سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۱
کارشناس ثبت میراث طبیعی خراسان‌جنوبی خبر داد

ثبت «بیابان حلوان» طبس در فهرست آثار طبیعی- ملی

کارشناس ثبت میراث طبیعی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی از ثبت بیابان حلوان طبس در فهرست آثار طبیعی- ملی خبر داد.
ثبت «بیابان حلوان» طبس در فهرست آثار طبیعی- ملی
 
به گزارش گروه فرهنگی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، زهرا رضایی اظهار داشت: شهرستان طبس دارای بیابان‌ها و کویرهای معروفی مانند حلوان، پروده، حسن‌آباد، ریگ شتران است که حلوان بزرگ‌ترین این بیابان‌ها با وسعتی حدود 750 کیلومتر مربع مساحت است.
وی افزود: بیابان حلوان در شمال غربی طبس، در زون رسوبی ساختاری بلوک کلمرد و شرق قاره ایران مرکزی قرار دارد، این بیابان پهنه‌ای پوشیده از تپه‌های ماسه‌ای است که در حاشیه جنوب تا جنوب شرقی دشت بزرگ کویر بزرگ ایران مرکزی واقع شده است.
کارشناس ثبت میراث طبیعی خراسان‌جنوبی عنوان داشت: در این بیابان مناظر بسیار زیبا و منحصربه‌فردی در اثر تلاقی کوه و ماسه‌ایجاد شده است که فاصله شمال به جنوب آن، 40 کیلومتر، فاصله شرق به غرب آن در نواحی مرکزی حدود 14 کیلومتر و در نواحی شمالی آن 5 کیلومتر است.
رضایی ملکوتی بیان داشت: تپه‌های ماسه‌ای در قسمت شرق مرتفع‌تر از غرب است، در جنوب شرق نیز محل تلاقی کوه و ریگ دره‌ها و گذرگاه‌های زیبا و چشم‌نوازی پدید آمده است
وی اضافه کرد: دق خیرآباد شوره‌زاری زیبا و کم‌نظیر در دل بیابان حلوان با وسعتی حدود 40 کیلومتر مربع است.
کارشناس ثبت میراث طبیعی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه پوشش گیاهی منطقه شامل طیف گسترده‌ای از گیاهان و درختچه‌ها نواحی استپی و ماسه‌ای همانند قیچ، تاغ، بادام‌کوهی، درمنه، اسکنبیل بوده که در نواحی غربی حاشیه کویر مرکزی گیاهان شوری‌پسند شامل شور بیابانی، گز و اشنان وجود دارند، اضافه کرد: به‌طور قطع وجود طیف گسترده‌ای از گیاهان و درختچه‌ها در زمینه پایداری و تثبیت ماسه‌های روان نقش مهمی را در این منطقه ایفا می‌نمایند.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۱۵۰۱
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , بیابان حلوان , طبس