سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۶
نماینده مجلس:

صنعت کشاورزی نمی تواند در خراسان جنوبی نقش آفرین باشد

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: خراسان جنوبی 20 سال با خشکسالی دست و پنجه نرم می کند لذا صنعت کشاورزی نمی تواند در توسعه استان زیاد نقش آفرینی کند.
صنعت کشاورزی نمی تواند در خراسان جنوبی نقش آفرین باشد
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از ایرنا، نظر افضلی دوشنبه شب در نشست فعالان اقتصادی استان خراسان جنوبی با حضور محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه در کارخانه کویر تایر بیرجند افزود: خراسان جنوبی نخستین استان در بحث قنوات است هرچند بودجه احیا و مرمت قنوات را از 16 میلیارد تومان به 140 میلیارد تومان رسانده ایم اما نتوانسته ایم در بخش آبیاری های نوین کار زیادی بکنیم.
وی بیان کرد: این موضوعات باید مورد توجه ویژه قرار گیرد چون زندگی مردم است.
وی گفت: به عنوان مثال در استان کارخانه دان بر مبنای صادرات راه اندازی شده است و چرا ناگهانی تصمیم می گیریم صادرات خوراک دام ممنوع شود تا کارگران تعدیل نیرو و کارخانه دچار ضربه شود.
افضلی افزود: چرا نباید مانند کویر تایر، صنایع بزرگ در نهبندان یا سایر شهرستان ها وجود داشته باشد تا از این طریق مشکل اشتغال جوانان حل شود.
وی تصریح کرد: ظرفیت معدنی در استان وجود دارد اما زیرساخت ندارد مانند معدن شاهکوه نهبندان که فاقد برق است و به همین دلیل سرمایه گذار حضور نمی یابد.
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: در زمینه حمل و نقل جاده ای با مشکل مواجه ایم و به هر سازمانی مراجعه می کنیم در نهایت سازمان برنامه و بودجه کارگشاست.
وی افزود: برای احداث جاده سربیشه - ماهیرود 9 میلیارد تومان بودجه ابلاغ شد در حالی که سه میلیارد تومان اختصاص یافت.
افضلی با بیان اینکه در زمینه آبرسانی به مناطق روستایی استان وضعیت وخیم است اظهار داشت: امید است با انتقال آب از عمان این مشکل حل شود اما جزیره ای عمل نکنیم.
وی گفت: امید است با این سفر و دست پر به استان و تزریق منابع بودجه ای مناسب شاهد توسعه زیرساخت ها شویم که مسلما در نگهداشت مردم در استان تاثیرگذار خواهد بود.
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نگاه به استان مرزی خراسان جنوبی باید امنیتی شود افزود: هر نفر را که در شرق کشور، این گلوگاه و تنگه احد نگه داریم از ورود وی به داخل کشور جلوگیری کرده ایم.
وی اظهار داشت: در این استان قرار است جمعیت حدود 800 هزار نفری را نگه داریم یا اینکه 90 هزار نفر را در 33 هزار کیلومتر مربع سربیشه و نهبندان حفظ کنیم اما مشکلات اجازه نمی دهد.
افضلی گفت: در پنج سال گذشته هفت هزار نفر از شهرستان مرزی نهبندان کوچ کردند موضوعی که در سایر شهرستان ها هم با آن مواجه هستیم
وی با بیان اینکه استان خراسان جنوبی مشکلات زیادی دارد افزود: در بالادست ما استان خراسان رضوی تا حدودی بد نیست و در پایین دست نیز تا اسم محرومیت به میان می آید هرمزگان و سیستان و بلوچستان نام برده می شود و اسمی از خراسان جنوبی نیست.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۱۴۹۹
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , کویرتایر , کشاورزی