شنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۴
استاندار خراسان‌جنوبی خبرداد:

پروژه راه آهن استان ۱۵ مهرماه کلنگ‌زنی می‌شود

استاندار خراسان جنوبی گفت: عملیات اجرایی پروژه راه آهن خراسان جنوبی ۱۵ مهرماه با حضور معاون اول رئیس جمهور آغاز خواهد شد که در این سفر چند تن از وزرا نیز حضور دارند.
پروژه راه آهن استان ۱۵ مهرماه کلنگ‌زنی می‌شود
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمدصادق معتمدیان ظهر امروز در ستاد راهبردی و مدیریت اقتصاد مقاومتی خراسان جنوبی اظهار داشت: در تدوین طرح‌ها و پروژه‌های اقتصاد مقاوتی استان چند مولفه وجود دارد که بتوانیم همه مناطق استان به ویژه مناطق کمتر برخوردار را بیشتر حمایت کنیم.
وی با بیان اینکه در بخش‌های مختلف توسعه استان باید مشارکت نهادهای حاکمیتی کشور را داشته باشیم گفت: توجه به تجارت بین الملل و توجه به مرزهای استان باید در دستور کار باشد و یکی از موتورهای محرک ما توسعه روستاها است که باید به این بخش نیز توجه ویژه شود.استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه 41 درصد جمعیت استان را روستائیان و عشایر تشکیل می‌دهند گفت: 315 هزار نفر از جمعیت استان را روستائیان و از این میزان 81 هزار نفر را عشایر تشکیل می‌دهند.معتمدیان با بیان اینکه مهاجرت‌های زیادی به دلیل خشکسالی‌های متمادی از روستاهای استان انجام شده تصریح کرد: 4 شهرستان مرزی در استان وجود دارد که نقش مرزبان را برای استان دارند اما روستاهای این چهار شهرستان خالی از سکنه شده‌اند.

تدوین سند بومی توسعه روستایی استان
وی از تدوین سند بومی توسعه روستایی استان خبر داد و افزود: در راستای این سند مهاجرت معکوس در روستاهای استان در دستور کار قرار گرفته و ساخت 10 هزار واحد مسکن روستایی نیز در مناطق محرودم استان آغاز شده که استقبال بسیار خوبی نیز از آن صورت گرفته است.
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه باید مشاغل جدید تعربیف کنیم گفت: توسعه کشت‌های گلخانه‌ای، تامین آب مورد نیاز محصولات استراتژیک، احیای قنوات از جمله طرح‌هایی است که می‌تواند در توسعه استان نقش داشته باشد.
معتمدیان از تبدیل استان به منطقه هاب شتر خبر داد و بیان کرد: خراسان جنوبی دومین استان کشور از نظر جمعیت شتری است که برای اجرای این طرح از سوی ستاد اجرایی فرمان امام بالغ بر 500 میلیون تومان سرمایه گذاری صورت گرفته است.
وی با اشاره به اجرای 3 پروژه راه آهن در استان ادامه داد: یک قطعه 70 کیلومتری، یک قطعه 32 کیلومتری و یک قطعه 271 کیلومتری مصوب شده که قطعه سوم قرار است در قالب کنسرسیوم بخش خصوصی اجرایی شود و عملیات اجرایی پروژه راه آهن خراسان جنوبی نیز 15 مهرماه با حضور معاون اول رئیس جمهور آغاز می‌شود.

اجرای طرح تدوین سازگاری با کم آبی به صورت پایلوت در استان
استاندار خراسان جنوبی یکی از مهمترین چالش‌های استان را بحث آب دانست و گفت: در این راستا طرح تدوین سازگاری با کم آبی در کارگروه ملی تصویب شده و به صورت پایلوت در خراسان جنوبی اجرا می‌شود که بر اساس آن قرار است 138 میلیون متر مکعب منابع آب زیرزمینی کاهش برداشت داشته باشد.
معتمدیان با اشاره به اینکه 500 روستای استان با تانکر سیار آبرسانی می‌شود افزود: 39 مجتمع آبرسانی برای این روستاها در دست ساخت است که برای تکمیل به 10 سال زمان نیاز دارد.

نرخ بیکاری استان 8.5 درصد است
وی نرخ بیکاری استان را 8.5 درصد دانست و خاطرنشان کرد: اولویت جدی ما در حال حاضر فرآوری محصولات کشاورزی است که در دستور کار جدی باید قرار گیرد.
استاندار خراسان جنوبی درآمد روستائیان استان را پایین دانست و افزود: اگر بنا است سرمایه گذاری در استان انجام شود لازمه آن دادن مشوق‌های لازم به سرمایه‌گذارن است.

تراز تجاری ایران با افغانستان منفی است
معتمدیان از افزایش روابط تجاری با افغانستان خبر داد و تصریح کرد: تراز تجاری ایران با افغانستان منفی است که باید تلاش شود وارداتی از این کشور اتفاق بیفتد.
وی فرش استان را نیز از دیگر پتانسیل‌های استان دانست و یادآور شد: دو برند نیز در این زمینه وجود دارد که باید افرادی که در این زمینه وارد می‌شوند را حمایت کرد.
استاندار خراسان جنوبی در پایان از برگزاری همایش روز ملی روستا و عشایر برای نخستین بار همزمان با 15 مهرماه با حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در خراسان جنوبی خبر داد.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۴۰۵۱
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , دولت , اقتصاد مقاومتی , راه آهن , خراسان جنوبی