سند را گوشه‌ای از فعالیت‌های این مجموعه ذکر کرد.
وی بیان داشت: امسال با برگزاری کنگره ملی 2 هزار شهید در استان بیش از ١۴٠ عنوان کتاب آماده چاپ شد که از این تعداد ۵۶ عنوان مربوط به اداره کل حفظ آثار استان بوده و در چاپ مابقی کتاب‌ها مشارکت داشته است.
ساخت 70 یادمان شهید در خراسان‌جنوبی
مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبیاز تدفین ١۴۶ شهید گمنام در ۵٣ نقطه استان خبر داد و گفت: تاکنون 70 یادمان در محل تدفین برخی از این شهدا ساخته شده و مابقی نیز در دستور کار قرار دارد.
فخر با اشاره به اینکه دایره‌المعارف دفاع مقدس در کشور در حال آماده‌سازی بوده که در همین رابطه دانش‌نامه دفاع مقدس در استان در حال پیگیری و تا پایان امسال با ٨٠ مدخل پرونده علمی دفاع مقدس و ٢٠ مقاله ارائه خواهد شد، اضافه کرد: اسناد ۶٠٠ شهید در استان توسط کمیته جمع‌آوری اسناد شهدا اداره کل حفظ آثار استان جمع‌آوری شده است.
وی با بیان اینکه شاه بیت کار بنیاد حفظ آثار بحث تدوین کتاب بوده که بسیار مورد تأکید رهبر معظم انقلاب است، یادآور شد: در حوزه دفاع مقدس در سطح کشور حدود ٢٧ هزار عنوان کتاب نوشته شده که ٧٠ درصد آن مربوط به رزمندگان است.
مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبی با یادآوری اینکه در خراسان‌جنوبی قبل از سال ٩٧ تعداد ١٨ عنوان کتاب به چاپ رسیده بود، اضافه کرد: در حوزه بانوان تا پایان امسال هشت عنوان کتاب آماده چاپ می‌شود.
تکمیل موزه‎های دفاع مقدس استان؛ نیازمند  اعتبار 14 میلیاردی
فخر با بیان اینکه در خراسان‌جنوبی دو موزه  دفاع مقدس مصوب« موزه دفاع مقدس در بیرجند و موزه شکست استکبار در طبس» وجود دارد، یادآور شد: برای این موزه‌ها ١۴ میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شد که متأسفانه تاکنون محقق نشده است.
وی خاطرنشان کرد: در مورد موزه مرکز استان مشکل بودجه‌ای باقی بوده و بودجه قابل توجهی به آن اختصاص نیافته ولی برای موزه طبس تکلیف شده برای دهه فجر سال آینده تکمیل شود.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۰۹۰۱
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , موزه , دفاع مقدس