سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۴

مجوز برداشت از آب‌های منطقه‌ای مرزی به فعالان بخش کشاورزی خراسان جنوبی داده شود

نماینده بخش کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه استان دارای محصولات مزیت‌دار و استراتژیک خوبی است گفت: مجوز برداشت آب از آب‌های منطقه‌ای مرزی به فعالان بخش کشاورزی داده شود.
مجوز برداشت از آب‌های منطقه‌ای مرزی به فعالان بخش کشاورزی خراسان جنوبی داده شود
 

به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمدصادق معتمدیان در دیدار فعالان بخش اقتصادی خراسان جنوبی با رئیس سازمان برنامه‌ریزی و بودجه کشور اظهار داشت: در سفر دکتر نوبخت به استان اقدامات ویژه‌ای در حوزه‌های زیرساختی اشتغال و توجه به مناطق محروم و کمتر توسعه یافته به انجام می‌رسد.
استاندار خراسان جنوبی گفت: در این سفر تصمیمات بسیار مناسبی برای توسعه استان اخذ خواهد شد که روند توسعه استان را شتاب می‌بخشد.
نماینده بخش کشاورزی خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار داشت: خراسان جنوبی دارای محصولات مزیت‌داری از جمله محصولات ویژه استراتژیک عناب، زرشک، زعفران و گیاهان دارویی  است و برای اینکه بتوانیم در استان تولید بیشتری داشته باشیم متاسفانه  مشکل اصلی ما آب است.
وی تصریح کرد: باید اجازه برداشت از آبهای منطقه مرزی داشته باشیم یا انتقال آن به شهرهای خراسان جنوبی میسر باشد هرچند با وجود خشکسالی‌ها دو سال مقام دوم را در بخش کشاورزی کشور از آن خود کردیم اما نیاز است تسهیلات بیشتری داده شود.
خیریه افزود: بررسی باروری ابرها برای خراسان جنوبی بسیار مهم است و از طریق آیتم‌هایی انجام شده اما اجرایی سازی آن  نیاز به بودجه  دارد  که در این راستا باید توجهی به خراسان جنوبی صورت گیرد.
نماینده بخش کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به پایین بودن قیمت گندم در کشور افزود: باید در قیمت تضمینی گندم تجدیدنظر شود چون نسبت به کشورهای مجاور قیمت پایین‌تری داریم.
خیریه افزود: 54هزار تن گوشت سفید، 18 هزار تن تخم مرغ در استان خراسان جنوبی تولید می‌شود و 75 درصد تولیدات گوشت سفید طیور در استان مازاد است.
وی اظهار داشت: 36 هزار تن محصولات دان در خراسان جنوبی  تولید می‌شود اما خیلی کارخانه‌ها به علت ممنوعیت صادرات دان دچار مشکل شدند.
نماینده بخش کشاورزی خراسان جنوبی گفت: استاندار پیگیری‌های زیادی داشته که پایه صادراتی تغییر کند یا به نحوی که بتوان با کشور پاکستان رقابت خود را داشته باشیم اما با توجه به ممنوعیت پایه ارزی دچار مشکل هستیم باید به نحوی باشد که بتوانیم با کشورها رقابت کنیم.
خیریه بیان کرد: مشکل اصلی در این بخش آب است و در خواست می‌کنیم مجوز برداشت آب از آبهای منطقه‌ای مرزی به فعالان بخش کشاورزی داده شود و خواستار اعطای تسهیلات بیشتر برای سامانه‌های نوین آبیاری، افزایش قیمت نرخ خرید تضمینی گندم و رفع ممنوعیت صادرات محصولات دامی و کشاورزی هستیم.
نماینده بخش گردشگری استان نیز با اشاره به ظرفیت‌‌های خوب استان در حوزه گردشگری خواستار توسعه زیرساخت‌ها و افزایش پروازها شد.
کاشانی با بیان اینکه خراسان جنوبی جاذبه‌های زیادی دارد که یکی از مهم‌ترین جاذبه‌ها ریگ ییلان است که در یونسکو به ثبت رسیده است افزود: مرتفع‌ترین هرم ماسه‌ای جهان، تپه‌های ماسه‌ای بی‌نظیر، نخلستان دهسلم، شهر تون، چشمه‌های آبگرم معدنی مرتضی علی، ژئوپارک طبس، شالیزارهای طبس، کانال جنی، باغ و امارت جهانی اکبریه، مدرسه شوکتیه بیرجند و معادن غنی از دیگر پتانسیل‌های خراسان جنوبی است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۱۵۱۳
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , کشاورزی , سرمایه‌گذاری