يکشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۱
دبیر علمی اولین همایش ملی کارکرد وقف در توسعه انسانی:

وقف در حوزه آموزش عالی خراسان جنوبی نیازمند گفتمان‌سازی است

دبیر علمی اولین همایش ملی کارکرد وقف در توسعه انسانی با تاکید وقف علمی با بیان اینکه وقف در حوزه آموزش عالی خراسان جنوبی نیازمند گفتمان‌سازی است، گفت: با هدف گفتمان سازی و ترغیب واقفان به مشارکت در حوزه‌ آموزش عالی در آبان ماه سال جاری در دانشگاه بیرجند برگزار می شود.
وقف در حوزه آموزش عالی خراسان جنوبی نیازمند گفتمان‌سازی است
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از ایسنا، مفید شاطری با بیان اینکه وقف در استان خراسان جنوبی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، اظهار کرد: از دوره صفویه موقوفات زیادی در استان با کارکردهای متنوع اجتماعی، فرهنگی وجود داشته است.
وی افزود: بخشی از اولین موقوفات در استان مربوط به آموزش و حوزه‌های علمیه و مکتب خانه‌ها بوده که حوزه‌های علمیه معصومیه بیرجند، حبیبیه  فردوس و جعفریه قاین از آن جمله است.
دبیر علمی اولین همایش ملی کارکرد وقف در توسعه انسانی با تاکید وقف علمی  بیان کرد: حتی در دوره‌ای که آموزش‌های نوین با تشکیل مدارس شوکتی در استان راه اندازی شد، بخش مهمی از هزینه‌های آموزش از محل موقوفات پرداخت می‌شد.
شاطری اظهار کرد: وقف در حوزه آموزش و حتی کتاب و کتابخوانی در استان نیز مسبوق به سابقه است اما تاکنون وقفی بر حوزه آموزش عالی و دانشگاه‌ها وجود نداشته است.
وی بیان کرد: با توجه به اینکه بیرجند به عنوان یک شهر دانشگاهی  شناخته می‌شود و قطب آموزش عالی در شرق کشور است، اما  تاکنون هیچ موقوفه‌ای در این حوزه در استان وجود نداشته است.
دبیر علمی اولین همایش ملی کارکرد وقف در توسعه انسانی با تاکید وقف علمی با بیان اینکه خلا وقف در حوزه آموزش عالی در خراسان جنوبی احساس می‌شود، افزود: باید در حوزه وقف و آموزش گفتمان‌سازی داشته باشیم.
وی با بیان اینکه وقف در حوزه آموزش عالی خراسان جنوبی نیازمند گفتمان‌سازی است، گفت: با هدف گفتمان سازی و ترغیب واقفان به مشارکت در حوزه‌ آموزش عالی در آبان ماه سال جاری در دانشگاه بیرجند برگزار می ‌ شود.
شاطری با اشاره به اینکه مجوزهای رسمی برای فعالیت ‌این همایش در شوراهای ذیربط دانشگاه مصوب شده، تصریح کرد: دبیرخانه‌ همایش برای پذیرش مقاله ‌فعال، وب سایت همایش بارگذاری می‌شود و پوستر همایش و حامیان همایش نیز نهایی شده است.

همزمان با ۲۱ و ۲۲ آبان جاری، اولین همایش ملی کارکرد وقف در توسعه انسانی با تأکید بر وقف علمی در دانشگاه بیرجند برگزار می‌شود.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۲۳۶۵
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , اوقاف , وقف , همایش