يکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۰
مدیر کل هواشناسی خراسان‌جنوبی خبرداد:

افزایش ۲۷ درصدی میانگین بارش‌ها در خراسان‌جنوبی/ خشکسالی همچنان در استان می‌تازد

مدیر کل هواشناسی خراسان‌جنوبی از افزایش 27 درصدی میزان بارندگی‌های سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته خبر داد و گفت: بارش‌های اخیر نیز نتوانسته مشکل انباشت خشکسالی را در این استان برطرف و خشکسالی همچنان ادامه دارد.
افزایش ۲۷ درصدی میانگین بارش‌ها در خراسان‌جنوبی/ خشکسالی همچنان در استان می‌تازد
 
علیرضا خندان‌رو اظهار داشت: از آغاز سال آبی جاری (مهر 97) تاکنون به صورت میانگین 138 میلی‌متر باران در استان باریده در حالی که در میانگین بلندت مدت 108 میلی‌متر بارندگی به ثبت رسیده است.
وی بیان داشت: همچنین در مدت مشابه سال آبی گذشته 49 میلی‌متر بارندگی در استان به ثبت رسیده که میزان بارندگی‌های سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته 27 درصد افزایش دارد.
مدیرکل هواشناسی خراسان‌جنوبی با اعلام اینکه شهرستان زیرکوه با 53 درصد افزایش و شهرستان قاین با 46 درصد افزایش نزولات جوی به ترتیب بیشترین میزان بارندگی‌ها را در سال آبی جاری داشته‌اند.
خندان‌رو اضافه کرد: همچنین کمترین مقدار رشد بارش‌ها مربوط به شهرستان خوسف با میانگین بارش 101 میلی‌متر و شهرستان نهبندان با میانگین بارش 88 میلی‌متری بوده که کمترین میزان بارندگی را سال آبی جاری داشته‌اند.
وی اضافه کرد: شهرستان‌های خوسف و نهبندان کاهش بارندگی نسبت به میانگین بلندمدت خود داشتند که در موج جدید بارندگی‌ها (فروردین و اردیبهشت‌ماه) میزان بارندگی‌های در خوسف و نهبندان به ترتیب هفت و هشت درصد نسبت به بلندمدت افزایش یافته است.
مدیرکل هواشناسی خراسان‌جنوبی ادامه داد: از ابتدای سال آبی جاری تا 24 فروردین‌ماه امسال میانگین بارندگی‌های استان نسبت به بلندمدت 10 درصد افزایش داشت که بر اثر بارندگی‌های بسیار خوب از 24 تا 27 فروردین‌ماه میانگین بارندگی‌های استان نسبت به بلندمدت به 32.3 درصد افزایش و بیش از دو برابر رشد داشت.
خندان‌رو با اشاره به وضعیت شهرستان بیرجند و میزان نزولات جوی، مطرح کرد: شهرستان بیرجند با 200 میلی‌متر باران نسبت به میانگین بلند مدت این شهرستان  34 درصد افزایش بارش داشته است.
وی اعلام کرد: بارش‌های اخیر نتوانسته مشکل انباشت خشکسالی را در این استان برطرف و با وجود افزایش بارش‌ها در استان خشکسالی همچنان ادامه دارد.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۲۶۷۹
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , بارندگی , هواشناسی