سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۹

علم؛ تکه‌ای گمشده از پازل مدیریت پسماند واحدهای صنعتی

کارشناس مسئول پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه واحدهای تولیدی و صنعتی باید از روش‌های علمی استفاده کرده تا پسماند کمتری تولید کنند، گفت: این واحدها باید پسماندهای خطرناک و غیر خطرناک را تفکیک کرده و آن‌ها را به درستی نگهداری و انبار کنند تا آلاینده‌ای به محیط راه پیدا نکند.
علم؛ تکه‌ای گمشده از پازل مدیریت پسماند واحدهای صنعتی
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از ایسنا، مرتضی نخعی نژاد اظهار کرد: پسماندها یا زباله‌ها مانند فاضلاب‌ها یکی از عوامل آلاینده محیط زیست بوده و اگر به درستی مدیریت نشوند، می‌توانند اثرات زیانباری بر سلامت جانداران، آلودگی آب و خاک و حتی هوا و لذا آلودگی مواد غذایی، آب آشامیدنی و منابع طبیعی به خصوص سواحل و جنگل‌ها شوند.
وی افزود: این پسماندها فقط پسماندها و زباله‌های شهری و روستایی که در خانه‌ها و اماکن اداری و تجاری تولید می‌شوند، نیستند بلکه پسماندهایی در بخش‌های صنعتی و تولیدی و پالایشگاه‌ها نیز تولید می‌شوند که اکثرا دارای انواع آلودگی‌های شیمیایی هستند که صاحبین و مالکین آن واحدها موظف هستند با کمک دانشگاه‌ها و متخصصان مانند فاضلاب که در تصفیه خانه‌ها تصفیه و رفع آلودگی می‌شوند، میزان آن‌ها کم، بعد بی خطر و عاری از آلودگی شده و سپس در اماکن مهندسی در دستگاه‌هایی مخصوص همین کار به نام پسماند سوزهای صنعتی استاندارد دفن یا سوزانده می‌شوند.
کارشناس مسئول پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست خراسان جنوبی بیان کرد: برای جلوگیری از انتشار آلودگی‌ها، ایران از سال 1383 برای آن قانون تصویب کرده است و سازمان حفاظت محیط زیست و اداره محیط زیست استان‌ها با کمک سایر دستگاه‌های دولتی برای اجرای قانون برنامه ریزی و فعالیت می‌کنند.
نخعی نژاد با بیان اینکه برای اجرای هر قانونی حتما نیاز است که همه مردم کمک کنند، افزود: در مورد قوانین محیط زیست که مظلومانه مورد هجوم انواع ساخت و سازها، راه‌ها و جاده‌ها و ... قرار گرفته‌اند، موضوع از حساسیت زیادی برخوردار است.
وی ادامه داد: پسماندها یکی از این عوامل آلاینده اجتناب ناپذیر هستند چراکه انسان ‌ها به دلیل افزایش جمعیت از سال‌های دور و گذشته  به صنعت، کشاورزی، مسکن، سد، چوب  دارو، غذاهای بسته بندی، کامپیوترها، دستگاه‌ها، مواد شیمیایی تولیدی و ...نیازمند شده‌اند و نمی‌توانند بدون توسعه صنعت، کشاورزی و توسعه شهرها و روستاها زندگی راحتی داشته باشند، اما همزمان به اندازه کافی از منابع آب، خاک، جنگل، دریاها و سواحل و موجودات زنده آن‌ها مراقبت و حفاظت نکرده و به همین دلیل امروزه با مشکلات زیادی مواجه شده ‌ا یم.
کارشناس مسئول پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست خراسان جنوبی بیان کرد: در مورد وظایف و مسئولیت تولیدکنندگان انواع پسماندها ( زباله‌های خانگی در شهرها و روستاها، پسماندهای پزشکی و درمانی، پسماندهای صنعتی، پسماندهای حاصل از سموم و کودهای شیمیایی و..) قانون تصویب شده و دولت و دستگاه‌های ذیربط مسئول مدیریت آن‌ها هستند.
نخعی نژاد با تاکید بر مشارکت مردم در حفاظت از محیط زیست، افزود: امروزه معضل پسماندها و زباله‌ها در هیچ نقطه کشور در شان مردم نیست.
وی تصریح کرد: واحدهای تولیدی، خدماتی و یا صنعتی باید برای پسماندهای تولیدی در واحد خود از مشاورین حقوقی، فنی و متخصص استفاده کنند.
کارشناس مسئول پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه واحدهای تولیدی و صنعتی باید از روش‌های علمی استفاده کرده تا پسماند کمتری تولید کنند، افزود: این واحدها باید پسماندهای خطرناک و غیر خطرناک را تفکیک کرده و آن‌ها را به درستی نگهداری و انبار کنند تا آلاینده‌ای به محیط راه پیدا نکند.
نخعی نژاد ادامه داد: این واحدها باید پسماندها را بازیافت کرده و هر آنچه باقی ماند را با روش‌های دقیق علمی و با نظارت اداره کل محیط زیست استان دفع صحیح کنند.
وی با بیان اینکه واحدهای تولیدی باید همواره محیط پیرامون خود را کنترل کنند که آلودگی‌های پسماند نشر نیابند، یادآور شد: این واحدها همواره باید از نظرات کارشناسی ادارات محیط زیست بهره ببرند.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۳۲۳۵
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , محیط زیست , شهرداری