دوشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۸
مسئول روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی بیان کرد:

نقش بی‌بدیل بقاع متبرکه در نشر معارف دینی

مسئول روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی بیان کرد: نقش بقاع متبرکه در نشر معارف دینی، حقیقتی انکارناپذیر است و این ایام، فرصت مغتنمی برای اعتلای فرهنگ زیارت و تکریم سلاله پاک رسول خداست.
نقش بی‌بدیل بقاع متبرکه در نشر معارف دینی
 
حامد کاظمی‌تبار، مسئول روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی در گفت و گو با خبرنگار خراسان‌تایم با اشاره به اینکه دهه کرامت و روز پنجم ذی‌القعده که در تقویم رسمی کشور به عنوان "روز تجلیل از امامزادگان(ع) و بقاع متبرکه" نامگذاری شده‌است، گفت: نقش بقاع متبرکه در نشر معارف دینی، حقیقتی انکارناپذیر است و این ایام، فرصت مغتنمی برای اعتلای فرهنگ زیارت و تکریم سلاله پاک رسول خداست. همچنین دهه کرامت فرصت ارزشمندی برای ارائه خدمات عام‌المنفعه به مردم و معرفی بقاع متبرکه می‌باشد.
وی افزود: شعار محوری دهه کرامت امسال "خدمت کریمانه و مهربانی به رسم اهل بیت(ع)" است که اداره کل اوقاف و امورخیریه برنامه‌هایی را در طول دهه کرامت در بقاع متبرکه و امامزادگان استان، در این راستا اجرا می‌کند.
وی تصریح کرد: به منظور رفاه حال زائرین و مسافرین، فعالیت‌های عمرانی در بقاع و امامزادگان استان در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته است. همچنین این اداره‌کل خود را موظف می‌داند با کمک خیرین ارجمند و مردم عزیز نسبت به رشد و اعتلای فضای امامزادگان و بقاع متبرکه استان از نظر عمرانی و اجرای برنامه‌های فرهنگی، تلاش نماید. درحال حاضر نیز 749 زائرسرا، سوئیت و آلاچیق پذیرای مسافرین و زائرین در امامزادگان و بقاع متبرکه در سطح استان می‌باشد.
کاظمی‌تبار علل ورود امامزادگان به ایران را اینگونه بیان کرد: در گذشته‌های دور خصوصا در زمان خلافت بنی امیه، فرزندان رسول خدا(ص) در امنیت نبودند و صرفا به خاطر داشتن نسبت فامیلی با اهل‌بیت(ع) کشته می‌شدند. لذا به ایران که برایشان امنیت داشت پناه آوردند. باتوجه به علاقه و ارادت مردم ایران نسبت به اهل‌بیت(ع)، کشورمان جایی امن‌تر از عراق و حجاز بود. عده‌ای از امامزادگان نیز به درخواست مردم ایران برای تبلیغ دین راهی سرزمین ما شدند و عده‌ای دیگر نیز به‌خاطر امام رضا(ع) به ایران آمدند.
وی درخصوص شبهه مطرح شده تحت عنوان اینکه بعد از پیروزی انقلاب تعداد امامزادگان در کشور زیاد شده‌است، گفت: باتوجه به اینکه قبل از انقلاب، دقت و اهتمامی نسبت به امامزادگان و بقاع متبرکه وجودنداشت، بسیاری از این مکان‌های مقدس ناشناخته باقی مانده‌بود. خوشبختانه بعد از انقلاب و با تشکیل سازمان اوقاف و امورخیریه، مجموعه‌ای از کارشناسان برروی امامزادگان و بقاع متبرکه تحقیق کرده اماکن نامعتبر را از بین بردند و اماکن کمتر شناخته شده را به عموم مردم معرفی نمودند. پس از انقلاب، امامزادگان بیشتر نشده‌اند، فقط به آن‌ها بیشتر از قبل اهمیت داده شده و به مردم بهتر از گذشته معرفی شده‌اند.
مسئول روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان برنامه‌های دهه کرامت این مجموعه را برگزاری جشن‌های میلاد حضرت معصومه(س) و امام رضا(ع)، حضور کاروان خدام رضوی در 8 بقعه، برگزاری همایش تکریم و بزرگداشت امامزادگان در 11 بقعه، برگزاری مسابقات فرهنگی و ورزشی، برگزاری همایش پیاده‌روی، برپایی خیمه‌های معرفت، برگزاری آئین غبارروبی آستان مقدس امامزادگان(ع) و بقاع متبرکه بیان کرد و گفت: در سال 96، برنامه‌های عمرانی در محدوده بیش از 18هزار مترمربع از قبیل احداث، مرمت و بازسازی اجرا شده‌است که این میزان، در سال 97 به بیش از 21 هزار مترمربع رسیده‌است.

انتهای پیام/4
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۳۱۱۹
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , دهه کرامت , اوقاف , روز تجلیل از امامزادگان(ع) و بقاع متبرکه