سه شنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۲

برگزاری سوگواره بصیرت عاشورایی در ۵۵ بقعه متبرکه خراسان جنوبی

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی از برگزاری طرح سوگواره عاشورایی در ۵۵ بقعه متبرکه استان با حضور ۵۹ روحانی تبلیغی خبر داد.
برگزاری سوگواره بصیرت عاشورایی در ۵۵ بقعه متبرکه خراسان جنوبی
 
به گزارش گروه فرهنگی خراسان‌تایم به نقل از مهر، حجت‌الاسلام پرویز بخشی پور صبح سه شنبه در نشست خبری با اشاره به اینکه این سوگواره در دو بخش برنامه‌ریزی شده است، اظهار کرد: بخش اول شامل برنامه‌های فرهنگی، تبلیغی در آستان مقدس امامزادگان و بقاع متبرکه است.
وی بیان کرد: بخش دوم با عنوان طرح شمیم حسینی در راستای اجرای صحیح و امینانه نیات واقفان با محوریت روضه خوانی، تعزیه و اطعام در قالب کمک به هیئات مذهبی اجرا می‌شود.
وی با بیان اینکه طرح شمیم حسینی به منظور کمک به هیئات مذهبی شهری و روستایی توسط اداره کل اوقاف اجرا می‌شود، ادامه داد: در همین راستا نمایشگاه شمیم حسینی با حضور ۴ غرفه دار در آستان مقدس امامزادگان باقریه (ع)برپا شده است.
حجت‌الاسلام بخشی‌پور اظهار کرد: شعار اصلی سوگواره بصیرت عاشورایی «کَرامَتَنَا الشَّهادَهُ» است که به تاسی از امام سجاد و برگرفته از کلام نورانی آن حضرت است.
وی با اشاره به اینکه برنامه‌های دهه اول طرح از دهم لغایت دوازدهم شهریورماه آغاز می‌شود، افزود: این برنامه‌ها شامل سخنرانی، قرائت زیارت عاشورا، عزاداری، برپایی نماز جماعت، خیمه‌های معرفتی کودکان، پاسخگویی به مسائل شرعی و ایستگاه صلواتی در بقاع متبرکه می‌شود.
وی اظهار کرد: ویژه برنامه‌های طرح سوگواره حسینی در دهه اول محرم از قبیل تجمع «لبیک یا حسین» در ۱۹ بقعه مصادف با دوم محرم و تجمع «شیرخوارگان حسینی» در ۱۳ بقعه مصادف با ششم محرم و تجمع «احلی من العسل» در ۱۲ بقعه مصادف با هفتم محرم برگزار می‌شود.
حجت‌الاسلام بخشی‌پور عنوان کرد: مراسم تاسوعای حسینی، عاشورای حسینی و شام غریبان مصادف با نهم و دهم محرم در ۵۲ بقعه و نیز مراسم «تجمع رهروان زینبی» مصادف با دوازدهم محرم در ۱۵ بقعه با حضور هیئت‌های عزاداری برگزار خواهد شد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی به محل اعتبارات وقفی بهره برداری شده در این طرح اشاره کرد و افزود :۸۱۳ موقوفه مرتبط با نیت محرم و ۴۲ موقوفه با نیت روضه خوانی، ۴۲۶ موقوفه با نیت تعزیه داری، ۳۴۵ موقوفه با نیت اطعام در استان داریم.
به گفته وی بطور تقریبی نیات واقفان در محل ۳۰۰ مسجد و هیئت مذهبی شهری و روستایی اجرا خواهد شد.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۳۸۳۴
کلمات کليدی: خراسان‌تایم ، اوقاف ، سوگواره