دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۱
محسنی اژه‌ای در جمع خادمیاران خراسان جنوبی:

عدالت را فقط به دادگاه‌ها منحصر نکنیم/ رنج روحی مردم از تبعیض است

معاون اول قوه قضائیه در جمع خادمیاران خراسان جنوبی با تأکید بر اهمیت اجرای عدالت و کاهش رنج مردم گفت: این مسئله مهم است که عدالت را فقط در دادگاه‌ها منحصر نکنیم. مردم از فشارهای دشمنان رنج می‌برند اما رنجی روحی آن‌ها از تبعیض است.
عدالت را فقط به دادگاه‌ها منحصر نکنیم/ رنج روحی مردم از تبعیض است
 
به گزارش خبرنگار سرویس اجتماعی خراسان‌تایم، غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه، روز دوشنبه 28 مردادماه در دیدار با خادمیاران استان که به همت دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در خراسان جنوبی برگزارشد، با تأکید بر ارتقای بینش سیاسی مردم گفت: رشد بینش سیاسی مردم در این 40 سال انقلاب اسلامی شگفت‌آور است و این بینش توطئه‌های دشمن را خنثی کرده است.

وی بیان کرد: انسان تنها مخلوقی است که با قدرت عقل و اندیشه می‌تواند تا مدارج بالای عرفانی صعود کند و همچنین با استفاده نکردن از این قوه عقل و تفکر می‌تواند از حیوان نیز پست‌تر شود.

محسنی ا‌ژه‌ای با اشاره به دشمنی‌ها علیه انقلاب اسلامی در این 40سال ادامه داد: 40 سال علیه ما هر توطئه‌ای که خواستند کردند، اقدامات نظامی و اقتصادی و جنگ‌های روانی از تریبون‌های مختلف به راه ‌انداختند اما امروز جمهوری اسلامی از همه زمان‌ها عزیزتر و سربلندتر است، این مسئله مرهون بینش سیاسی و دین‌باوری جامعه ماست.

معاون اول قوه قضائیه با بیان این که بینش سیاسی ما باید به تاریخ سیاسی ما رجوع کرده و انحرافات را ببیند، افزود: دشمنان فکر می‌کردند مسیر انقلاب اسلامی تمام خواهدشد اما این مسیر تا به امروز ادامه یافته است و آنانی که راه امیرالمومنین(ع) را ادامه دادند، پیروز شدند.

وی با تأکید بر اهمیت استفاده از قوه اندیشه و تفکر گفت: اگر علی (ع) به عنوان وصی بعد از پیامبر معرفی نمی‌شد، چه بسا این اثر امروز اسلام را نمی‌دیدیم. امروز نیز در زمان غیبت، ولی امر و نائب امام زمان(عج) ادامه دهنده آن راه است.

محسنی اژه‌ای با اشاره به ولایت‌مداری و ایستادگی در راه اسلام تصریح کرد: اگر عزت دنیا وآخرت و عدالت را می‌خواهیم باید حول محور ولایت قدم برداریم و عشق بورزیم. اگر محور ولایت و هدایت‌های امام (ره) و رهبری نبود امروز دچار مشکلات زیادی می‌شدیم. امروز رهبر ما نه تنها مسئله ایران را به دوش می‌کشد، بلکه جهان اسلام را نیز هدایت می‌کند، نکند غافل شویم و به خواسته‌های رهبری بی‌توجهی کنیم.

باید در توزیع و بهره‌مندی مردم از امکانات، عدالت را رعایت کنیم
وی با بیان این که باید کفه عدالت را در تقسیم امکانات در نظر بگیریم، افزود: آن عدالتی که خداوند از ما می‌خواهد این است که هرچیزی را در جای خود قراردهیم. باید در قوه قضائیه در این زمینه و جهت قدم برداریم و در توزیع و بهره‌مندی مردم از امکانات عدالت را رعایت کنیم.

معاون اول قوه قضائیه با تأکید بر اهمیت فعالیت قوه قضائیه در اجرای عدالت علوی خاطرنشان کرد: مبادا با دور زدن قانون و خلأهای قانونی، گروهی امکانات را در اختیار گرفته و مردم را از این امکانات محروم کنند. در گام دوم انقلاب باید به این مسئله توجه کنیم و قوه قضائیه در این‌باره برنامه‌ریزی کند، قوه قضائیه باید تمام دستگاه‌ها را به خط کرده و از آن‌ها سوال کند.

وی بیان کرد: چرا باید ارز و معادن و غیره در اختیار عده‌ای خاص قرارگیرد؟ مردم باید از امکانات به صورت عادلانه استفاده کنند و کسانی که استعداد و انرژی لازم برای فعالیت دارند فرصت ظهور پیدا کنند؛ نباید اجازه دهیم شکاف طبقاتی باقی بماند.

محسنی اژه‌ای در همین باره چند مثال بیان کرد: بانکی که باید تسهیلاتش را به تولیدگر اختصاص دهد به افرادی وام می‌دهد که 30 هزار و 10 هزار و 5 هزار سکه می‌خرند. در بحث خودرو نیز، حدود 600 نمایندگی زد و بند انجام می‌دهند اما در نهایت فقط 15 نمایندگی عرضه خودرو انجام دادند و اینگونه است که قیمت خودرو بطور سرسام‌آوری بالا می‌رود. در بحث توزیع ارز بیش از 600 صرافی مجاز در توزیع دلار با یکدیگر زد و بند می‌کنند و 15صرافی انتخاب می‌شود تا قیمت‌ها را بالاببرند. این 15 صرافی ارز را با قیمتی بالاتر به صرافی‌های وابسته به خود عرضه کرده و این زنجیره ادامه پیدا می‌کند تا دلار در بالاترین قیمت به دست مردم برسد.

وی خاطر نشان کرد: در گام دوم باید به این موارد رسیدگی بیشتر و قاطعی شود. نکته‌ای که اهمیت دارد این است که قضات ما باید بدانند عدالت را فقط به دادگاه‌ها منحصر نکنیم.

معاون اول قوه قضائیه در پایان با تأکید بر اهمیت اجرای عدالت و کاهش رنج مردم تصریح کرد: مردم ما از فشارهای دشمن رنج می‌برند اما رنج روحی آنان از تبعیض است. به خاطر استحقاقی که این مردم دارند باید از وقت خصوصی خود بگذریم و کارها را دقیق‌تر انجام دهیم. رسیدگی به پرونده‌ها نباید طول بکشد، این مسئله باعث می‌شود مردم امیدوار شوند و از رنج روحی آنان نیز کاسته شود.    


انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۳۶۷۲
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , دادگستری , قوه قضاییه , محسنی اژه ای