سه شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۳
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی:

برداشت دانه روغنی کلزا در خراسان‌جنوبی آغاز شد/ فعالیت 2 مرکز خرید تضمینی

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: برداشت کلزا از سطح 62 هزار و 500 هکتار از مزارع کشاورزی استان آغاز شد.
برداشت دانه روغنی کلزا در خراسان‌جنوبی آغاز شد/ فعالیت 2 مرکز خرید تضمینی
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از فارس، مهدی عصمتی‌پور اظهارداشت: کلزا یکی از گیاهان دانه ‌روغنی مهم در مناطق معتدل بوده و دارای طیف وسیع از سازگاری اقلیمی است و باعث غنی شدن خاک و کاهش دوره آبیاری در مزرعه می‌شود.
وی با بیان اینکه امسال 62 هزار و 500 هکتار از مزارع کشاورزی استان زیر کشت کلزا قرار گرفته، بیان داشت: پیش‌بینی می‌شود از هر هکتار سطح زیرکشت یک تن و 200 تا یک تن و 500 کیلوگرم کلزا برداشت شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه رعایت نکردن زمان برداشت کلزا، عامل اصلی ریزش دانه‌ها است، تبیین کرد: میزان ریزش دانه کلزا در اثر برداشت تأخیری به شدت افزایش پیدا می‌کند و برداشت زود هنگام نیز باعث کاهش شاخص برداشت و عملکرد دانه می‌شود.
عصمتی‌پور با اشاره به اینکه گیاه کلزا چون به تنش‌های هوایی حساس است، سرما و گرمای ناگهانی در مدت ۲۴ ساعت باعث آسیب به این محصول می‌شود، اضافه کرد: سیاست وزارت جهاد کشاورزی ترویج کشت کلزا به‌منظور خودکفایی و کاهش واردات روغن در کشور است.
وی با اعلام اینکه برداشت کلزا در استان تا اواسط تیرماه ادامه دارد، تصریح کرد: کشت کلزا از مهرماه سال گذشته آغاز و حجم زیادی از سطح زیرکشت به دلیل سرمازدگی از بین رفته و سبز نشده است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی به خرید تضمینی کلزا اشاره و اعلام کرد: دو مرکز خرید در شهرستان‌های خوسف و طبس برای خرید کلزا از کشاورزان تعیین شده است.
عصمتی‌پور نرخ خرید تضمینی کلزا را سه هزار و 439 تومان و 8 ریال اعلام و مطرح کرد: خرید کلزا تا 31 مرداد ماه در استان ادامه دارد.
وی خاطرنشان کرد: تهیه و توزیع بذور با کیفیت یارانه‌دار، توزیع کودهای پایه فسفره و پتاسه، توزیع رایگان کود مکسویل و کود زیستی اصلان هیومیک، ارائه توصیه‌های تغذیه‌ای لازم، توزیع رایگان سموم مبارزه با عوامل خسارت‌زا، نظارت مستمر بر مرحله داشت، ارائه خدمات فنی و کارشناسی از اقدامات جهاد کشاورزی برای حمایت از کلزاکاران است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۲۳۹۱
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , کلزا , جهاد کشاورزی