دوشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۰
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان‌جنوبی خبرداد:

ساماندهی 40 موکب در خراسان‌جنوبی برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان‌جنوبی با اشاره به ساماندهی 40 موکب جهت خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی، گفت: با روند حذف ویزا برای زئران اربعین پیش‌بینی می‌کنیم استقبال مردم در اربعین امسال باشکوه‌تر از سال‌های گذشته باشد.
ساماندهی 40 موکب در خراسان‌جنوبی برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، کمیته زیرساخت ستاد اربعین حسینی خراسان‌جنوبی با حضور دستگاه‌های متولی و به ریاست معاون عمرانی استاندار برگزار شد.
موسی جوینده رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان‌جنوبی با اشاره به پیاده‌روی اربعین حسینی، گفت: برای خدمت‌رسانی به زائران حسینی در ایام اربعین ۴۰ موکب ساماندهی شده است.
وی به تفکیک موکب‌های پرداخت و بین داشت: از این تعداد ۱۸ موکب در زمینه تغذیه، 12 موکب در زمینه نانوایی، دو موکب نیز در زمینه تأمین آب و برق مورد نیاز زائران و سایر مواکب در زمینه‌های متعدد فعالیت می‌کنند.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان‌جنوبی با بیان اینکه براساس برنامه‌ریزی‌ها باید ۱۸ هزار زائر را در محل سایت خراسان‌جنوبی در کاظمین اسکان دهیم، اضافه کرد: همچنین باید دو هزار زائر در شهر کاظمین و یک هزار زائر نیز در مسیر اسکان دهیم.
حذف ویزا از فرآیند زیارت اربعین حسینی
جوینده با اشاره به حذف ویزا از فرآیند زیارت اربعین حسینی، اعلام کرد: با این روند پیش‌بینی می‌کنیم مردم در اربعین امسال حضور باشکوه‌تری نسبت به سال‌های گذشته داشته باشند.
وی تصریح کرد: ایام اربعین امسال همزمان با فصل تابستان است لذا با توجه به گرمای هوا باید تجهیزات مرتبط مانند سیستم سرمایشی و یخ به میزان مورد نیاز داشته باشیم.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان‌جنوبی با اعلام اینکه پیش‌بینی می‌شود به طور کلی باید در هر وعده ۳۵ هزار پرس غذا پخت شود، تبیین کرد: همچنین ۴۰ دستگاه کولر جهت رفاه حال زائرن اربعین حسینی فراهم شده است.
لزوم نیازسنجی دقیق از مسائل
سید کمال‌الدین میرجعفریان معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی نیز بر لزوم برنامه‌ریزی‌ها جهت پشبرد امور تأکید کرد و گفت: برای خدمت‌رسانی بهتر به زائران باید در وهله اول نیازسنجی دقیق از مسائل مورد نیاز داشته باشیم.
وی با اشاره به تقارن ایام اربعین حسینی با فصل تابستان، مطرح کرد: با توجه به شروع فصل گرما باید خدمت‌رسانی‌ها نیز متناسب با شرایط آب و هوایی فصل تابستان انجام شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی همچنین با اشاره به ساخت‌و سازهای انجام شده در کشور عراق، مطرح کرد: برخی از نیازمندی‌ها را روی ساخت و سازهای ثابت برنامه‌ریزی نکنید تا قابل کنترل و برداشتن باشد.
با تعامل و رایزنی نیازها را مرتفع کنید
میرجعفریان با تأکید بر اینکه مراسم پیاده‌روی اربعین یک اتفاق ملی است و دستگاه‌ها باید با تعامل و رایزنی نیازها را مرتفع کنند، تبیین کرد: مجتمع‌های بین‌راهی در داخل استان در مسیر حرکت زائران باید آمادگی لازم برای خدمت‌رسانی داشته باشند.
وی بیان داشت: همچنین اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان باید همکاری لازم با ستاد عتبات عالیات در زمینه ساماندهی ناوگان اعزامی و تجهیزات و مصالح بحث کمیته زیرساخت اربعین را مدیریت کند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی متذکر شد: دستگاه‌های اجرای باید از حداکثر توان برای اربعین حسینی استفاده و با توجه به اینکه مردم خراسان‌جنوبی در سطح کشور سبقه مذهبی دارند، انتظار است برای برگزاری این همایش بزرگ پای کار بیایند تا تکلیف ملی و مذهبی خود را در این زمینه ادا کنیم.
هماهنگی برای جذب مشارکت‌های مردمی
علی ناصری فرماندار بیرجند نیز از آمادگی فرمانداری در زمینه جذب کمک‌های مردمی خبر داد و گفت: بسیاری از زائران اربعین پاکستانی در مسیر برگشت مهمان خراسان‌جنوبی می‌شوند که فرمانداری‌های بیرجند، نهبندان و سربیشه در زمینه خدمت‌رسانی اقدامات لازم را انجام می‌دهند.
جعفر شهامت مدیرکل راهدای و حمل و نقل جاده‌ای خراسان‌جنوبی  با اعلام اینکه سال گذشته 108 ناوگان و کامیون استان در ستاد عتبات عالیات و گمرک به کارگیری شد، مطرح کرد: امسال نیز متناسب با نیاز اعلامی همکاری‌های لازم انجام می‌شود.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۳۲۰۰
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , اربعین , عتبات عالیات