پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۶
مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی گفت:

صادرات کالا از خراسان جنوبی به بیش از 595 میلیون دلار رسید

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی گفت: 2 میلیون و 478 هزار و 830 تن کالا در 11 ماه امسال به ارزش 595 میلیون و 200 هزار و 566 دلار از طریق گمرکات استان صادر شد.
صادرات کالا از خراسان جنوبی به بیش از 595 میلیون دلار رسید
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از ایرنا، محمدعلی خاشی روز پنجشنبه افزود: عمده اقلام صادرات قطعی گمرک استان در این مدت سیمان، خوراک کامل طیور، کاشی و سرامیک، گازوئیل، هیدروکربن سبک، هیدروکربن سبک حاصل از بازیافت خاک های مستعمل رنگ بر، روغن سوخت تقطیری، صیفی جات، نمک و هیدروکربن سنگین بوده است.
وی بیان کرد: عمده این اقلام به کشورهای افغانستان، عراق، پاکستان، ترکمنستان و ارمنستان صادر شده است.
مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی گفت: صادرات کالا از استان نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزش 27 درصد کاهش و از نظر وزنی نیز 21 درصد کاهش داشته است.
وی علت کاهش صادرات را اعمال محدودیت برای چهار قلم کالا از مرز ماهیرود عنوان کرد و افزود: امسال در دو مقطع زمانی گمرک افغانستان صادرات سیمان، آهن، مواد نفتی و کاشی و سرامیک را را از گمرک فراه هم مرز با ماهیرود خراسان جنوبی ممنوع کرد.
خاشی یادآور شد: با توجه به اینکه چهار قلم کالا جزو عمده صادرات از مرز ماهیرود بوده به همین دلیل آمار صادرات استان امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است.
وی گفت: البته با رایزنی های مختلف از سوی مقامات استان این محدودیت ها برداشته شده و در حال حاضر مشکلی در صادرات وجود ندارد.
وی اضافه کرد: از ابتدای امسال سه هزار و 299 فقره اظهارنامه صادراتی از گمرکات بیرجند، ماهیرود و گمرک مستقر در بازارچه مرزی ماهیرود صادر شده است که ارزش این اظهارنامه ها 120 میلیون و 33هزار و 244 دلار بوده و 952 هزار و 467 تن کالا را تشکیل می دهد.
مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی با اشاره به حجم صادرات ماده 116 و کالاهای اظهار شده در سایر گمرکات کشور که از گمرک ماهیرود و گمرک مستقر در بازارچه های مرزی استان خارج شده است گفت: در این خصوص نیز 12 هزار و 331 فقره پروانه صادر شده که ارزش آن 475 میلیون و 167 هزار و 322 دلار و وزن آن بیش از یک میلیون و 526 هزار و 363 تن بوده است.
وی افزود: این حجم صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد پروانه 6 درصد، از نظر ارزش 29 درصد و از نظر وزن 22 درصد کاهش را نشان می دهد.
خاشی اظهار داشت: عمده اقلام خروجی موضوع 116 شامل سیمان، کاشی یا سرامیک، شیشه، جوجه، میلگرد و غیره بوده است.
وی درباره واردات قطعی به استان خراسان جنوبی گفت: از ابتدای امسال تعداد 25 فقره اظهارنامه وارداتی به ارزش چهار میلیون و 413 هزار و 726 دلار و وزن یکهزار و 586 تن تشکیل شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد پروانه 29 درصد کاهش، از نظر ارزش 116 درصد افزایش و از نظر وزن 31 درصد کاهش را نشان می دهد.
وی گفت: عمده اقلام وارداتی به استان برنج، دستگاه دمنده گاز موجود در تونل های زغال سنگ، آنتی اکسیدان، تجهیزات مربوط به سیستم زهکشی گاز متان، تری فسفات سدیم، اجزا و قطعات پل، تخم اسپند، گوسفند، شاهدانه بو داده و گاو بوده که از کشورهای پاکستان، لهستان، چین، ترکیه و افغانستان وارد شده است.
مدیرکل گمرکات استان خراسان جنوبی بیان کرد: از ابتدای امسال 168 فقره اظهارنامه صادراتی در بخش امانات پستی تشکیل شده که ارزش آن 10 هزار و 320 دلار بوده و از لحاظ ارزش 175 درصد رشد داشته است.
وی افزود: عمده کالاهای صادر شده در این بخش خشکبار، زعفران، البسه، شیرینی، سبزی خشک و غیره بوده که به کشورهای آلمان، انگلستان، آمریکا، هندوستان و استرالیا پست شده است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۱۵۵۲
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , صادرات , گمرک