پنجشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۷

کتاب «زیر نور مهتاب» در بیرجند رونمایی شد

مراسم رونمایی از کتاب «زیر نور مهتاب» که براساس روایت‌های «غلامرضا رخشانی» آزاده دفاع مقدس نوشته شده است، شب گذشته (۱۰ مهر) با حضور جمعی از مسئولان و آزادگان در بیرجند رونمایی شد.
کتاب «زیر نور مهتاب» در بیرجند رونمایی شد
 
به گزارش گروه فرهنگی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری شبستان، روزهای ابتدایی ماه صفر است و ایام اسارت اهل بیت(علیه السلام) امام حسین(علیه السلام)، تقارن این روزها با هفته دفاع مقدس بهانه ای شده تا جمعی از آزادگان سرافراز خراسان جنوبی در سینما بهمن بیرجند گرد هم جمع شوند و مروری بر خاطرات آن سالها داشته باشند.
 
شب گذشته(10مهرماه) مراسم رونمایی از کتاب «زیر نور مهتاب» که براساس خاطرات «غلامرضا رخشانی» آزاده دفاع مقدس نوشته شده است، با حضور خود این جانباز سرافراز و جمعی از آزادگان و خانواده آنها در بیرجند برگزار شد.
 
رخشانی سال 62 در حالی که دانشجوی دانشگاه تربیت معلم شهید خورشیدی مشهد بود، از همان دانشگاه به سمت جبهه غرب اعزام شد. او می گوید:« تک پسر خانواده بودم و به همین دلیل مادرم دلش نمی آمد که فرزندش برود، اما من از دبیرستان عاشق جبهه بودم، خیلی از هم کلاسی های من در دانشگاه به جبهه رفته بودند و برخی ها هم شهید شده بودند، بالاخره رضایت مادر را جلب کردم و 20 دی ماه 62 راهی جبهه شدم.»
 
وی ادامه می دهد: « 45 روزی در جبهه بودم هیچ عملیاتی انجام نشد و ناراحت بودیم، رفتیم لشکر 5 نصر و از آنجا به خط مقدم اعزام شدیم، برای عملیات لازم بود که وارد خاک عراق بشویم، شب قبل عملیات در پشت خاکریز نشسته بودیم و زیارت عاشورا می خواندیم، در جبهه رسم بود که قبل هر عملیاتی توسل به ائمه می کردند و این موضوع باعث می شد حال عجیبی بر دل‌ها حاکم شود.»
 
آغاز اسارت!
این آزاده دفاع مقدس می افزاید: «عملیات خیبر قرار بود در سوم اسفند 62 صورت گیرد، ما ساعت 11 روز سوم اسفند برای آغاز عملیات از منطقه دشت آزادگان با قایق به سمت روستای «البیضه» عراق حرکت کردیم، وقتی رسیدیم عراقی ها ترسیده بودند و می پرسیدند که چه می خواهید؟ به آنها اطمینان دادیم که با آنها کاری نداریم و فقط چند روزی مهمان آنها خواهیم بود.»
 
رخشانی ادامه داد: «اطراف این روستا آب بود و راه خشکی به سمت ایران نداشت، قبل از رسیدن ما نیروهای بعثی با عراقی ها درگیر شده بودند و تعدادی از نیروهای ما شهید و مجروح شده بودند، از 4 تا 8 اسفند 62 در روستای البیضه بودیم و روستا دست ما بود، شب 9 اسفند 62 شب عاشورای نیروهای ما بود، اول صبح روز 9 اسفند بعثی ها با تمام توان به روستا حمله کردند، در همین عملیات ترکشی به سمت من آمد و مجروم شدم و بعد به ساختمانی که به عنوان بیمارستان استفاده می شد، رفتم، ساعتی بعد سقف این بیمارستان هم به دلیل ضربت گلوله فرو ریخت، از بیمارستان خارج شدیم، آنقدر دود و خاک فضا را پر کرده بود که جایی دیده نمی شد، فاصله ما با عراقی ها بسیار اندک بود و هیچ راهی جز اسیر شدن نداشتیم.»
 
وی افزود: «شب قبل عملیات بچه ها حال و هوای خاصی داشتند، یکی از نوجوانان 15 ساله در سنگری گریه می کرد، فکر کردم ترسیده، رفتم جلو سوال کردم. چرا گریه می کنی؟ گفت: من سه روز قبل یک کاپشن از بیت المال گرفتم و نو هست اگر فردا شهید شدم و این لباس به دست عراقی ها بیفتد، جواب خدا را چه بدهم.»
 
رخشانی ادامه داد: «حدود 7 سال در عراق اسیر بودیم اما آرزوی یک سلام از نزدیک به امام حسین (علیه السلام) بر دلمان ماند، بعثی ها اجازه دیدن حرم امام حسین(علیه السلام) را هم به ما نمی دادند، اما امروز به برکت خون شهدا می بینیم که میلیون ها انسان آزاده هر سال در ایام اربعین به کربلای می روند.»
 
در این مراسم از کتاب «زیر نور مهتاب» نوشته سیدولی هاشمی، براساس روایت‌های غلامرضا رخشانی، آزاده دفاع مقدس با حضور مسئولان استانی و شهرستانی و خانواده معظم شهدا و جانبازان رونمایی شد.
 
مجید کریمیان، رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی در این مراسم با اشاره به اینکه سرداران شهید بزرگی در خراسان جنوبی داریم که در معرفی آنها کوتاهی شده است، گفت: باید با انتقال مفاهیم دفاع مقدس به نسل جوان و امروزی کشور از طریق نوشتن کتاب و ... دین خود را نسبت به شهدا و اهداف آنها ادا کنیم.
 
وی افزود: زیر نور مهتاب اولین کتابی است که از حوزه هنری خراسان جنوبی به صورت ملی رونمایی می‌شود و این کتاب حاصل هفت سال تلاش است.
 
پایان پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۴۲۴۲
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , دفاع مقدس , خراسان جنوبی , زیر نور مهتاب