شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۳

تولید سالانه ‌۱۹ هزار تن زرشک در خراسان جنوبی؛ تلاش برای خرید توافقی

این روزها فصل برداشت زرشک در خراسان جنوبی است که قیمت در بازار بیرجند از کیلویی ۷۸ هزار تومان شروع می‌شود که به گفته برخی از مردم این قیمت گران است اما رئیس سازمان جهاد کشاورزی و کشاورزان این قیمت را مناسب می‌دانند.
تولید سالانه ‌۱۹ هزار تن زرشک در خراسان جنوبی؛ تلاش برای خرید توافقی
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم، زرشک محصولی استراتژیک برای خراسان جنوبی است که ضمن فراهم کردن اشتغال برای روستائیان هرساله به کشورهای مختلف حوزه خلیج فارس، کشورهای اروپایی و عربی هم صادر می‌شود و با این صادرات ارز آوری خوبی را برای کشور رقم می‌زند.
حال این محصول هنوز از وجود صنایع تبدیلی و فرآوری کافی محروم است صنایعی که می‌تواند به ارزآوری بیفزاید و با افزایش تولید رونق کشاورزی را برای خراسان جنوبی فراهم کند.
سالانه بیش از 19 هزارتن زرشک در خراسان جنوبی تولید می‌شود که تنها برای 11 هزار تن آن ظرفیت فرآوری در خراسان جنوبی وجود دارد و بخش عمده زرشک استان به صورت خام به دیگر مناطق منتقل می‌شود که از سوی متولیان برطرف شدنی است و می‌تواند در صورت رفع مشکل در آینده نه چندان دور محرکی برای اقتصاد استان باشد.
این روزها فصل برداشت زرشک است و برخی از مردم قیمت زرشک در بازار بیرجند که به 80 هزار تومان هم می‌رسد را گران می‌دانند و به این قیمت رضایت ندارند اما در همین میان کشاورزان و بهره برداران هم معتقدهستند برای به ثمر رسیدن زرشک که محصولی سالانه است در طول سال زحمات زیادی در کاشت، داشت و برداشت آن انجام می‌شود و این قیمت‌ها  چندان زیاد نیست.
درحالی که زرشک در بازار کیلویی بین 78 تا 80 هزار تومان به فروش می‌رسد اما اگر کشاورزی زرشک داشته باشد هر کیلوگرم با برگ را بین 60 تا 62 هزارتومان و بادکش شده را 74 تا 75 هزار تومان می‌فروشد.
ملاکی یکی از شهروندان بیرجندی در گفت‌وگو با تسنیم قیمت زرشک را غیر واقعی دانست و افزود: چرا باید قیمت زرشک که داخل استان تولید می‌شود کیلویی 80 هزار تومان باشد و باید کمی به فکر مردم هم باشند.
با وجود برخی اعتراضات اما رئیس جهاد کشاورزی استان قیمت زرشک را با توجه به تورم موجود در بازار وافزایش هزینه‌های تولید مناسب می‌داند.
غلامرضا قوسی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند اظهار داشت: یکی از مشکلات بهره برداران زرشک کار در خراسان جنوبی این است که محصول خود را به عنوان نوبرانه و زودتر از موعد برداشت می‌کنند که این امر سبب کاهش کیفیت محصولات از نظر غذایی و دارویی در سال بعد می‌شود.
وی با بیان اینکه سال گذشته 18 هزار و 830 تن زرشک از باغات خراسان جنوبی برداشت شد، گفت: امسال پیش بینی می‌شود 19 هزار و 500 تن برداشت شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: تولید زرشک امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 2 درصد افزایش دارد اما به کشاورزان توصیه می‌شود برای حفظ کیفیت زرشک خود را در زمان مناسب برداشت کنند.
قوسی با بیان اینکه 12 واحد فرآوری و بسته بندی زرشک در استان پروانه بهره برداری دریافت کرده است، افزود: این واحدها با ظرفیت 9 هزار و 370 تن از مدیریت صنایع غذایی سازمان جواز گرفته اند و محصولاتی از قبیل کنسانتره زرشک، آب و شربت زرشک و ... تولید می‌کنند.
وی بیان داشت: تلاش می‌شود  تا سازمان تعاون روستایی برای خرید توافقی زرشک ورود کند چرا که با این اقدام عواید حاصل از دسترنج کشاورز به جیب خود او می رود و از جولان دلالان و واسطه‌ها نیز کاسته می‌شود.
قوسی با بیان اینکه برنامه داریم  برای تامین تسهیلات ارزان قیمت و در اختیار گذاشتن منابع به سازمان تعاون روستایی برای اجرایی شدن خرید توافقی زرشک انجام شود افزود: قیمت زرشک با توجه به تورم موجود در بازار و افزایش هزینه‌های تولید مناسب است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۳۸۴۹
کلمات کليدی: خراسان‌تایم ، تسهیلات ، زرشک